Πιστεύετε στο μάτι;

Συζήτηση με θέμα Πιστεύετε στο μάτι;, που ξεκίνησε από Stavros, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 19 Νοε 2007.

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πολλές φορές οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη φροντίδα των ζώων, των φυτών και γενικά πραγμάτων που αγαπούν, αποδίδουν πολλά δυσάρεστα περιστατικά στο "μάτι". Είναι όντως ένας παράγοντας που μπορούμε να του αποδώσουμε το στοιχείο του αιτίου για ένα δυσάρεστο περιστατικό ή είναι η λύση που ταιριάζει σε κάθε περίπτωση που αγνοείται το αίτιο;

Έχετε κάποια περιστατικά να διηγηθείτε;

2. lee

lee PB New Member

καλημερα σταυρο εμενα μου εχει τυχη 2-3 φορες! μιλαμε για καναρινια καθοσαντε νωχελικα και δεν τρωγανε καθολου στα καλα καθουμενα συμπερανα οτι ηταν ματι ετσι με τη βοηθεια της συζυγου μου σε λιγα λεπτα ηταν μια χαρα το προβλημα το ελυσα οριστικα κρεμασα απο μια σκελιδρα σκορδο σε καθε κλουβακι και κλουβα!

3. RETZIOSG

RETZIOSG PB New Member

Καλημέρα πολλά θέματα έχουν ενδιαφέρον και θα ήθελα να γράψω και εγώ κάτι για να συνεφέρω στις διαφορές συζητήσεις αλλά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος . Τι πιστεύω για το μάτι, προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει το μάτι και κατ επέκταση το μάτιασμα , αλλά αυτό μεταξύ των ανθρωπιών και όχι μεταξύ ανθρώπου και ζώων η πτηνών , πύλες ιστορίες έχω ακούσει για το μάτι ήμουν και γω προληπτικός το τη σκόρδο και χάντρα δεν λέγετε όταν πριν πολλά χρόνια όρχησα να εκτρέφω κουνέλια και μετά από μια επίσκεψη ενός φίλου μου συνέβη να μου αρρωστήσουν και να χάσω αρκετά από αυτά. Από τότε μέχρι και σήμερα δεν επιτρέπω να τα βλέπουν ξένοι τα κουνέλια μου , βεβαία τώρα δεν το κάνω για να μην τα ματιάσουν αλλά επειδή μπορεί αυτοί να μεταφέρουν στα παπούτσια του οι στα ρούχα τους ασθενές από τα δικά τους ζώα .Αυτό το επιχείρημα πολλές φόρες με βγάζει από την δύσκολη θέση όταν επιμένουν οι φίλοι μου να δούναι τα κουνέλια μου.

4. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Να ξεκινήσω από το εξής: το μάτι ή μάτιασμα υπάρχει. Το παραδέχεται και η εκκλησία και υπάρχει μάλιστα και συγκεκριμένη ευχή που διαβάζουν οι παπάδες.

Εμένα μου έτυχε μια φορά σε παραδείσιο. Ήταν την πρώτη φορά που έβγαλα παραδείσιο. Όλα ήταν μια χαρά το μικρό ήταν ευδιάθετο και είχε βγει και από τη φώλια. Μια μέρα μετά αφού είχε βγει από τη φωλιά το είδε ο πατέρας μου "Τι ωραίο που είναι. Κατάφερες και έβγαλες παραδείσιο?" Την επόμενη μέρα το πρωϊ το βρήκα ανάσκελα. Και επειδή ο πατέρας μου έχει αποδεδειγμένα μάτι του έχω απαγορεύσει να κοιτά τα πουλιά για πολύ ώρα και γενικά σπάνια τα βλέπει.
    Αλλά δεν έχω κρεμάσει τίποτα στα κλουβιά.

Για να καταλάβετε πόσο μάτι έχει, μια φορά ήμασταν στο αυτοκίνητο σε ένα φανάρι και περνάει από μπροστά μας μια κοπέλα και ο πατέρας μου κάνει το εξής σχόλιο: "Πολύ ωραία κοπέλα", δεν πρόλαβε να το τελειώσει και η κοπέλα έπεσε στη μέση του δρόμου.:eek:

5. Gorgino

Gorgino PB New Member

Ε! αφού το παραδέχεται και η εκκλησια, ενταξη! Παντος εμενα μου τα διαβαζει ευχες ο παπας της διπλανης εκκλησιας και για να ειμαι σιγουρος περνώ και ενα τηλεφωνο τον Gozi και με συνδεει με τον ιμαμη. Πρωτινό να αρχησεται να ψαχνεται και της γλαστρας σας μπας και βρειτε τιποτα καρφιτσες!

Να στε καλα γελασα!:D

6. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Άποψή σου και άποψή μου.
    Η ειρωνεία δε βοηθάει πάντως στη συζήτηση.
    Με τον τρόπο αυτό που απαντάς είναι σαν να θεωρείς όποιον πιστεύει στο μάτι ανόητο και χαζό.

7. gozi

gozi PB New Member

Ego Den Ksero Ti Pistevi O Giorgino Alla Kana 2 Fores Me Pire Tilefono Ke Tou Brika Kapion Edo Tora Pou Kataliksan Den Ksero

8. Gorgino

Gorgino PB New Member

Βλέπεις ότι δεν σε ειρωνεύομαι όντως ήρθα σε επαφή με ιμάμη! 'Η δεν επιτρέπονται η αλλόθρησκη?
    (χαλάρωσε λιγο πλακα κάνουμε!)

9. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εγω εχω παθει μεγαλες ζημιες απο ματι και οταν λεω ματι εννοω την ζηλοφθονια και κακια που εχει ο καθε ανθρωπος το μονο "φαρμακο" που βρηκα ειναι να μην βλεπουν τα καλα μου πουλια αυτα

10. Katerina

Katerina PB Member

To ματι δεν ειναι μονο απο ζηλια η απο κακια,λενε οτι και ημητερα μπορει να ματιαξει το παιδι της

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

στιγμιαια ζηλια και στιγμιαια κακια χωρις εκουσια θεληση μπορουν να εχουν ακριβως τα ιδια αποτελεσματα με την επιδραση των γνωστων{αγνωστων}γκαντεμηδων

12. Gorgino

Gorgino PB New Member

Ενας παπας ή ενα μεντιουμ θα μπορουσε να μας βοηθησεις.

13. stzark

stzark PB New Member

Ολα στο μυαλο μας ειναι ρε παιδια, γητειες ειναι, ο ενας τις λεει ετσι ο αλλος αλλιως. Ουτε παπαδες χρειαζομαστε, ουτε ξορκια ουτε τετοια. Ολα αυτα το μονο που κανουν ειναι να μεταδιδουν θετικη ενεργεια στο "θυμα" και να υπερκαλυπτουν την αρνητικη με θετικη. Κατι που μπορουμε να κανουμε και εμεις οι ιδιοι! χωρις να ειμαστε μαυροντυμενοι παπαδες!

14. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

stzark οτι πεις ενταξει.

15. stzark

stzark PB New Member

Τι οτι πω? Δε το πιασα! Βοηθα με λιγακι

16. Katerina

Katerina PB Member

Η βασκανια αναγνωριζεται και απο την εκκλησια,και υπαρχει ευχη,εγω προσωπικα πιστευω στο ματι,δεν μπορει ξαφνικα να θελεις να πεθανεις χωρις να ξερεις το γιατι,απο παραξενους πονους,και ξαφνικα να γινεσαι καλα,και να σε ρωταει ο διπλανος σου εισαι καλυτερα τωρα ,σε ειδα χαλια και σε ξεματιαξα,χωρις να του εχει ςπει τιποτα?:eek:
    οσο για αυρες και θετικες ενεργειες,δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι αυτη την ικανοτητα να στελνουν θετικη ενεργεια.καποιοι λενε οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν θετικη αυρα (σαν ουρανιο τοξο απεικονιζεται) και καποιοι δεν εχουν αυρα(αρνητικη αυρα),λεγεται λοιπον οτι αυτοι με αρνητικη αυρα ειναι ανθρωποι που θυμωνουν και γκρινιαζουν και σε κανουννα νιωθεις χαλια και να ασχολεισαι με την παρτυ τους,κλεβοντας δικη σου αυρα κιε συ ν ανιωθεις χαλια γιατι παιρνουν την αυρα σου.
    Για μενα ειναι απλα θεωρια,μπορει οντως να υφισταται μπορει και οχι,
    εγω απλα πιστευω στο ματι γιατι μου εχει συμβει:)

17. stzark

stzark PB New Member

Συμφωνω Κατερινα, σιγουρα υπαρχει το ματιασμα η οπως αλλιως λεγεται τωρα αν το αποδεχεται ο καθενας ειναι δικο του θεμα. Οσο για την αυρα, ναι μεν ειναι σαν ουρανιο τοξο τα χρωματα της αλλα καθε χρωμα συμβολιζει κ κατι (ας μην το παω πιο βαθια) Ολοι ομως εχουν αυρα απλα καποιοι με πιο εντονα χρωματα λογω της καλυτερης καταστασης που βρισκεται το σωμα η το πνευμα τους.

18. Gorgino

Gorgino PB New Member

Κοπελια κοψε τον Χαρδαβελα σε χαλαει! και συμφωνο με τον stzark!

19. Katerina

Katerina PB Member

Δε βλεπω χαρδαβελα νεαρε!δεν προλαβαινω καν να δω τηλεοραση:d

20. Gorgino

Gorgino PB New Member

Πολυάσχολο κορίτσι! έτσι έτσι πως θα πάρουμε celica!:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...