Πιθανόν τραυματισμός νεοσσού ζεμπράκι

Συζήτηση με θέμα Πιθανόν τραυματισμός νεοσσού ζεμπράκι, που ξεκίνησε από ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 24 Μαρ 2016.

1. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

έβαλα μπετατίμ διαλυμένο με νερό. Ευχαριστώ!
    έβαλα μπετατίμ διαλυμένο με νερό. Ευχαριστώ!
    Kαλησπέρα, πήρα στα χέρια μου μωράκι ζεμπράκι 24 ημερών και διαπίστωσα ότι είχε μία σταγόνα αίμα. Δεν καταλαβαίνω εάν είναι κάποιο φτερό το οποίο έχει μόλις βγεί. Υπάρχει περίπτωση να έχει καρφωθεί κάτι? Του έβαλα μπετατίμ διαλυμένο με νερό. Ευχαριστώ!

P3242067mikr.jpg

2. Phantomas

Phantomas PB New Member

Μπορεις να μας δωσεις κι αλλες πληροφοριες και πιο αναλυτικες φωτογραφιες με το σημειο που πιθανολογεις οτι ειναι χτυπημενο?Τα φτερα οταν βγαινουν δεν ματωνουν.ισως καποιο αλλο το τσιμπαει εαν δεν ειναι μονο του στο κλουβι

3. ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ PB New Member

Tελικά το τσιμπάει ο μπαμπάς του. Το μικρό όμως είναι 24 ημερών και το ταίζουν ακόμα. Με το που δώ να τρώει μόνο του θα πρέπει να το βγάλω από το κλουβί. Πότε υπολογίζετε ότι θα ξεκινήσει να τρώει μόνο του?

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Για να μην το τσιμπούν αλλά να μπορούν να το ταΐζουν καλά είναι να τοποθετήσεις μεταξύ τους το χώρισμα της ζευγαρώστρας.
    Στα καναρίνια πιάνει... για τα ζεμπράκια δεν ξέρω.

5. Phantomas

Phantomas PB New Member

Επειδη και μενα μου ετυχε κατι παρομοιο χωρισα τον πατερα και το μεγαλωσε η μανα μονη της.Πριν κανεις ομως κατι τετοιο βεβαιωσου οτι η μανα του το ταϊζει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...