Πιθανόν σπασμένο δάχτυλο σε αρσενικό ζεμπρακι

Συζήτηση με θέμα Πιθανόν σπασμένο δάχτυλο σε αρσενικό ζεμπρακι, που ξεκίνησε από evans, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 21 Μαρ 2016.

1. evans

evans PB Member

Χτες την ώρα που καθάριζα τα κλουβιά έβγαλα τη βάση από το κλουβί των ζεμπρακίων, τα ζεμπρακια κατέβηκαν κατευθείαν στον πάτο για να εξερευνήσουν το νέο πάτωμα. Με το που κατεβάζω το κλουβί ο αρσενικός από ότι φαίνεται έβαλε το μεγαλύτερο του δάχτυλο κάτω από τη σχάρα με αποτέλεσμα να σφηνώσει και προσπάθησε να ξεφύγει.Σηκώνω γρήγορα το κλουβί ελευθερώνεται αλλά μάζευε το πόδι του για περίπου ένα μισάωρο μετά το ψιλοπατούσε ώσπου έκλεινε κανονικά, αλλά μου φαίνεται το δάχτυλο του κοκκίνισε αν και λειτουργεί.Θα ανεβάσω μετά φωτογραφίες.

2. evans

evans PB Member

Συνεχίζει να το μαζεύει.Τί να κάνω;

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τίποτε.
    Είναι σίγουρα πληγωμένο... αλλά όχι απαραίτητα σπασμένο.
    Να θυμόμαστε πως τα πουλιά στηρίζονται άνετα στο ένα πόδι ... ειδικά αν υπάρχει ερεθισμός στο άλλο.

4. evans

evans PB Member

Φαίνεται διότι το δαχτυλάκι έχει κοκκινίσει αυτό το λέω σίγουρα αν και ίσα που φαίνεται μάλλον οι φωτογραφίες θα πουν καλύτερα όταν μπορέσω να ανεβάσω.Ελπίζω να ναι η ιδέα μου που μου παίζει παιχιδια.Επίσης τα ζεμπρακια έχω παρατηρήσει ότι έχουν πολύ ευλίγιστα δάχτυλα

5. evans

evans PB Member

Λογικά πρέπει να του πέρασε ο πόνος διότι ξύνει το κεφάλι του με το πόδι που λογικά σημαίνει ότι δεν έχεο κάτι.Ευτυχώς είναι καλά ήταν μια κακή στιγμή

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Παρακολουθησε το τις επομενες ημερες και εχε το νου σου μηπως καποιο σημειο ειναι επικινδυνο.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Και άλλη φορά πρόσεχε όταν αφήνεις το κλουβί κάτω! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...