Πιθανόν ακάρεα τραχείας

Συζήτηση με θέμα Πιθανόν ακάρεα τραχείας, που ξεκίνησε από stelios giota, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 25 Απρ 2014.

1. stelios giota

stelios giota PB New Member

Καλησπέρα, έχω ένα καναρίνι θηλυκό και μου το έδωσε ένας φίλος το οποίο το είχε στο ίδιο κλουβί με άλλα καναρίνια. Το καναρίνι είναι ενός έτους και το έχω περίπου 2 μήνες .Το έχω σε εσωτερικό χώρο μαζί με ένα αρσενικό καναρίνι. Τους παρέχω σπόρους, αυγοτροφη, κίτρινη-κόκκινη βιταμίνη και σουπιοκοκαλο. Αυτή τη στιγμή τα έχω ζευγαρώσει και έχει 4 αυγά. Το θηλυκό είναι ευδιάθετο, τρώει καλά, την ταΐζει ο αρσενικός και ζεσταίνει ανελλιπώς τα αυγά. Όμως το θηλυκό εδώ και 4 μέρες τις βραδυνές ώρες μόνο ακούγεται ένας ήχος σαν να σπάει σπόρια (τσικ τσικ) και σαν να πνίγεται. Προληπτικά εδώ και 3 μέρες βάζω στο νερό Tabernil Cria. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Την κίτρινη-κόκκινη βιταμίνη θα ήταν καλό να την κόψεις.. Δε προσφέρει τίποτα στα πουλιά πάρα μόνο λίπος.. :) αυγοτροφη έτοιμη τους δίνεις?? Τώρα που κλωσαει η κανάρα μην δίνεις αυγοτροφη.. Μόνο σπόρους και φρέσκο νεράκι. Που και που και λαχανικά και φρούτα.

Δεν έπρεπε χωρίς να ξέρεις τι έχει το πουλάκι να δώσεις φάρμακο...

Αυτό το τσικ τσικ το έκανε από πριν κάνει αυγά? Το κάνει μόνο το βράδυ όταν κοιμάται??

Το άκαρι της τραχείας έχει τα ίδια συμπτώματα με το άσθμα οπότε δε ξέρεις τι μπορεί να έχει..

3. kostantakis

kostantakis PB Member

πρόσεξε στην κανάρα σου αν κάνει κίνηση με το στόμα της σαν να θέλει να βγάλει κάτι ! Πιθανόν να έχει όντος ακάρεα της τραχείας. poulmosan δίνουν σε αυτήν την περίπτωση !

4. stelios giota

Σε ευχαριστώ που απάντησες. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε αφού έκανε τα αυγά , χωρίς κανένα άλλο ιδιαίτερο πρόβλημα και το παρουσιάζει μόνο το βραδυ.
    Σε ευχαριστώ που απάντησες. Για το συγκεκριμενο φάρμακο το γνωρίζω αλλα στη περίπτωση που δεν έχει ακαρεα τραχείας και το χορηγήσω τι μπορει να συμβεί γιατι λενε οτι είναι δηλητηριο

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Επειδή είναι ισχυρό φάρμακο θέλει μεγάλη προσοχή κατά την εφαρμογή, να βάλεις την σωστή ποσότητα.
    Δεν έχω υπόψιν μου να έχει αντενδείξεις σε περίπτωση που το πουλάκι δεν έχει τελικά ακάρεα ή τυχόν έχει κάτι άλλο.

6. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν θα επρεπε να το ψαξεις καλυτερα πριν χορηγησεις το συγκεκριμενο φαρμακο;; Διαβασε τα συμπτωματα, παρατηρησε το καναρινι και μετα.. Καθεται και στην φωλια ειναι δυσκολο να το χειριστεις σωστα.. Ψαξε το, μην δινεις ποτε φαρμακα χωρις να εισαι σιγουρος.

7. stelios giota

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας

8. brand13

brand13 PB Member

Το tabernil cria Στέλιο είναι κατά της διάρροιας και όχι για τα ακάρεα της τραχείας.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...