Πια είναι η πιο κατάλληλη εποχή για να αγοράσω καναρίνι;

Συζήτηση με θέμα Πια είναι η πιο κατάλληλη εποχή για να αγοράσω καναρίνι;, που ξεκίνησε από Μαιρη, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 8 Ιουλ 2008.

1. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Πια είναι η εποχή για να αγοράσω έναν καλόν τραγουδιστή καναρινίτσο;:confused:

2. larys

larys PB Member

Σεπτέμβιο με Οκτώμβριο είναι καλή περίοδος:)

3. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Επειδή δεν έχω ιδέα απο καναρινάκια πως θα καταλάβω οτι το πουλάκι είναι υγιείς γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα Pet. Είχα αγοράσει ένα καναρίνι πέρυσι και την επόμενη μέρα πέθανε... Το Pet βέβαια μου είπε ότι δεν φέρει καμία ευθύνη...

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

θα πρεπει να ειναι κινητικο να μην καθεται φουσκωμενο το φτερωμα του να ειναι λειο και λαμπερο χωρις προεξωχες να τρωει καλα...εμ αυτα ...δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω...

5. Μαιρη

Μαιρη PB Member

θα το επηρεάσει στο τραγούδη του ότι έχω 2 παπαγάλους;

6. larys

larys PB Member

Μαίρη,λίγα πραγματα ξέρω και γω.Νομίζω πως τα βασηκά είναι να έχουν καλή διάυγια τα μάτια του,να είναι κινητηκό και όχι μαζεμένο.Εν πάση περιπτώση να φένεται υγειές.:)

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

για το τραγουδι το χω ακουσει κι εγω αυτο αλλα δεν ξερω αν τελικα υσχειει...

8. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Θα το επειχειρήσω κατά τον Οκτώμβρη να αποκτήσω έναν καινούργιο φίλο

9. larys

larys PB Member

Άντε με το καλώ:)

10. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Για να δω... Πιστεύω μην με κοροιδέψουν αυτή τη φορά. Γιατί όπως είπα δεν έχω εμπιστοσύνη στα Pet. Κάποια στιγμή δεν πρέπει να γίναι ένα θέμα για τα για τα Pet και το πως φέροντια και τα πως έχουν τα ζώα; Φτερωτά και μη.:mad:

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αν μπορείς να το έχεις σε διαφορετικό δωμάτιο θα είναι καλύτερα. Αν είναι καναρίνι φωνής (Malinois, Timbrado κλπ) πιθανόν να του χαλάσει τις φωνές. Αλλά ακόμη και κοινό να είναι όποτε θα κελαηδάει οι παπαγάλοι θα αρχίσουν να φωνάζουν και θα επικρατεί ένα χάος, το πιο πιθανό. Με τα Lovebirds που έχω εγώ κάποιες φωνές τα προκαλούν και φωνάζουν και κάποιες άλλες δεν τις δίνουν σημασία.

12. nikolas rallis

nikolas rallis PB New Member

Καλησπέρα Μαίρη, επειδή επηρεάζονται καλό είναι να μην τα έχεις στον ίδιο χώρο.¨Οσο για την αγορά καναρινιού, όπως σου είπαν και άλλοι καλό είναι να περάσουν οι ζέστες και να έχεις χρόνο και υπομονή να τα παρακολουθήσεις και να τα ακούσεις για να διαλέξεις.

13. toliasp

toliasp Banned

εγω θα σου πρωτηνα να παρεις ενα φετηνο καναρινη γυρο στους 8 με 9 μηνων,οπου ειναι νεο και εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να ειναι αρρωστο,αλλα θελει να το ψαξεις και να πας και να το ζητησεις οπως πρεπει ωστε να διξεις οτι ξερεις τι θελεις ωστε ο πετσοπας να καταλαβει οτι εχεις εμπειρια..και να μην σου δωσει οτι θελει αυτος..του χρονου μπωρι να σου πουλισει ενα καναρινη 2 και ισως παραπανω ετων για 1 ετους,για να πουλησουν κανουν πολλα...

14. toliasp

toliasp Banned

οσο για το να τραγουδαει διαλεξε ενα αρσενικο και οταν γινει χρονιαρικο θα ακουσεις πολλα πολλα τραγουδια,ισως και νωριτερα...

15. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μοιραστείτε

Φόρτωση...