Πηρα 4 παπαγαλακια και τα εβαλα να ζευγαρωσουν

Συζήτηση με θέμα Πηρα 4 παπαγαλακια και τα εβαλα να ζευγαρωσουν, που ξεκίνησε από panagiotis2014, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 7 Ιουλ 2015.

panagiotis2014
Εκει που τα εχω δυσκολα ερχετε πουλι. Μονο σπουργιτια Τα ποτα υγρο ασβεστιο Ολόκληρο το Post
  1. panagiotis2014

panagiotis2014 PB New Member

Γεια σας τα παπαγαλακια που ειχα εφειγαν. Τι ενοω εφειγαν. Ειχα το κλουβι και παω να το ακουμπισω κατω στο πατομα και δεν το επιανα καλα και ακουμπαει η φωλια και εφειγαν. Μετα πηγα πηρα αλλα και τωρα εχω 4 και τα εβαλα να ζευγαρωσουν και η μια θυλικια παει στην φωλει.

2. Best Answer:
    Post #294335 by panagiotis2014, 13 Νοε 2015
  3. Δηλαδή με το που τα πήρες τα έβαλες για αναπαραγωγή. Θέλουν χρόνο τα πουλάκια, πρώτον να συνηθίσουν το καινούργιο περιβάλλον και δεύτερον να συνηθίσουν το ένα το άλλο. Περιμένεις 2-3 βδομάδες και ΑΝ τα πάνε καλά βάζεις τη φωλιά. Τι είναι τα πουλιά για να ζευγαρώσουν με όποιο βλέπουν!!!! Λυπάμαι για τα παπαγαλάκια που έφυγαν παρεμπιπτόντως:(.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κρίμα για τα πουλάκια που απέδρασαν, ελπίζω να τα βρει κάποιος τουλάχιστον.
    Δεν είναι εποχή για ζευγαρώματα τώρα. Είναι καλοκαίρι, εποχή πτερόρροιας. Από Οκτώβρη - Νοέμβρη και μετά φωλιές στα κλουβιά.
    Και αυτά που σου είπε ο Γιάννης κοκατιλόπουλος πιο πριν, χρειάζεται προετοιμασία υγείας στα πουλιά.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

4 σε ένα κλουβί? Τι μέγεθος έχει το κλουβί? Γνωρίζεις τα φύλα όλων? Υπάρχει περίπτωση να μαλώνουν μόλις αρχίσουν οι ερωτροπίες.

6. panagiotis2014

Ποιον μηνα να βαλω φωλεια; τα εχω στην κατοχη μου 2 μηνες περιπου

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν ξέρω αν οι δυο μήνες είναι αρκετοί για να επιτρέπουν το ζευγάρωμα των πτηνών σου.
    Μέχρι να απαντήσουν όσοι γνωρίζουν διάβασε https://petbirds.gr/articles/Η-αναπαραγωγή-των-budgie-μου.185/
    Εγώ το βρήκα χρήσιμο και πολύ ενημερωτικό.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  8. panagiotis2014

Θα ειθελα να πω πως σημερα εβαλα στα παπαγαλακια μου αυγο,μαρουλι και μηλο και την δευτερα θα παω να τα παρω σουπιοκοκαλο, τροφη με:
    50 % Κεχρί !
    47 % Παπαγαλίνη ( Βόρι + Βόρι ψιλό + Βόρι Ιαπωνίας +Λινάρι)
    1% Σπόροι - Νίγκερ ( Νίζελ)
    1% Κανναβούρι
    1% Bρώμη
    Επεισης θα παρω αν φαρμακο για βιταμινη Ε. Αα η θυλικια δεν κουνιετε απο την φωλια ακομη και τροφη ο αρσενικος την ταιζει

9. panagiotis2014

Γεια σας νομιζω οτι τα παπαγαλακια μου ζευγαρωσαν γιατι και η θυλικια δεν βγενει απο την φωλια και η θυλικια εινα τσακισμενη η ουρα δηλ ειναι η μιση απο την μια και η αλλην μιση απο την αλλη
    πλευρα. Λετε να ζευγαρωσαν; Θα βαλω αυριο φοτο

10. Πιθανό...
    Ελπίζω να έχεις δίκιο και να δεις (και δούμε...:rolleyes:) μικρά πουλάκια σύντομα!!!

11. panagiotis2014

Δειτε τις φοτο

Συνημμένα Αρχεία:

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Έχεις δει κάποιο αυγό?? Αφού ζευγάρωσαν και μπαίνουν στην φωλιά τι τα ενοχλείς και τα πιάνεις? Άστα να ακολουθήσουν το ένστικτό τους και να κάνουν ό,τι τα προστάζει η φύση!

13. Μήπως υπάρχει και καμιά αρρώστια στη μέση;
    Δε ξέρω απλά λέω

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι εννοείς;

15. Απλά στις φωτογραφίες υπάρχει κενό από πούπουλα κάτω από την ουρά σαν να έχει κάτι με το συκώτι...
    Απλά λέω. Δεν ξέρω τόσο καλά περι του θέματος
    juj.png

16. Stavros

Γιάννη δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου το δέρμα ανάμεσα στο κενό, οπότε είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς. Το ίδιο το κενό νομίζω ότι υπάρχει επειδή ο Παναγιώτης προσπάθησε να παραμερίσει τα πούπουλα για να μας δείξει την κοιλιά του πουλιού.

17. panagiotis2014

Σωστα. Να αφερεσω τα αλλα δυο παπαγαλακια απο το κλουβι;

Ναι καλυτερα ειναι να ειναι μονο του το ζευγαρι.

Ok

18. panagiotis2014

Καποιος μου ειπε οτι πρεπει να τα βαλω στην ζευγαρωστρα και ναν τα χωρισω δηλ να βαλω το καγκελω εως τοιν μαρτιο και να τα ξαναβαλω μαζι. Να το κανω;

19. panagiotis2014

Τα χωρισα τα δυο απο τα τεσσερα. Αφησα ησηχο το ζευγαρει

20. Stavros

Άφησε τα όλα ήσυχα. Ενημερώσου πρώτα καλά για τα παπαγαλάκια και μετά βλέπεις και το θέμα της αναπαραγωγής. Δεν χρειάζονται βιαστικές κινήσεις, ούτε μακροπρόθεσμα αλλά ούτε και στην καθημερινότητα. Με αυτά τα βάλε βγάλε θα δημιουργήσεις προβλήματα στα πουλιά.

21. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Παναγιώτη πολύ καλά έκανες και χώρισες ανά ζευγάρι και κλουβί, με το καλό να δεις πουλάκια.
    Το θηλυκό που μας δείχνεις, προφανώς έχει φουσκωμένη την κοιλιά γι' αυτό φαίνεται κάπως το δέρμα του.
    Χορήγησε στο νερό σταγόνες υγρού ασβεστίου.
    Ένα-ένα τα φρούτα και λαχανικά χορταρικά, μην τα ανακατεύεις στο ημερήσιο διαιτολόγιο, ιδίως που είναι άμαθα τα πουλάκια (μην δίνεις σπανάκι σ' αυτήν την φάση της αναπαραγωγής).
    Βγάλε το σκέπασμα τύπου φλοκάτης κάτω από το κλουβί, μην σου μαζέψει ψείρες. Καλύτερα σκέτη πλαστική ή ξύλινη επιφάνεια εκεί που πατάει το κλουβί.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...