Πηγές ασβεστίου και μεταλλικών στοιχείων

Συζήτηση με θέμα Πηγές ασβεστίου και μεταλλικών στοιχείων, που ξεκίνησε από natasha, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Μαρ 2008.

1. natasha

natasha Banned

Εκτός από το κόκκαλο σουπιάς, το τσόφλι του αβγού και τα κοχυλάκια υπάρχει καμία άλλη εξίσου καλή πηγή ασβεστίου και μεταλλικών στοιχείων? Σουπιοκόκκαλο δυσκολεύομαι πάρα πολύ να βρω...

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

υπαρχουν ειδικα συμπληρωματα ασβεστιου που βγαζουν οι εταιρειες που ασχολουνται με τα πτηνα αν ψαξεις λιγο θα τα βρεις

3. natasha

natasha Banned

Ευχαριστώ. Γενικά προσπαθώ να αποφεύγω τα συμπληρώματα όταν μπορώ να δώσω κάτι φυσικό. Και εκτός απ'αυτό έχω διαβάσει ότι τα συμπληρώματα αβεστίου που διαλύονται στο νερό δεν είναι ιδιαίτερα καλά! Δεν ξέρω τι να κάνω!

4. tsampinio

tsampinio PB New Member

δεν εχουν τα πετ σοπ που ειναι στην περιοχη σου σουπιοκοκαλο?

5. natasha

natasha Banned

Όχι! Μόνο κοχύλια και τέτοια!

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Νατάσσα στειλε μου πμ με την περιοχή που μένεις και θα βρεθεί λύση!

7. natasha

natasha Banned

Σε 3 πετ σοπ που έχω πάει μου λένε δικαιολογίες ότι έχουν τελειώσει και τέτοια! Β' λυκείου είμαι, δεν μπορώ να τρέχω!

8. nivogr

nivogr Banned

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

και απο αυτα τα τρια που ανεφερες δεν τρωνε κανενα?? :confused:

εμενα ο Φοιβος το μονο που δεν θελει να βλεπει μπροστα του ειναι αυτο το grit κοχυλια τριμενα η οτι αλλο ειναι... τον πιανει πανικος... δεν τα πλησιαζει παρολο που ειναι σαν σκονη χοντρη και δεν εχει λογο να τα φοβηθει, κανει λες και ειδε κανενα τερας, μιλαμε για φοβο ομως...
    και μια φορα που τα εριξα στα λαχανικα του να ανακτευτουν και να κολλησουν πανω σε αυτα δεν ακουμπησε τιποτα... τι να πω... μηπως νομιζει οτι θελω να τον δηλητηριασω???

10. natasha

natasha Banned

Τρώνε, λίγο όμως! Μόνο το τσόφλι απ το αυγό τσακίζουν! Λες ο παπαγάλος σου να νομίζει ότι όντως θες να τον δηλητηριάσεις?? Μπααα! Χαχαχα

11. redcanary

redcanary PB New Member

Κάνε μια βόλτα στην παραλία!
    Μετά βέβαια πλυνε το καλά!

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  13. lee

lee PB New Member

"http://www.kiklos.info/apo/"

14. Smokie

Smokie PB Member

Εγω εκτός απο αυγό(με το τσόφλι), την άμμο με τα όστρακα,το σουπιοκόκαλο χρησιμοποιώ και το Culci-Lux που μπορείς εύκολα να το βρεις στα πετ σοπ. (εάν χρησιμοποιήσεις σουπιοκόκαλο απο παραλία-ψαράδικο θα πρέπει να το βράσεις και να το αφήσεις να στεγνώσει στον ήλιο πριν το χρησιμοποιήσεις :))

Μοιραστείτε

Φόρτωση...