Περιστεράκι ντουνέκι

Συζήτηση με θέμα Περιστεράκι ντουνέκι, που ξεκίνησε από Nessuno, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 9 Ιαν 2016.

1. Nessuno

Nessuno PB New Member

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους σας. Πάντα με υγεία! Χρειάζομαι μια βοήθεια για το περιστεράκι μου. Αν αυτό το post δεν είναι στο σωστό σημείο, παρακαλώ πολύ συγχωρέστε με, αλλα αν ξέρετε απαντήστε μου. Το περιστέρι μου αρρώστησε. Δύο κτηνίατροι δήλωσαν ότι δεν ξέρουν τίποτα. Ένας περιστεράς μου είπε ότι μάλον έχει σαλμονέλα. Έχει πράσινη διάρροια, κάνει σαν πιγκουίνος κ δεν μπορεί να φάει. Του έδωσα αντιβίωση από το κατάστημα με είδη ζώων, ειδική για πουλιά, δείχνει λίιιγο καλύτερα, αλλά δεν μπορεί να φάει χωρίς να το ταίζει κάποιος στο στόμα. Ξέρει κάποιος να βοηθήσει; το περιστέρι δεν είναι ούτε χρόνου. Ευχαριστώ πολύ.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Απομόνωσέ το ...
    Μακρυά από άλλα πουλιά σε ένα ζεστό και ανάλογο του μεγέθους του χώρο ή κλουβί.
    Βάλε ένα χαρτί λευκό από κάτω του και προσπάθησε όσο αυτό γίνεται να πάρεις δείγμα (για φωτογράφηση) από τις κουτσουλιές του. Τις φωτογραφίες θα τις ανεβάσεις εδώ μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε αυτές τις δυο μέρες που είναι αργία.
    Τη Δευτέρα σίγουρα θα πρέπει να πας να το εξετάσει κάποιος ειδικός.
    Επίσης θα πρέπει εφόσον δεν τρώει να συνεχίσεις να το ταΐζεις και να του δίνεις νερό εσύ.

3. George98

George98 PB Active Member

Μπορεις να γραψεις λιγο πιο αναλυτικα τα συμπτωματα ; εχει διαρροια και δεν τρωει... Κατι αλλο το κεφαλι κοιταει κατω η ειναι κανονικα ; φουσκωνει καθολου ;

4. Nessuno

Nessuno PB New Member

Ευχαριστώ τόσο πολύ... όχι, δεν φουσκώνει, τα συμπτώματα με την διάρροια είναι λιγότερα μετά την αντιβίωση... αλλά καλά δεν είναι... δεν καταπίνει, εγώ με το χέρι το ταίζω και το κάνω να καταπιεί. Το κεφαλάκι του δεν είναι προς τα κάτω, κοιτάει περίεργα και κάνει θόρυβο με το ράμφος, μάλον για φαγητό. Ειδικό ναι! πήγα σε δύο κτηνίατρους -που με διώξανε- και ρώτησα σε τρίτο!!!! που να πάω;;; αν ξέρει κανείς κάποιον Θεσσαλονίκη... Παρακαλώ πολύ...

5. George98

δύσκολα θα σωθεί κατά τη γνώμη μου...το πουλάκι ήταν στην φωλιά ή είχε αρχίσει να τρώει μόνο του ?

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θεσσαλονινη θα πας στο ΑΠΘ. Ειναι η καλυτερη επιλογη.

7. Nessuno

Nessuno PB New Member

Αριστοτέλειο που; κτηνιατρική;
    Ναι. Πετούσε κ έτρωγε μόνη της. Είναι η κούκλα της φωτογρααφίας(αν την έχω στείλει σωστά)
    Μα... ένας κτηνίατρος μα μην ξέρει;;;;;;;; Πάντως, ευχαριστώ πολύ....

8. George98

φαντάζομαι μιλάμε για αυτό https://petbirds.gr/media/περιστέρι.1371/
    επίσης έχει αλλάξει φτερά ?
    *Το πουλάκι κατά 99% είναι διασταύρωση ρώσικου με ντουνέκι και όχι σκέτο ντουνέκι και φαίνεται εξαιρετικό πουλί ;) ελπίζω να βρούμε λύση στο πρόβλημα

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μήπως έχει έλκη στο στόμα και δεν μπορεί να φάει; Οι τριχομονάδες δεν κάνουν αυτό το σύμπτωμα;
    Ερώτηση προς γνωρίζοντες, όχι άποψη αυτό που λέω.

10. George98

σωστό ! πολλά θα μπορούσαν όμως και πρέπει να έχουμε μια σφαιρική εικόνα για το πουλί την ηλικία και όλα τα συμπτώματα.

Ακόμα θα μας έλυνε τα χέρια αυτό το βιβλίο αλλά δυστυχώς αυτόν τον καιρό δεν το έχω πλέον στα χέρια μου...

11. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Από τα συμπτώματα που αναφέρεις πιθανώς να είναι σκουλίκια ή σαλμωνέλα ... Εγώ εάν ήταν δικό μου θα του έδινα τενύλ ή βερμόξ αρχικά μια μέρα ξεκούραση και μετά εσβ3 για πέντε μέρες . Με νερό στο στόμα ... Το καλύτερο θα ήταν το ΑΠΘ που αναφέρει η Μιράντα αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια . Μια άλλη λύση είναι να δεις εδώ : http://www.pigeonfed.gr/index.html μήπως κάποιος σύλλογος είναι κοντά σου και κάποιος έμπειρος μπορεί να σου συνδράμει ...

12. Nessuno

Nessuno PB New Member

Αυτό χρειαζόμαστε έναν γιατρό!! Επιτέλους!!! Έυχαριστώ πάρα πολύ!!!

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Τίποτα!! Περιμένουμε νεότερα! Περαστικά σας! :)

14. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Καλημέρα φίλε μου . Βρήκες κάποια λύση τι τυρανάει το πουλί ;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...