Παρουσίαση Περιστέρια μικρά φετινά

Συζήτηση με θέμα Περιστέρια μικρά φετινά, που ξεκίνησε από George98, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 22 Μαϊ 2015.

1. George98

George98 PB Active Member

Φωτογραφίες κάποιων από τα μικρά περιστεράκια που έβγαλα τον τελευταίο μήνα

Μικρός ταχυδρόμος άσπρος με καφέ
    3 (2).jpg
    Αρσενικός ταχυδρόμος που κλωσάει
    2.jpg
    Μικροί ταχυδρόμοι Διάφορα χρώματα
    4.jpg
    Αυγά
    5.jpg
    Μικρός ταχυδρόμος
    2015-05-22 15.32.12.jpg
    Μάνα και παιδί
    2015-05-22 15.46.17.jpg
    Μικρός ταχυδρόμος
    1.jpg

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ειναι ολα τελεια! Αυτα τα εκπαιδευεις καπως?

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσουν φτου φτου, πανέμορφα και περιποιημένα !
    upload_2015-5-22_21-2-49.jpeg

4. George98

Βασικά όχι εγω έχω δύο περιστερώνες στον ένα έχω αυτα που είδες τα ταχυδρομικά δηλαδή και στον άλλο έχω ντουνέκια (άλλη ράτσα) τα ταχυδρομικά μονο αν πεινάνε πολύ θα έρθουν στο χέρι μου (επειδή δεν τα έχω εκπαιδεύσει ) τα αλλα έρχονται μονα τους δεν φοβούνται

Αν θες να τα εκπαιδεύσεις είναι απλό τα ταΐζεις μια φορά την μέρα και μονο απο το χέρι σου σε 3-4 μερες θα έρχεται μονο του και όσο πιο μικρό τοσο καλήτερα αλλα το καλήτερο είναι μολις γίνουν γωνείς ! τοτε και εκπαιδευμένα να μην είναι δεν σε φοβούντε και κάνουν τα πάντα για την τροφή και χορτάτα να είναι μιας και έχουν να ταΐσουν !

5. Myra

Σιγα σιγα δηλαδη απο την πεινα αναγκαζονται, και μαθαινουν οτι δεν τους κανεις κακο. Μαλιστα.

Και μετα οταν σε βλεπουν ερχονται πανω σου? :)

6. George98

Τα άσπρο-καφέ και τα ασπρόμαυρα είναι τα ντουνέκια και το ολόασπρο είναι παγονάτο(έχει ουρά σαν παγόνι) αλλα στην φωτο την έχει κάτω και δεν φαίνεται καλά

2015-05-22 15.47.04.jpg 2015-05-22 15.47.23.jpg

7. Myra

Ποζαρουν κιολας! Μ'αρεσει!

8. George98

Αυτά όταν πετάνε πάνε ψηλά και μετά πέφτουν κάνοντας τούμπες και σβούρες !

9. Myra

Βιντεακι ;)

10. George98

οχι απλά δεν φοβούνται αν είναι νηστικά όμως μόλις μπαίνω να τα ταΐσω γίνεται χαμός :)

11. George98

Δεν τα έχω βγάλει βίντεο αλλά βρήκα ένα στο youtube δες :

12. Myra

Δεν παιζει να χτυπησουν ετσι?

13. George98

Συνήθως δεν χτυπάνε ξέρουν τι κάνουν αλλα καμιά φορά συμβαίνει να ζαλιστεί κανένα και να <<τρακάρει>> κάπου :)

14. Myra

Κριμα... Αλλα δεν παυουν να ειναι χορευτες στον αερα!

15. George98

Μην στεναχωριέσαι δεν παθαίνουν τίποτα καλά είναι δύσκολα χτυπάνε πολύ :) οσο καιρό τα έχω δεν έχουν σπάσει κάτι και γενικά δεν χτυπάνε συχνά

16. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

να σε ρωτησω Γιωργο μηπως γνωριζεις .Τι κανει καθε ειδος περιστεριου να πεταει διαφορετικα απο τα αλλο.Δηλαδη ενω οπτικα μοιαζουν ιδια(σχεδονετσι?)οι βουτες που θυμαμαι επεφταν κατακορυφα και ανεβαινουν πολυ ψηλα(σβηνονται θυμαμαι)Τα ντονεκια κατεβαινουν κουτρουβαλες,καποια αλλα (ασμανια ,παπαγαλακια) δεν μπορουν να ανεβουν ψηλα και προσγειωνονται ομαλα.Εχουν διαφορες στα φτερα που τα βοηθανε?Ειχα πολυ μικρος και ενω τα ξεχωριζα ευκολα (απο το ματι και την μυτη αν θυμαμαι καλα) δεν καταλαβα τι τα διαφοροποιουσε στο πεταγμα.Τα ταχυδρομικα επισης (που δεν ξερω ) τι πεταγμα κανουν?περα απο τις αποστασεις

17. pyroferus

pyroferus PB New Member

Όμορφα είναι!

18. George98

Κοίτα είναι και το σώμα του πουλιού και το ένστικτό του διαφορετικό αναλογα την ρατσα.

Τα ταχυδρομικά είναι πολύ πιο μυώδει και δυνατα πουλια για να κάνουν τις αποστάσεις, τα άλλα που λες οτι βλέπουμε στα ματια το ραμφος και τετοια δεν σημαίνουν κατι για το πέταγμα απλά ξεχωρίζεις την ρατσα του πουλιού και έτσι προσδιορίζεις τι θα κάνει

το ότι κάθε ράτσα κάνει άλλο πέταγμα έχει σχέση με το ένστικτό μιας και δεν έχουν λογική να σκεφτούν κάνουν αυτο που τους έρχεται απο την φύση τους στους ταχυδρόμους τους έρχεται να πάνε σπίτι τους και κάνουν τα παντα για να πάνε οι βούτες θέλουν να πάνε ψηλά και πάνε επίσης παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του πουλιού δεν κάνουν όλα το ίδιο ακριβός αλλα υπάρχουν κάποια στανταρ αναλογα με την ρατσα
    την επιστημονική απαντηση (του τι συμβαίνει στο κεφάλι του περιστεριού και κάνει αυτα που κάνει δηλαδή) θα ψαξω σε ένα βιβλίο που έχω και ότι βρω θα το παραθέσω απο κάτω.

19. angel1

angel1 PB New Member

Να τα χαιρεσαι Γιωργο,

Με ολη την καλη διαθεση ,καθε ποτε καθαριζειςτον χωρο;και γτ εχεις σιδερενια σκουριασμενα κουτια και οχι κατι φιλικο προς ταπτηνα σου;

20. George98

Τον χώρο τον καθαρίζω συνήθως πριν τις γέννες αυτες είναι φωτογραφίες με τα μικρά οπότε βλέπεις πως έχει κάποια περιττώματα αλλα το να το καθαρίσεις όλο δεν είναι εύκολο όπως στα κλουβιά ξέρεις είναι κάπως σαν το κοτέτσι επίσης οι φωλιές είναι σκουριασμένες λιγο και μονο στην πρόσοψη να παρατηρήσεις το μέσα είναι άσπρο έχει κατι σαν πλαστικό απο μεσα και για την φιλικότητα που λές μεταλικό είναι το κουτί για να αποφεύγονται οι ψείρες και τα παράσιτα που θα υπήρχαν σε ένα ξύλινο μεσα τωρα στο μεταλικό κουτί υπάρχει μια πλαστική φωλιά όπως αυτή με το κεραμιδί χρώμα :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...