Περιστέρια βούτες κάθονται στις ταράτσες των σπιτιών όταν τ αφήνω

Συζήτηση με θέμα Περιστέρια βούτες κάθονται στις ταράτσες των σπιτιών όταν τ αφήνω, που ξεκίνησε από Χρήστος Γκ., στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 13 Σεπ 2009.

1. Χρήστος Γκ.

Χρήστος Γκ. PB New Member

Παιδιά εχω 8 περιστέρια βούτες! Οταν τα αφήνω να πετάνε πάνε πάνω καπου στα 8 μέτρα και μετά κάθονται στις ταράτσες των σπιτιών. Ξέρετε ποιός είναι ο λόγος και γίνεται αυτο;;

Ευχαριστω προκαταβολικά Χρήστος:)

2. mhnas61

mhnas61 PB New Member

αν ειναι βουτες , δεν ειναι εκπαιδευμενα ,κοιτα αν εχουν τα φτερα τους ,αν τα εχουν, κλειστα μια βδομαδα μεσα με λιγο φαγητο και ξαναδοκιμασε .

3. thanasis

thanasis PB New Member

Nα ξεχωρίσεις από τα 8 πια πετάνε περισσότερο και κάθονται στην ταράτσα παρασυρόμενα από τα ποιο τεμπέλικα.
    Αυτά έστω 1,2,3 να είναι να τα πετάς πρώτα και να τα αφήνεις να πετάν αρκετά και μετά από αρκετές πτήσεις σταδιακά να προσθέσεις και από ένα από τα ποιο τεμπέλικα που θέλουν να κάθονται στην ταράτσα.
    Εάν κανένα δεν θέλει να πετάει τότε η ράτσα τους θα είναι διασταυρωμένη.

4. Χρήστος Γκ.

Μήπως φταίει που τα εχω σε χωμα(το έδαφος)???
    Ή επειδεί ειναι οι ταρατσες πολύ πσιλές???

5. 8520

8520 PB New Member

για να σου λύσουμε το πρόβλημα σου πρώτα πρέπει να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα περιστέρια σου.
    1 ε'ισαι σίγουρος ότι είναι βούτες?
    2 καθε πότε τα πετάς?
    3 και πως τα πετάς
    αν μας πεις αυτα τα τρία τότε θα βρούμε το λάθος.

6. Χρήστος Γκ.

Καλησπερα παιδια.Ειχα ενα προβλημα κ εμεινα καιρο εκτος διαδυκτιου.Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, τελικα τ χαρισα τα περιστερια,μια χαρα ειμαι με τ 20 μικροσκοπικα πουλακια μου.Τωρα οταν μου τις εδωσαν,βουτες μου ειπαν οτι ειναι.Απο κι και περα τι ρατσα ειναι, ο θεος και η ψυχη του.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...