Περιοδικό Info Κατοικίδια

Συζήτηση με θέμα Περιοδικό Info Κατοικίδια, που ξεκίνησε από Petran, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 14 Μαρ 2007.

1. Petran

Petran PB New Member

Καλημέρα σε όλους.

Έχω να κάνω μια πρόταση σε όσους διαβάσουν αυτό το μύνημα και τους ενδιαφέρει πραγματικά.

Λέγομαι Πέτρος, είμαι γραφίστας και φτιάχνω στην εταιρεία που εργάζομαι ένα περιοδικό το ''Info Κατοικίδια'', το οποίο διανέμεται δωρέαν στην περιοχή της Θεσ/νίκης (μέσω των Pets) και σε άλλα μέρη της Ελλάδας όμως (επιλεκτικά). Το συγκεκριμένο περιοδικό ασχολείτε με θέματα γύρω από όλα τα κατοικίδια ζωάκια μας: σκυλάκια, γατάκια, ωδικά πτηνά και ενυδρεία. Θέματα που αφορούν πληροφορίες γύρω από τα πρότυπα της ράτσας τους, την περιποίησή τους, τις ασθένειες, την διατροφή τους κτλ. με στόχο ΦΥΣΙΚΑ την ΖΩΟΦΙΛΙΑ.

Η πρότασή μου είναι η εξής:
    όσοι από εσάς, εκτροφείς και μη, μπορείτε να ΣΥΝΤΑΞΕΤΕ ένα άρθρο (γύρω από τον κόσμο των Ωδικών Πτηνών) ή είστε καλοί σε αυτό, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσα από το PetBirds ή να μου στείλετε ένα πρόσωπικό μήνυμα, ώστε να πάρω τα άρθρα σας και να τα εκδόσω με μεγάλη μου ευχαρίστηση στο περιοδικό. Η συμβολή σας θα ήταν χαρά για μένα, αλλά και χρήσιμη για τους αναγνώστες που ενημερώνονται μέσα από αυτό. Θα πρέπει όμως να επισημάνω πως δεκτά θα είναι τα άρθρα που θα στέκονται συντακτικά.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Ελπίζω η ιδέα μου να σας φανεί καλή:D

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πέτρο καλημέρα ,εχω ερωτήσεις.
    Αν θέλεις δώσε μιαν απάντηση.
    - Αν είναι γραμματικά ή ορθογραφικά ΛΑΘΟΣ δέν πειράζει?
    Την ουσία του άρθρου ποιός την ελέγχει?την ορθότητα ή μή, εννοώ.
    Υπάρχει πτηνίατρος ή έστω κτηνίατρος γι'αυτό το σκοπό ?
    -Νομίζω πρέπει να δώσεις αυτές τις πληροφορίες για να καταλάβουμε,
    εμείς που δεν γνωρίζουμε,με τί περιοδικό έχουμε να κάνουμε.

3. glafkos

glafkos PB New Member

Καλησπέρα και απο εμένα
    Πως γίνεται να πέρνουμε και εμείς αυτο το περιοδικό που δεν είμαστε στην Θεσσαλονικη αλλά στην Αθήνα?

4. Petran

Petran PB New Member

Γειά σας κ. Μάκη,

λοιπόν, κατά κύριο λόγο όλο το περιοδικό περνάει από τα χέρια μου. Υπάρχουν πολλά θέματα που γράφω και γω (κυρίως από βιβλιογραφία). Υπάρχουν επίσης και πολλοί που στέλνουν θέματα οι οποίοι είναι κτηνίατροι, καθηγητές πανεπιστημίων ή απλά ξέρουν καλή σύνταξη κτλ κτλ. Εγώ ελέχγω σε όλο το τεύχος αν υπάρχουν οσθογραφικά - γραμματικά λάθη και την ορθότητα (όσο μπορώ). Πολλές φορές διαλέγω μόνος μου κείμενα άλλων, άλλες φορές τα κοιτάω με έναν κύριο από το Σύλλογο που ασχολείτε αποκλειστικά με το περιοδικό.

Ένα άλλο είναι ότι το πιο σημαντικό είναι οι εικόνες, το περιοδικό στηρίζεται πάνω στην καλή εικόνα, ώστε να αντιπροσωπεύεται το κείμενο επάξια. Σχεδόν όλες τις εικόνες τις βρίσκω και τις εγκρίνω εγώ. Πολλές φορές φωτογραφίζω εγώ, έχω επαγγελματική μηχανή, αλλά είναι λίγο δύσκολο από θέμα χρόνου. ότι μπορώ κάνω όμως.

Απλά αυτοί που είναι κτηνίατροι, καθηγητές και άλλοι επαγγελματίες είναι αυτονόητο ότι δεν έχουν λάθει (συντακτικά - ορθογραφικά). Πολλές φορές ζητάω εγώ τι θέμα θέλω να μου συντάξει ο άλλος για να το βάλω στο περιοδικό ή δίνω την ιδέα, π.χ. με ρωτάνε: τι να γράψω ρε Πέτρο; Τι δεν βάλαμε μέχρι τώρα; Με τι δεν ασχοληθήκαμε;

Γενικά όλα τα θέματα είναι δεκτά αν είναι πάνω απ΄όλα ενδιαφέροντα, χρήσιμα και πρωτότυπα. Εγώ χαίρομαι να μου στέλνουν ωραία θέματα. Στείλτε εσείς άμα θέλετε και το βλέπουμε.

Πολλές φορές μπαίνω σε διάφορα site που ασχολούνται με ωδικά πτηνά, βλέπω τι θέματα έχουν ανεβάσει, και πέρνω την άδεια από τους αρθρογράφους για να τα εκδόσω στο περιοδικό. Να ναι καλά αυτοί οι άνθρωποι που μου δώσαν τα κείμενά τους.

Οτιδήποτε άλλο θέλετε να ρωτήσετε κ. Μάκη μην διστάσετε
    είμαι διαθέσιμος

φιλικά
    Πέτρος

5. Petran

Petran PB New Member

Δεν ξέρω φίλε μου,
    το περιοδικό είναι από έναν Σύλλογο (Μακεδονίας-Θράκης) και διανέμεται δωρεάν μόνο μέσω των pet shop της Μακεδονίας - Θράκης (απ ότι ξέρω).

Θα μάθω αν φτάνει Αθήνα και με πιο τρόπο, και θα σε ενημερώσω για να το βρεις και να το πάρεις.

Οκ?

φιλικά Πέτρος

6. glafkos

glafkos PB New Member

Οκ σε ευχαριστω

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πρόσφατα βρέθηκε στα χέρια μου το περιοδικό και ομολογώ πως πρόκειται για μια εξαιρετική δουλειά. Πολύ προσεγμένο από άποψη ποιότητας τόσο στην εμφάνιση, όσο και στο περιεχόμενο.Ενημερωμένο, σύγχρονο, με πληθώρα άρθρων σχετικά με όλα τα είδη κατοικίδιων που αφορουν εγκυκλοπαιδικά θέματα για διαφορα είδη ζώων ( πτηνά, σκυλιά, γατιά, ψάρια, ερπετά), θέματα διαμονής, διατροφής και υγείας τους!

Καταπληκτικές και όλες οι φωτογραφίες ! Πραγματικά δεν εχω δεί κάτι αντίστοιχο να κυκλοφορεί στη πρωτεύουσα. Μπράβο σε όλους τους συντελεστές!

8. Μαιρη

Μαιρη PB Member

¨Ένα πολύ καλό περιοδικό επίσης είναι και το ''Γάβ''. Ασχολείται με όλα τα κατοικίδια ζωάκια. Εχει φανταστικές φωτογραφίες και πολύ έξυπνα και ενδιαφέροντα θέματα.Κυκλοφορεί και 2 μήνες. Αξίζει να το διαβάσει και να το πληρώσει κανείς

9. larys

larys PB Member

Υπάρχη και το <ζωοφιλία world>.

Περιοδικό κατοικιδίων και περιβάλλοντος.

Κυκλοφορεί κάθε 2 μήνες.

10. Katerina

Katerina PB Member

Το περιοδικο το διαβαζα και πριν γνωρισω τον Πετρο,ποσο μαλλον τωρα,προκειται για μια πολυ σοβαρη δουλεια με ενδιαφεροντα αρθρα που σε ενημερωνουν χωρις να σε κουραζουν,γραμμενα ομορφα με χιουμοριστικη διαθεση!Ειναι πολυ προσεγμενη δουλεια και οποιος μπορει ας βοηθησει!:DΔυστυχως δεν ειμαι καλη στο γραπτο λογο,μονο ορθογραφια ξερω,αντε και καμια μεταφραση αν χρειαζεται!:p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...