Περιεργο καναρινι

Συζήτηση με θέμα Περιεργο καναρινι, που ξεκίνησε από lizard, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 13 Φεβ 2009.

1. lizard

lizard PB Member Article Writer

Γεια σας μου εδωσαν ενα καναρινι καπως μεγαλοσωμο σχετικα αλλα δεν ξερω τι ειναι.Ειναι γυρω στα 14 με 15 εκατοστα οριστε μερικες φωτο.Αν ξερετε πειτε μου τι ειναι.Δεν εχει δαχτυλιδι.

Συνημμένα Αρχεία:

2. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Για κοινο με σκουφο μου φαινεται

3. lizard

ειναι πολυ μακρουλο για να ειναι με γκλοστερ.Για αυτο ρωταω στην φωτο δεν φαινετε καλα το μακρος του.

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλησπερα!Καλοριζικο κιολας!Αυτα ειναι τα σκουφατα!Σαν πρωτη εικονα θα ελεγα Γκλοστερ λογω του σωματος,επειδη ειναι φουσκωτουλι αλλα τα ματια φαινονται πολυ-οποτε σκουφατο θα καταληξω!Πιστευω θα σε κατατοπισουν οι εμπειροτεροι της σελιδας;))

5. lizard

Φιλε μου εχω ολοκληρο κοπαδι απο γκλοστερ αυτα εκτρεφω δεν ειναι γκλοστερ ειναι πιο μακρυ απο γκλοστερ.Και λιγο πιο μεγαλο απο γκλοστερ.

6. artist

artist PB New Member

Ίσως είναι διασταύρωση gloster με ένα κοινό.Εγώ είχα βάλει θυληκιά gloster με άσπρο καναρίνι και είχαν βγάλει σκουφάτα κάπως μακρουλά μικρά.:)

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Άρη δεν είναι κάτι συγκεκριμένο. Πιθανόν αυτός που το έβγαλε (το ίδιο ή κάποιον πρόγονό του) να διασταύρωσε κοινό καναρίνι με κάποια μεγαλόσωμη ράτσα για να κάνει πιο πλούσιο το σκουφί. Δυστυχώς κυκλοφορούν πολλές τέτοιες αλχημείες στα μαγαζιά.

8. alexan2dros

alexan2dros Banned

ωραιος τυπας παντος...

9. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

σκουφο δεν εχει μονο το gloster.Eχει και το Γερμανικο σκουφατο μπορει επισης και ενα κοινο καναρινι να εχει σκουφο.Το καναρινι σου ειναι κοινο

10. Serinia

Serinia PB New Member

Συμφωνω και εγω με αυτην την αποψη .Αρη ειναι πολυ ομορφο πουλι παντως .Ωραιο πρασινο εχει αν βλεπω καλα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...