Περιεργος ηχος απο το καναρινι μου, σαν να τρωει σπορους

Συζήτηση με θέμα Περιεργος ηχος απο το καναρινι μου, σαν να τρωει σπορους, που ξεκίνησε από stylianos, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 3 Μαρ 2009.

1. stylianos

stylianos Banned

Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή): Κανει το ραμφος της σαν να τρωει σπορους αλλα δεν εχει τιποτα στο στομα.Την εψαξα εξονυχιστικα αλλα δεν εχει μαυρα στιγματα πουθενα.Σημειωση...δεν εχω μια εβδομαδα που την εχω παρει μηπως ειναι νευρικης φυσης?
    ---------------------------------------------------------------------------
    Ηλικία Πουλιού:Ενος χρονου
    Φύλο:Θυληκο
    Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός):Και τα δυο
    Θερμοκρασία Χώρου:Δεκαεξι με δεκαεφτα
    Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού:27/2/2009
    Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: 27/02/2009
    Διατροφή:Σποροι πολλων ειδων και αυγοτροφη
    Αξιολόγηση Περιττωμάτων: Φυσιολογικα
    Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):Φυσιολογικα
    Κινητικότητα:Αρκετα καλη για τις πρωτες μερες
    Τρέφεται Κανονικά:Ναι
    Προηγηθείσα Θεραπεία:Δεν γνωριζω αν εχει γινει απο το πετ
    Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):οχι
    Παρατηρήσεις:Ειναι καναρα σπανιολα
    ---------------------------------------------------------------------------

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

3. stylianos

stylianos Banned

Ευχαριστω το εχω διαβασει αλλα δεν εχει μαυρα στιγματα.την εχω εξετασει.

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Για να φτάσουν τα ακάρεα σε μέγεθος τέτοιο που να είναι ευδιάκριτα
    κάτω απο το δέρμα, στους αεροφόρους σάκκους,πρέπει να είναι σε
    πολύ προχωρημένο στάδιο.Η εξέταση δε, πρέπει να γίνεται
    κάτω απο πολύ ισχυρό φωτισμό και αφου έχουν παραμεριστεί επιμελώς τα πούπουλα
    του λαιμού(βρεγμένα και κτενισμένα σε μια κατεύθυνση).
    Είναι σύμπτωμα, αυτό που ανέφερες, που με μεγάλη ασφάλεια μπορεί να μιλάει κανείς
    για ακάρεα της τραχείας.Εχω την γνώμη οτι πρέπει να κάνεις θεραπεία στο πουλάκι
    με πουλμοσαν ή βετερμέκ.

5. MARAKI

MARAKI PB New Member

γεια σασ παιδια εμενα τετοιο θορυβο κανουν τα κοκατιλ μου...καθε μερα μετα το φαγητο αλλα νομιζα οτι ειναι φισιολογικο,κ δειτε λιγο το κιτρινο φτερο εχει τετοια καφε στιγματα πανο σε μερικα φτερα,k to κοκατιλ εχει στην ουρα στην ραχη..κ σαυτο το σημειο στην φοτο ειναι καφε κ νομιζα οτι ειναι ετσι το χρωμα ,αλλα δν μου φανηκε για το χρομα..κ οταν το αγορασα κ ηταν ετσι νομιζα οτι ηαν κατι σαν λασπη,λερωμενο..αλλα δν εχει φυγει...μαλλον θα ειναι αυτο που λετε,αφου κανει κ συνεχεια αυτον τον ανατριχιαστικο ηχο...

Συνημμένα Αρχεία:

6. mgerom

Αυτό που βλέπουμε δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε ΜΑΡΑΚΙ.
    Αν θέλεις ανέβασε την ερώτησή σου στο φόρουμ των παπαγάλων
    για να πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις ;))

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μαρια αυτη η κατηγορια του φορουμ ειναι για τα καναρινια. Υπαρχει αντιστοιχη και για τους παπαγαλους. :)

Παρολα αυτα, αυτο που κανει το κοκατιλ σου νομιζω πως δεν εχει καμια σχεση με το θορυβο που κανουν τα καναρινια που εχουν ακαρεα της τραχειας. Οι παπαγαλοι εχουν τη συνηθεια να τριζουν το ραμφος του τριβοντας την πανω με την κατω σιαγονα οταν νιωθουν ευχαριστηση η οταν ξεκουραζονται.

8. MARAKI

MARAKI PB New Member

οκ σασ ευχαριστω...απλα επειδη το διαβασα οτι το κανου κ οι παπαγαλοι την ασθενεια αυτην κ τρομαξα σασ ευχαριστο πολυ:)

9. yannis

yannis PB New Member

κ εγω σημερα εκανα θεραπεια με Pulmosan στα λιγα πουλια που εχω,γιατι τα 2 εμφανισαν συμπτωματα εντονης φαγουρας,μειωση στο κελαιδημα κ ηχο σαν σπασιμο σπορου.το καναρινι που εχω στο δωματιο μου γυρω στις 6:00 το πρωι επεσε απο την πατηθρα απο το ξυσιμο :eek: τρομαξα κ μεχρι να κοιμηθω ακουσα παλι τους σπορους ''που σπανε''.

μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω και με τον φοβο μην χειροτερευσει,εκανα την θεραπεια σε ολα.

ο καναρος τσιριξε κανα 2 φορες γιατι δεν τον εχω ξαναπιασει ποτε:D

ελπιζω να πανε ολα καλα.

10. stylianos

stylianos Banned

Γεια σου Μακη σημερα πηγα κι ολας να παρω το φαρμακο και σε λιγο που θα σχολασω θα παω και θα κανω ολες τις απαραιτητες ενεργιες οπως γραφει μεσα για την αντιμετωπιση των ασθενειων.Σε ευχαριστω πολυ.

11. yannis

yannis PB New Member

να πω και εγω,πως πριν λιγες μερες εκανα θεραπεια με Pulmosan.

αυτο που ειδα ειναι πως ελλατωθηκε η φαγουρα,αλλα το πρωι εκανε πολυ πιο εντονα αυτο τον ηχο ''σπασιμο σπορων''

υπαρχει περιπτωση να χειροτερευσε,η ειναι λογω της θεραπειας?

τα αλλα πουλια ειναι ολα οκ!(εγινε κ σε αυτα θεραπεια,καλου κακου)

να πω επισης πως το πουλι συμπεριφερεται κανονικα οπως παντα,τρωει ,πεταει,ειναι ζωηρο χωρις ομως να κελαιδαει.

ανησυχω για αυτα που εχω διαβασει για το Pulmosan κ μαλλον θα πρεπει να βρω το vetermec.

12. yannis

yannis PB New Member

γραψτε ακυρο!

σημερα που δεν δουλευα κ ημουν ολη μερα μαζι τους,διαπιστωσα εντονη φαγουρα σε ολα,κατα διαστηματα οπως επισης κ τον ηχο :(

το ενα κελαηδουσε κανονικα.να πω την αληθεια δεν περιμενα να μου συμβει αυτο και ανησηχω!

δευτερα θα περασω απο τον κτηνιατρικο κυκλο που αν καταλαβα καλα φερνει το vetermec!

τα συμπτωματα υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ακαρεα της τραχειας??
    ηθελα να κανω κ μια ερωτηση σχετικα με ζευγαρωμα...

ελεγα να βαλω ενα ζευγαρι καναρινια(εχουν τα συμπτωματα με τα ακαρεα)για ζευγαρωμα απο απριλιο(προετοιμασια)και μαιο να δουμε αν εχω μικρα.

ερωτηση:μετα την θεραπεια θα μπορει να γινει αυτο?η επειδη ειχαν ακαρεα θα υπαρχει προβλημα στην υγεια τους??

συγνωμη αν σας κουραζω,αλλα ψαχνοντας δεν βρηκα ακριβως απαντηση.

ευχαριστω

13. stylianos

stylianos Banned

Ακριβως αυτο και εγω ηθελα να κανω Γιαννη με την διαφορα οτι μονο η μικρη μου εχει τετοια συμπτωματα.Εγω προσωπικα τους εβαλα το Pulmosan και μετα απο τεσσερις εβδομαδες θα επαναλαβω την θεραπια να δω τι γινεται.Εν τω μεταξυ της δινω και βιταμινες,μηλαρακι,γυρη κ.τ.λ.γιατι ηταν λιγο εξασθενησμενη αλλα και για την φυσικη της αμυνα.Σκεφτομαι επησης την λυση του acarine και του vetermec απλα περιμενω και εγω τις απαντησεις απο το φορουμ.Καλημερα σε ολους.

14. glafkos

glafkos PB New Member

καλημερα σε ολους κατι τετοιο με το σπασιμο σαν σπορους μου ειχε τυχει και εμενα τελικα διαπιστοσα οτι το ενα ραμφος ειχε μεγαλωσει λιγο και με ενα ψαλιδακι το εκοψα προσεκτικα
    και απο τοτε σταματισε το σπασιμο σπορων

15. Smokie

Smokie PB Member

Χρησιμοποίησα το Vetermec πριν απο λίγες μέρες αφου περίμενα σχεδόν 26 μέρες απο την τελευταία χρήση του Pulmosan , για τα αποτελέσματα θα σας πώ σε μερικές μέρες, πάντως κανενα πουλάκι απο τα 3 δεν παρουσίασε μέχρι τώρα κάποιο ανησυχητικό σύμπτωμα λόγω φαρμάκου.

16. stylianos

stylianos Banned

Καλησπερα Ακη εγω εχω ενα βελγικο κα μια καναρα ισπανικη Ντιμπράντο η οποια το πανω ραμφος της ειναι λιγο πιο μεγαλο απο το κατω λες να ειναι αυτο και ανυσηχω τσαμπα?

17. stylianos

stylianos Banned

Καλησπερα Σταματη οπως μολις εγραψα στον Ακη εχω μια Ντιμπράντο καναρα και το πανω ραμφος ειναι λιγο πιο μεγαλο λες να ισχθει αυτο που εγραψε?Μιας και εισαι διαθεσιμος αν μπορεις να μου απαντησεις?

18. mgerom

Οχι, δεν είναι αυτό.! Δεν ανησυχείς τσάμπα. Το υπερβάλλον κομμάτι στο επάνω ράμφος
    κόβεται όπως τα νύχια(με νυχοκόπτη) και δεν δημιουργεί ήχους όπως αυτοί οι χαρακτηριστικοί (τσικ-τσικ) που έχουν σαν αφορμή τα ακάρεα.

Στέλιο, εδώ είμαστε στο φόρουμ και ότι γράφεις απευθύνεται σε όλους.Αν θέλεις να γράψεις σε κάποιο μέλος ιδιαιτέρως μπορείς να το κάνεις στέλνοντας Π.Μ :)

19. glafkos

glafkos PB New Member

καλησπερα
    δεν ξερω εαν ειναι απο αυτο για το δικο σου καναρινι αλλα εγω μολις του το εκοψα σταματισε να το κανει

20. Smokie

Smokie PB Member

Συμφωνώ με τον Μάκη, δεν νομίζω πως επειδή το επάνω ράμφος είναι ποιο μεγάλο δημιουργείται αυτός ο θόρυβος, αλλά για να είσαι σίγουρος καλό θα είναι να δει το πουλάκι κάποιος πτηνίατρος .
    Μια καλή λύση για την μή αύξηση του ράμφους σε υγιεί πουλιά είναι το σουπιοκόκκαλο :)
    Όπως και να έχει περαστικά για το πουλάκι και σε περίπτωση που το πάς σε πτηνίατρο αν θές ενημέρωσε μας για το τι διέγνωσε και πως αντιμετωπίζεται .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...