Περιεργη οψη ουρας budgie

Συζήτηση με θέμα Περιεργη οψη ουρας budgie, που ξεκίνησε από nickol@, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 27 Απρ 2015.

1. nickol@

nickol@ PB New Member

καλημερα φιλοι των budgie! στη φωτο ειναι το νεαρο παπαγαλακι της φιλης μου,αρσενικο κ ζωηρο,την ανησυχει ομως η ουρα που δειχνει πολυ περιεργη....ειναι περιεργη η φωτο,ελπιζω να καταλαβει καποιος κ να μας πει!
    δειχνει καπως ταλαιπωρημενη,αραιη.
    το ειχε μ ενα θυληκο στο κλουβι αλλα δε μαλωνανε!
    οποιος γνωριζει..... :) ευχαριστω!

Συνημμένα Αρχεία:

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολλές φορές σε όλα τα πουλιά η ύπαρξη μια πατήθρας πολύ κοντά στα κάγκελα του κλουβιού ή κάποιων από τις εξαρτήσεις τροφοδοσίας των πτηνών σε ¨λάθος¨σημεία καταστρέφουν τα φτερά της ουράς τους.
    Πολύ δε περισσότερο σε παπαγάλους που από τη φύση τους είναι λίγο περισσότερο "σκανταλιάρηδες".
    Σε λίγες ημέρες όσα φτερά έχουν βγει θα αποκατασταθούν....
    Τα υπόλοιπα στην πτερόρροια..

3. nickol@

nickol@ PB New Member

ευχαριστω πολυυυ!

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σύντομα θα σου γράψουν και οι καλύτερα ενημερωμένοι... ας περιμένεις και τη δική τους άποψη.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κι εγώ συμφωνώ με τον Γιάννη, πιστεύω είναι μικρό το κλουβί και τρίβεται η ουρά τους στα κάγκελα. Αν μας δώσεις διαστάσεις του κλουβιού, θα επιβεβαιωθεί ή όχι η υποψία μου.
    Ακόμα όμως και σ' ένα ικανοποιητικό κλουβί, η κακή θέση στις πατήθρες, μπορεί να προκαλεί επίσης προβλήματα, γι' αυτό σε παρακαλώ αν μπορείς βγάλε κοντινή φωτογραφία όλου του κλουβιού να σου πούμε γνώμες για καλύτερη τοποθέτηση των αντικειμένων.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...