Περιεργα πραγματα στην αναπαραγωγη

Συζήτηση με θέμα Περιεργα πραγματα στην αναπαραγωγη, που ξεκίνησε από muthos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Ιουν 2008.

1. muthos

muthos PB New Member

καλησπερα παιδια μου σιμβενουν τα εξεις περιεργα και θελω την γνωμησας

1)οι θυλικες στα ζευγαρια μου εποαζουν τα αυγα 3 μερες νωριτερα απο την ημερομηνια που πρεπει και οι νεοσοι ειναι πληρος ανεπτηγμενοι
    2)και ενω περνω τα αυγα και τα βαζω ολλα μαζι μου τα εποαζουν μερα παραμερα λες και δεν τα πηρα

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

φιλε γιανη φετος ολα τα κουφα συμβαινουν,εμενα 2 ζευγαρια μαλινουα επωαζουν 1-2 μερες νωριτερα,και το μερα παρα μερα το επαθα με ενα ζευγαρι κοκκινα,κι αλλα πολλα,τα σημειωνω απο περιεργεια κα ιμονο να δω του χρονου τι θα γινει,εχω απογοητευθει κα ιτρελλαθει ταυτοχρονα φετος με την αναπαραγωγη

3. Καποια εξηγηση θα υπαρχει ρε παιδια , ειναι δυνατον ? Τα ζευγαρια που το κανουν αυτο , το κανουν σε ολες τις γεννες η πχ μονο μετα την 1η η μονο μετα την 2η κ.ο.
    Τι κοινο μπορει να εχουν ολα αυτα τα πουλια ? πχ μηπως ειναι ολα πρωταρικα ? Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο αλλα θα ηταν καλο για ολους μας να βρεθει η αιτια που το προξενησε. Και οι νεοσσοι σε ολες τις περιπτωσεις ηταν οκ ?

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

σε εμενα ηταν οκ κα ιμαλιστα ειναι 40 ημερων απο τα μαλινουα και 30 απο τα κοκκινα,τι να πω δεν ξερω ...

5. muthos

muthos PB New Member

τα ζευγαρια ειναι και πρωταρικα και περσινα
    το κανουν ολλα απο την πρωτη γενα μεχρη και την τριτη
    οι νεοσοι ειναι ολοι καλα εκτως απο αυτουε που σταματησαν οι θυλικες να ταιζουν και δεν τους προλαβα λογο δουλιας

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Το μυστικό, κατα την γνώμη μου, είναι οτι η εκκόλαψη έχει ξεκινήσει
    πριν μπουν τα αυγά για κλώσημα.Τώρα, πώς μπορει πρακτικά να συμβεί αυτό ?
    1ον) αν καθυστερήσουμε να τα πάρουμε απο την φωλιά και έχει
    ξεκινήσει ήδη η διαίρεση του πρωτογενούς κυτάρου.
    2ον)Αν η φύλαξη δεν γίνεται κάτω απο τις συνθήκες που χρειάζονται
    για να μείνει ανενεργό το κύταρο(υψηλή θερμοκρασία χώρου)
    Εξ ' άλλου αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο οχι τον Μάρτη και τον Απρίλιο
    αλλά τον Μάιο και τον Ιούνιο.

7. Οπως και να 'χει το μονο λογικο ειναι οτι το προβλημα καποια σχεση θα 'χει με την θερμοκρασια-θερμοτητα , δηλαδη Μακη εννοεις οτι αν καθυστερησει καποιος να παρει το αυγο λιγες ωρες και αυτο ''παρει'' την θερμοκρασια που χρειαζεται απο την κλωσα αυτοματως ξεκιναει και η διαδικασια εκκολαψης του ?

8. muthos

muthos PB New Member

τα αυγα τα περνω το πρωι,και τα φιλαω στο ιδιο μερος με περση οπου περση ειχαν κανονικη εκολαψη!

Μακη να σε ρωτησω κατι?αν εχει ξεκινησει η διερεση του ωαριου και μετα το βγαλο απο την καναρα και μεινει 4 μερες μερες χωρεις να ζεστενετε οσο πρεπει δεν θα πεθανε το εμβριο?

9. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

100% γιαννη θα πεθαινε

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν είναι απαραίτητο.Μπορεί να συνεχίσει με πολύ βραδύ ρυθμό
    να διαιρείται(αν η θερμοκρασία είναι κάπως ανεβασμένη) και μόλις βρεί τις κατάλληλες συνθήκες να συνεχίσει κανονικά.
    -Οπως καταλαβαίνεις τώρα προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε λογικά
    μια όπως λές περίεργη κατάσταση.Επειδή η φύση έχει τις σταθερές τις,
    πάντα κυττάμε πρός την δική μας μεριά, να δούμε τί πιθανά λάθη
    ή ποιές παραλήψεις έχουμε κάνει.:)

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Σε 5 αυγά φλώρου 5 ημερών κλωσημένα φέτος έζησαν τα έμβρυα και εκολλάφτηκαν τα τρία μετά από 2 μέρες που έμειναν χωρίς κλώσσημα, οπότε δεν είναι απόλυτο ότι αν ξεκινήσει η εκόλαψη και βγάλουμε το αυγό θα πεθάνει και ο νεοσσός. Θερμοκρασία περιβάλλοντος τις 2 μέρες που έμειναν εκτός φωλιάς περίπου 24 βαθμοί.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...