Περίεργο "χασμουρητό" κοκατίλ

Συζήτηση με θέμα Περίεργο "χασμουρητό" κοκατίλ, που ξεκίνησε από dimitra_1980, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 4 Ιαν 2009.

1. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Έχω ένα πρόβλημα με τη Ζουζού μου(κοκατίλ).Δηλαδή ελπίζω να μην είναι πρόβλημα.Την έχω ένα μήνα τώρα και έχω παρατηρήσει μια περίεργη κίνηση που κάνει.Το έχει κάνει τρεις φορές συνολικά ως τώρα και δε ξέρω τί μπορεί να είναι.Αυτό που κάνει είναι να ανοιγοκλείνει το στόμα σα να χασμουριέται γιά ένα λεπτό περίπου.Δηλαδή ανοιγοκλείνει, περνούν τρία τέσσερα δευτερόλεπτα και το ξανακάνει.Αυτό γίνειται για περίπου ένα λεπτό.Ανησυχώ πολύ.Το πουλάκι είναι ευδιάθετο, τρώει αρκετά, κάνει μπάνιο...όλα καλά δηλαδή.Τί μπορεί αν σημαίνει αυτό που κάνει??Είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχώ ή το συνηθίζουν τα πουλάκια?? Το μυαλό μου πήγε στο άσθμα αλλά δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.Help..

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν ειναι προβλημα και δεν το κανουν μονο τα κοκατιλ. :) Ειχα διαβασει καπου οτι το κανουν ισως για να καθαρισουν το λαιμο τους απο τυχον σκονη των φτερων τους.

3. dimitra_1980

Ανέστη αυτό που λες νομίζω έχει μια λογική.Τώρα που το σκέφτομαι,η Ζουζού το κάνει αυτό αφου ασχοληθεί πρώτα κανένα πεντάλεπτο με το "χτένισμα" των φτερών της.Άρα ίσως να έχει σχέση.Μακάρι να έχεις δίκιο γιατί ψιλοτρομοκρατήθηκα.

4. mariah

mariah PB Member

Και τα Lovebirds μου εχω παρατηρησει να το κανουν.Μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα.

5. katerinaa

katerinaa PB New Member

Μην αγχωνεσαι και η δικια μου το κανει συχνα!Επισης και ο αρσενικος της αδερφης μου!:)

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Pantos ego ksepo oti to kanoyn otan tous gargalaei kapoio mikro fteraki sto ayti... otan o dikos mou pezei me paixnidia tou panta trivei kai ksinei to kefalaki toy sta paixnidia...kai meta arxeizei ayto to parakseno "xazmourema"...
    ...Mporei na exei sxesi kai me to lemo...omos den exo ksanaakousei ayto...

7. dimitra_1980

Αχ ωραία...Ησύχασα τώρα!Και πήρα μια τρομάρα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...