Περίεργο πράγμα σε πόδι καρδερινοκάναρου

Συζήτηση με θέμα Περίεργο πράγμα σε πόδι καρδερινοκάναρου, που ξεκίνησε από giannis.kirp., στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 17 Ιαν 2015.

1. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Παιδιά πως να το αντιμετωπίσω αυτό; Ξέρετε τι είναι; Παλαιότερα (2 εβδομάδες) πήγα σε ένα petshop (είχα πρόβλημα με το ίντερνετ και κολλούσε και δε μπορούσα να μπω) και ρώτησα και μου είπαν πως δεν είναι κάτι. Αυτό όμως εξαπλώθηκε σε άλλα 2 καρδερινοκάναρα. Τι λέτε; Να μια φότο:
    rsz_20150111_094048.jpg

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Εδώ σίγουρα είναι μια περίπτωση που χρειάζεται τις οδηγίες από το ποστ που έκανα πριν λίγα λεπτά, σε παρόμοιο θέμα. Τι φάρμακο να δώσω για την ποδάγρα στο καναρίνι μου; | PetBirds Epithol δυο τρεις φορές την εβδομάδα με ταυτόχρονο μασάζ στα πέλματα του πτηνού.

3. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστώ πολύ. ;) Χρειάζεται να πλύνω τα κλαδιά και όλα τα υπόλοιπα;

4. misalouris

Θα αλλάζεις με καθαρά όλα τα σκεύη και τις εξαρτήσεις του κλουβιού και όχι μόνο τις πατήθρες. Η σχάρα του κλουβιού να είναι πάντα καθαρή. Η καθαριότητα είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες στη διαβίωση όλων των όντων. Πόσο δε μάλλον των ευαίσθητων φίλων μας.

5. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστώ πολύ ;)

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Στα πουλάκια που έχουν το θέμα στα ποδαράκια τους ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ κιόλας! Όπως και τη σχάρα που σου είπε ο Γιάννης! Επίσης όσα έχουν αυτό στο ποδαράκι να είναι σε ατομικά κλουβάκια, μόνα τους!
    Ενήμερωσέ μας για όποια εξέλιξη των ποδιών τους! Περαστικά σας! :)

7. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστούμε Αλίκη. Το epithol από που θα το πάρω;

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Από petshop. Αν δεν έχει διαθέσιμο το παραγγέλνεις και οι περισσότεροι τουλάχιστον το φέρνουν. Είναι αυτό Epithol - Bogena Beaphar | PetBirds .

9. sdc

sdc PB Member

Αυτό το αποτέλεσμα έχει η πολύ συχνή καθαριότητα στο κλουβί όπου ζει το πουλί.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Μιχάλη ειρωνικά το λες??

11. sdc

sdc PB Member

Εσύ τι κατάλαβες?

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Με τον γραπτό λόγο δεν μπορώ να ξέρω ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος. Αν θες μας λες τι εννοούσες, αλλιώς άσε μας με την περιέργεια και με το άλυτο αίνιγμα. :)

13. misalouris

Κι εγώ θα συνταχθώ με το σκεπτικό της Αλίκης...

14. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Τα κλουβιά καθαρίζονται κάθε Πέμπτη και Κυριακή και μάλιστα ξοδεύω 2 ώρες στον καθαρισμό τους αν θες να ξες! Καθορίζω τα πάντα ακόμα και τα κλαδιά! Και αν δεν ενδιαφερόμουν για να θεραπεύσω το πουλί δεν θα ενδιαφερόμουν ούτε για την καθαριότητα!:mad::mad::mad:

15. misalouris

Γιάννη μερικές φορές μπορεί να παλεύουμε ώρες με την καθαριότητα και τέτοια ακάρεα να μην μπορέσουμε να τα παλέψουμε.
    Συνήθως δημιουργούνται σε κλούβες ή κλουβιά, με μεγάλο αριθμό πτηνών που είναι και δύσκολο να εντοπιστούν παρά μόνο όταν είναι αργά.
    Η απολύμανση πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το σωστό μέτρο και όχι απλά η καθαριότητα.

16. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Μα πλένω τα πάντα όταν τα καθαρίζω... Τέλος πάντων.... Πήρα μια αλοιφή η οποία μου είπαν περιέχει μέσα της το epithol και ονομάζεται <<Taberlin POMADA>> κάνει;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...