Πειτε τι να κανω για να ζησει νεοσσος καρδερινας

Συζήτηση με θέμα Πειτε τι να κανω για να ζησει νεοσσος καρδερινας, που ξεκίνησε από Αλεξανδρος1313, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 18 Ιουν 2016.

maria p
Best Answer maria p, 18 Ιουν 2016
Ο Αλέξανδρος είναι στο Αγρίνιο. Όπου τηλεφωνήσει, απλά θα του δώσουν οδηγίες πως να το χειριστεί. Τώρα, ο ευκάλυπτος έχει γυαλιστερό κορμό και γάτες... Ολόκληρο το Post
  1. Αλεξανδρος1313

Αλεξανδρος1313 PB New Member

να μν πολυλογω...κοιμομουνα μετα την δουλεια κ ο αδελφος μου ηταν στην πλατεια του χωριο κ ειδε εναν νεοσσο καρδερινας..προφανως ηθελε να πεταξει να φυγει κ μου το εφερε εδω σπιτι....πειτε τι να κανω για να ζησει το πουλακι...σας παρακαλωωωω...!!!

2. Best Answer:
    Post #334999 by maria p, 18 Ιουν 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αλέξανδρε δεν μπορείς να κάνεις κάτι, να γυρίσει το πουλάκι στην φωλιά του ο αδελφός σου, όσο πιο γρήγορα γίνεται , πριν νυχτώσει.

4. Αλεξανδρος1313

του ειπα να το επιστρεψει οπως ακριβως μου ειπατε....παιδια μιλαμε 4-5 μετρα ευκαλιπτο :( τι μπορω να κανω? να το αφησω κ οτι γινει? 1η φορα μου συμβαινει

5. ianos

ianos Daily Active Member

Δλδ, δεν μπορείς με κάποιον τροπο να το αφήσεις το πουλακι σε ενα χαμηλό κλαδί του ευκαλύπτου;

6. theodr

theodr PB Member

Πρέπει να τον βάλετε πίσω στην φωλιά. Υπάρχει πρόσβαση στο σημείο που είναι η φωλιά ?

7. Αλεξανδρος1313

οχι δυστυχως :( :( :( :( :( αν θελετε σας ανεβαζω κ φωτογραφια να δειτε..το εχω μεσα σε κλουβακι με νερο...εχω απελπιστει....τι να κανω....μονο με πυροσβεστικη μπορει να φτασει εκει πανω..

8. Μπορείς να το ταΐσεις με σύριγγα και τροφή Exact??? Σημερα που πηγα στην ανιμα ειχε 2 υετια και τα ταιζαν τετια τροφή

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Στο ύψος που φτάνεις (ακόμη και με σκάλα) κάρφωσε μια παλιά φωλιά ή κάτι σαν φωλιά και βάλτο μέσα...
    100% οι γονείς θα το δουν... και σε μια δυο μέρες θα πετάει ελεύθερο..

Να το ξεχάσουμε εντελώς αυτό το σενάριο Ηλία

10. Αλεξανδρος1313

εχω συριγγα ναι...αλλα κατα ποσο θα φαει ειναι το θεμα..του εβαλα αμεσως νερο μεσα στο κλουβι με μια ταιστρα.....αυτη η τροφη δεν νομιζω πως μπορω να την βρω...ειναι σαββατο κ απογευμα κιολας.αυγοτροη με νερο δεν κανει?

11. theodr

theodr PB Member

Πρόσεχε μην το αφήσεις μόνο του διότι κινδυνεύει από τις γάτες.

Πάρε τηλέφωνο την ΑΝΙΜΑ και θα σου δώσουν σωστές οδηγίες για τα καταφέρει ο μικρός νεοσσός.

12. ianos

Συγγνώμη, για να καταλάβω: ειναι εντελώς αδύνατο το πουλακι να επιστραφεί, έστω μέσα σε ενα σκεύος στο δέντρο απο το οποίο έπεσε;

13. misalouris

Αλέξανδρε ... δεν θα βρεις κανένα λογικό εδώ μέσα να σου πει πως έκανες καλά...
    Το πουλί να πάει στο δέντρο που το βρήκες ΤΩΡΑ...
    Αν σε μια ώρα δεν πάνε οι γονείς να το ταΐσουν μιλάς με ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ για να το στείλεις.
    1. https://petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
    2. https://petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/

14. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πάρε τηλέφωνο την ΑΝΙΜΑ μέχρι τις 7 στο 2109510075 να σου δώσουν οδηγίες.

15. Αλεξανδρος1313

παιδια μιλαμε για τεραστιο υψος...το πιθανοτερο ειναι να το φανε οι γατες.....εγω θα το παω παλι εκει κ ο θεος να το φυλαει...

16. ianos

Βάλε το σε ενα ρηχό σκεύος και κρέμασέ το οσο πιο ψηλά γίνεται. Το σκεύος να μην εχει πολύ παχιά ή γλιστερό τοιχώματα ώστε να μπορούν να πιαστούν τα πόδια του πουλιού.

17. misalouris

Και με μια καρέκλα θα φτάσεις στα 2+ μέτρα...
    Κάρφωσε ένα σκεύος κι άστο εκεί μέσα.
    Αν δεν στέκεται και πηδάει έξω ... μιλάς με ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ για να φύγει σήμερα.
    Λάθος που το πήρε ο αδερφός σου από τους γονείς του.

18. Αλεξανδρος1313

δεν το πηρε απ τους γονεις του ο αδερφος μου απλα δν μπορουσε να πεταξει κ το επιασε να μην το φανε οι γατες

19. theodr

theodr PB Member

Πάρε άμεσα τηλέφωνο να το αναλάβουν άτομα που γνωρίζουν. Μην το αφήσεις στην τύχη του.

Πολύ καλά έκανε ο αδερφό σου. Εσύ πρέπει να κάνεις τα υπόλοιπα για να καταφέρει να πετάει σε λίγες μέρες ελεύθερο.

20. misalouris

Μίλησες με ΑΝΙΜΑ ή ΕΚΠΑΖ?
    Αν το κρατήσεις .. το πρωί ίσως δεν ζει το πουλάκι...

21. Αλεξανδρος1313

πειτε μου ενα τηλ να παρω τρ... να ερθουν να το παρουνε...το λυπαται η καρδια μου :( : (

Μοιραστείτε

Φόρτωση...