Πειράζει που ο παπαγάλος μου τρώει την μπογιά του κλούβιου;

Συζήτηση με θέμα Πειράζει που ο παπαγάλος μου τρώει την μπογιά του κλούβιου;, που ξεκίνησε από Ηλιας παραδεισια, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 27 Μαϊ 2016.

EiriniKt
Best Answer EiriniKt, 27 Μαϊ 2016
Ναι πάρα πολύ. Τοτε ειναι επικυνδινο και θα εχεις προβλημα. Καρβουνακι αμεσα για καλο και για κακο, και βαλε συντομα στο προγραμμα να αλλαξεις κλουβι... Ολόκληρο το Post
  1. Παιδια η παπαγαλινα μου τρωει την μπογια του κλουβιου θα ηπαρξει πρόβλημα??

2. Best Answer:
    Post #329587 by EiriniKt, 27 Μαϊ 2016
  3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Τι μπογια ειναι αυτη;;
    Εσυ εχεις βαψει το κλουβι ή ετσι το αγορασες;
    Και τι εννοεις τρωει την μπογια; Δαγκωνει τα καγκελα ή βλεπεις να τα ξυνει να φευγει η μπογια και να την μασουλαει;

Αν συμβαινει το δευτερο..ηρθε η ωρα να αλλαξεις κλουβι

4. George98

George98 PB Active Member

Πειράζει αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι... βάλε ένα καρβουνάκι για να αποφύγεις την δηλητηρίαση....
    Περιμένουμε όμως και τους ειδικούς στους παπαγάλους να μας πουν την γνώμη τους

Αν το κλουβί είναι παλιό και φεύγει η μπογιά θέλει όντως αντικατάσταση !

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Μπορει να αλλαξει κλουβι:)
    Τωρα το να τρωει το πουλι μπογια, να γεμιζει ο οργανισμος του τοξικα και να τρωει επειτα καρβουνο για να τα αποβαλει δεν το βρισκω καλη λυση..Αλλωστε για να φευγει η μπογια απ το κλουβι, μαλλον δεν ειναι και σε πολυ καλη κατασταση και πρεπει ουτως η αλλως να αλλαχθει..
    Τωρα αν απλα μασουλαει τα καγκελα και δεν βγαζει μπογια,δεν τιθεται θεμα εννοειται.

6. To δαγκωνει και δεν ξέρω τι γινετε μετα. και δεν είναι παλιο.

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Βλεπεις να εχει φυγει μπογια απ τα καγκελα;

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ψήφοι: 1

Τοτε ειναι επικυνδινο και θα εχεις προβλημα.
    Καρβουνακι αμεσα για καλο και για κακο, και βαλε συντομα στο προγραμμα να αλλαξεις κλουβι ή να βαψεις με ειδικη μη τοξικη μπογια αυτο που εχεις.
    Οι παπαγαλοι μασουλανε συνεχως τα καγκελα, αν εχουν φυγει οι μπογιες και μασουλαει την σκουρια απο κατω κινδυνευει να παθει δηλητηριαση.

EiriniKt, 27 Μαϊ 2016
    Best Answer
  9. alicedros

alicedros PB Supporter

Ούτε σύντομα, ούτε αύριο... χθες!!!! Αυτό που κάνει είναι επικίνδυνο για την υγεία του!! :)

10. christos9

christos9 PB New Member

Εννοειται οτι να τρώει τη μπογιά απο το κλουβι κάνει πολυ κακο στο παπαγαλο σου που μπορει να επιφέρει και τον θάνατο !!! Θα σου πρότεινα να αλλάξεις άμεσα κλουβι , αλλα μήπως αυτο το κάνει λόγο ελλείψεις παιχνιδιών ;;; Δοκίμασε να παρεις παιχνίδια ή αν έχεις ανανεωνε τα με καινούργια ,επίσης αν δν έχεις ξύλινα κλαδάκια καλο ειναι να παρεις ώστε να απασχολεί εκει το Ράμφος του!!

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κι αφού τώρα έχει ξεκινήσει αυτή τη συνήθεια να προτιμήσεις κλουβί χωρίς μπογιά. Κάποιο ανοξείδωτο ας πούμε.

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σε κανένα έμβιο ον δεν θα έκανε καλό αυτό με την μπογιά ακόμη κι αν είναι "οικολογική".
    Προσπάθησε όσο αυτό είναι εφικτό να αποφύγεις τέτοιες δράσεις από το φίλο σου.
    Πιστεύω πως ένα ανοξείδωτο κλουβί θα ήταν για την περίπτωσή του καταλληλότερο.

13. George98

Ααα και κάτι σημαντικό !
    εκτός απο το να του αλλάξει κλουβί κτλ δώσε του και κάτι να ασχολείται π.χ. παιχνίδια για παπαγάλους ωστε να καταστρέφει κάτι άλλο και όχι το κλουβί του !

14. Εχω βαλει μερικα παιχνιδια στο κλουβι και ειναι ολα ενταξει!:thumbsup:

15. Sissy

Sissy PB Senior Member

Από εμπειρία θα σου πω πως παπαγάλοι που έχουν την τάση ν΄ασχολούνται με το να μαδούν το χρώμα από το κλουβί δεν σταματούν, ο Κάρλο μου ήταν ένας απ΄αυτούς κι ας είχε τόσα παιχνίδια. Η μοναδική λύση για να μην κινδυνεύσει να πάθει δηλητηρίαση το πουλί είναι να χρησιμοποιήσεις κλουβί χωρίς μπογιά πχ ανοξείδωτο

16. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Τι εγινε τελικα με το πουλακι;
    Αλλαξες κλουβι;:)

17. Παιδια δεν αλλαξα κλουβι γιατι μασανε παρα πολυ τα παιχνιδια και καθολου τα καγκελα. Επεισης νομιζω οτι επειδη η θηλυκια ειναι 3μηνων μασουσε τα καγκελα για το ραμφος της λογο ηλικιας:p.

18. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σιγουρα, οι νεαροι παπαγαλοι περνανε το σταδιο οδοντοφυιας κατα το οποιο δοκιμαζουν τα παντα με το ραμφος τους..Το πουλακι ειναι ακομα μικρο, θα συνεχισει να μασουλαει ο,τι βρει .
    Ασχολειται τωρα με τα παιχνιδια αλλα μην νομιζεις οτι θα αφησει ετσι τα καγκελα.
    Σιγουρα καποια στιγμη θα τα ξαναδαγκωσει, και στην κατασταση που ειναι τωρα, χωρις μπογια, ειναι ιδιαιτερα επικινδυνα..
    Υπαρχει σοβαρος κινδυνος δηλητηριασης και πρεπει να το αποφυγουμε αυτο.
    Το καλυτερο θα ηταν να αλλαξεις κλουβι και μαλιστα αμεσα, αλλα αν για διαφορους λογους δεν θελεις ή δεν μπορεις να παρεις ενα καινουργιο, καλυψε τουλαχιστον τα σημεια στα οποια εχει φυγει η μπογια με κατι, κανα σελοτειπ, ή τυλιξε γυρω γυρω ενα κορδονακι.

19. George98

Αν δεν έχει άλλο κλουβί δεν κάνει να το βάψει θέλει μέρες έξω για να ξεμυρίσει απο την μπογιά και να ξαναμπεί μέσα του πουλάκι.... για το τύλιγμα δεν είμαι σίγουρος... ίσος του προκαλέσει ενδιαφέρον για δάγκωμα.... και η ταινία έχει κόλλα.... καλύτερα άλλαξε κλουβί...

20. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εγω σε παιχνιδοτοπους που οι δικοι μου τρωνε τα ξυλινα μερη χρησιμοποιω κορδονακι ή σελοτειπ και δεν εχω προβλημα, ουτε μπορουν να ροκανισουν αλλο την περιοχη ουτε ερχονται σε επαφη με την κολλα εννοειται.
    Σαφως το ιδανικο ειναι να αλλαξει κλουβι , αλλα αυτο δεν μπορουμε να το επιβαλλουμε εμεις:cool:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...