Πειράζει αν δαγκώσουν τον σπάγγο του σουπιοκόκκαλου;

Συζήτηση με θέμα Πειράζει αν δαγκώσουν τον σπάγγο του σουπιοκόκκαλου;, που ξεκίνησε από paul., στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Αυγ 2015.

1. paul.

paul. PB New Member

Έδεσα το σουπιοκοκκαλο με σπαγγο αν το δαγγοσουν τα καναρίνια υπάρχει πρόβλημα?

2. ianos

ianos Daily Active Member

Το σουπιοκοκκαλο θα το τσιμπούν ούτως ή άλλως για να παίρνουν ασβέστιο. Τον σπαγγο και να τον τσιμπήσουν δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα, εφόσον δεν μπορούν να τον κόψουν και να καταπιούν κομμάτια του.

4. theodr

theodr PB Member

Κανε αντικατασταση με ενα πιαστηρακι που ειναι ειδικο για σουπιοκοκαλα.

5. paul.

paul. PB New Member

Ok θα προμηθευτώ..

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Με τον σπάγκο μπορεί να θελήσουν να παίξουν ή να θελήσουν να τον πάρουν για να φτιάξουν φωλιά, σε καμιά περίπτωση δεν κινδυνεύουν εφόσον το μέγεθός του (μάκρος) δεν είναι τέτοιο ώστε να μπλέξουν τα δάχτυλα τους.

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Γενικά ο σπάγκος δεν είναι κατάλληλο υλικό λόγω των ατυχημάτων που μπορούν να προκληθούν. Καλό είναι να το αποφεύγουμε.

8. George98

George98 PB Active Member

δέσε το με ένα κομμάτι σύρμα ή σφήνωσε το ανάμεσα στα κάγκελα και δεν θα έχεις πρόβλημα

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Από τη "σκύλλα στη χάρυβδη".... αν είναι απλό σύρμα "σκουριάζει," αν είναι γαλβανιζέ... "δηλητήριο".
    Νομίζω πως μακράν καλύτερο είναι το στήριγμα για το κόκκαλο σουπιάς που υπάρχει στα petshop ...
    Δεν κοστίζει παρά ελάχιστα..

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Χρησιμοποιώ σύρμα με πλαστικό εξωτερικό, όταν θέλω να στηρίξω κάτι (σουπιά, φωλιά...).. Είναι πρακτικό, κόβεται εύκολα, είναι φθηνό και έχει πολλές εφαρμογές. Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, τα πουλιά αδιαφορούν πλήρως (όχι και οι παπαγάλοι). Δεν σκουριάζει (δεν προλαβαίνει καν , είναι αναλώσιμο). Κάτι σαν το παρακάτω:

54104.jpg

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Τυχερος εισαι Γιαννη εγω εχω το πρασινο και τα μικρα ολη την ωρα ασχολουνται με αυτο.. εκει κρεμουσα το μηλο καο ισως αναπολουν το κρεμασμενο φρουτο!

12. George98

το σύρμα δεν θα το δαγκώνουν έτσι κι αλλιώς ! δεν είναι παπαγαλάκια

μακράν η καλύτερη λύση !

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

.....ακατέργαστο δερμάτινο κορδόνι, εγώ αυτό χρησιμοποιώ σε καναρίνια ή παπαγάλους.

14. YannisK

YannisK PB Known Member

Μήπως το μπερδεύουν με μαρούλι; :p

15. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ενας θεος ξερει.. παντως δεν εχουν παθει τιοτα που παιζουν με αυτο.

16. theodr

theodr PB Member

Το πιαστηρακι ειναι μια φθηνη σωστη λυση που δεν θα εχουμε περιπετειες. Ολα τα αλλα ειναι πατεντες.

17. George98

προφανώς αλλά ποιος είπε πως οι πατέντες είναι επικίνδυνες ή δύσχρηστες κτλ ?

εδώ συμφωνώ

18. gregog7

gregog7 PB New Member

Με tie up μπορείς να το δεσεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...