Πεθανε το μικρο επειδη δεν το ταιζε

Συζήτηση με θέμα Πεθανε το μικρο επειδη δεν το ταιζε, που ξεκίνησε από kiriakos21, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 31 Μαϊ 2015.

1. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Γεια σας παιδια.Εκεινα που βγηκαν 3 διαφορετικες μερες τα καναρινια πεθανε το ενα επειδη δεν το ταιζε.Με τα λυπεις εκεινα που ειπανηταν ασπορα επειδη εκανα μια δυο μερες πιο γρηγορα ωοσκοπηση τελικα τα δυο ειχαν μεσα...Σταναχωρεθηκα πολυ αλλα δεν τε παρατω...Ειμαι πρωταρης και εβγαλα 7 νεοσσους και θα αφησω ακομα μια γεννα...

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλά κάνεις και συνεχίζεις ..
    Κανείς δε θέλει να τα παρατήσεις...
    Όμως για να περιορίσεις τα λάθη θα πρέπει ως πρώτο να διαβάσεις .... και ως δεύτερο να ρωτάς...
    Και στα δύο είμαστε έτοιμοι και πρόθυμοι....

3. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

ευχαριατω μεγαλονουν αυτα τα τρια τα μικρα και θα τα αφησω ακομη μια γεννα αφου η πτεροροιηα μου αρχιζει ΑυγΟυστο

4. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Παιδια μια απορια ειναι 6 ημερων δεν πολυ καθεται στα πουλακια η μαμα αλλα τα εχει καλοταισμενα

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κάθεται όσο πρέπει.

6. theodr

theodr PB Member

Μην ανησυχείς ... Οι θερμοκρασίες έχουν ανέβει αυτή την εποχή και ή μητέρα όπως σου είπε και ο Σταυρος '' Κάθεται όσο πρέπει'' Εσύ μην ξεχνάς ψυρόσκονη στην φωλιά.

7. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

γεια σασ παιδια. η παραμανα μου μεγαλωνει ενα και η ανονικη μητερα δυο μεχρη τωρα για προταρησ εβγαλα 6 πουλια με δυο ζυγαρια του χρονου θα εχω 8 ζευγαρια και θα ασσχοληθ πολυ ερισσσοτερο ειμαι 16 χρονων και αρχησα φετος. θα τα αφηω αλλλη μια γεννα

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Πως θα εχεις 8 ζευγαρια του χρονου? Θα αγορασεις πουλια? Ευχομαι καλες επιτυχιες να εχεις παντα.

9. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

εχω δυο μεγαλα και τρια ζευγαρια που θα βγαλω 5. και θα παρω αλλο τρια ζευγαρια μαρκας...Σκουφατα ρετ μοζαικ και γελλοου μοζαικ... θα προσπαησω απο μικροσ να γινω εκτροφεας.αρχησα απο φετοσ και εχο μερακκι...

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Σιγα σιγα, εχεις δουλεια μπροστα σου οπως ολοι μας! Με το καλο λοιπον :)

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο σου Κυριάκο, εύχομαι καλή επιτυχία στους στόχους σου!
    Μια και είσαι νέος ακόμα, σαν γνώμη, όχι συμβουλή, να επεκτείνεσαι μεν αλλά αφού έχεις σιγουρέψει όσα έχεις ήδη.
    Προσπάθησε να συνδυάσεις τα διαβάσματα με την παρατήρηση στα πουλιά που ήδη φροντίζεις και μην στοχεύεις στις πολλές γέννες αλλά τις ποιοτικές. Να έχεις καλούς και γερούς απογόνους. Έτσι θα βγάλεις και καλή φήμη.
    Και μην παραμελήσεις το σχολείο ε; Είσαι σε κομβική ηλικία :)

12. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Οχι βεβαια συνεχεια διαβαζω εχθες δεν ειχαι κινητο αι δεν μπηκα στο Petbirds να διαβασω και επαθα πανικο.Καθημερινα μπαινω 1-2 ωρεσ συνεχομενα.

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είσαι σε καλό δρόμο ...
    Θα "αρρωστήσεις" κι εσύ σύντομα... όπως οι περισσότεροι από μας.

14. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Μακαρι να αρροστουμε με τα καναρινια... και οτι δηποτε πουλλια και δεν εχει προβλημα...Να ρωτησω παιδια κατι! Σημερα το πρωι ο νεοοσος ηταν ταισμενος και τωρα εχει 2-3 δεν εχει φαγητο στο λεμο του ειναι 7 ημερων...

15. alligator

alligator PB New Member

ολα θελουν υπομονη η μητερα φυση τα εχει φτιαξει ολα οπως πρεπει να ειναι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...