Πεθανε η θηλυκια ζεμπρινα, τι να κανω με τα μωρα;

Συζήτηση με θέμα Πεθανε η θηλυκια ζεμπρινα, τι να κανω με τα μωρα;, που ξεκίνησε από gennu, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 7 Δεκ 2015.

maria p
Best Answer maria p, 7 Δεκ 2015
Τώρα είναι ταϊσμένα; Βλέπεις τον πρόλοβο γεμάτο; Το πιθανότερο ο πατέρας θα μπει να ταΐσει. Διαφορετικά αν θέλεις να τα σώσεις πρέπει να τα ταΐσεις εσύ... Ολόκληρο το Post
  1. gennu

gennu PB New Member

Μου ειχε φυγει το αρσενικο το μεσημερη.... Κ η μανα ηταν με τα μωρα μεσα... Τον βρηκα μετα απο ωρα.... Η θυλικια δεν ηταν καλα... Απι τοτε που φυγε... Κ ηταν χαλια ολο κοιμοταν... Κ τωρα το βραδυ την βρηκα μεσα στην φωλια....ψωφια...τα μικρα ειναι ζωντανα...αλλα το αρσενικο δεν εχει παει ακομα μεσα... Τι να κανωω; ασ μου πει καπιος που ξερειιι.

2. Best Answer:
    Post #297933 by maria p, 7 Δεκ 2015
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πόσων ημερών είναι τα μωρά; Αυγοτροφή του έχεις; Πόση ώρα είναι μόνα τους; Έβγαλες το πεθαμένο θηλυκό από μέσα;

4. gennu

gennu PB New Member

Δεν ξερω την βρηκα πρην απο λιγω την εβγαλα τα μωρα ειναι περιπου μια βδομαδα ναι εχω αυγοτρωφη...ειναι ζωντανα 4 το ενα λιγο πιο μικρο απο τα 3.

5. maria p

Ψήφοι: 1
    Τώρα είναι ταϊσμένα; Βλέπεις τον πρόλοβο γεμάτο; Το πιθανότερο ο πατέρας θα μπει να ταΐσει. Διαφορετικά αν θέλεις να τα σώσεις πρέπει να τα ταΐσεις εσύ σήμερα με οδοντογλυφίδα αραιωμένη σε νερό που προηγουμένως θα έχεις βράσει και αύριο με κρέμα νεοσσών. Αλλά θέλει τακτικά ταΐσματα είσαι διατεθειμένος να μπεις στην διαδικασία;
    Διάβασε εδώ προσεκτικά https://petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/

maria p, 7 Δεκ 2015
    Best Answer
  6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Με οδοντογλυφιδα ισως λιγο αυγο / αυγοτροφη (δεν το γραφει η Μαρια).

Ελεγξε πρωτα αν ειναι ταισμενα απο τον πατερα πριν το κανεις..

7. maria p

χα χα από την βιασύνη μου, "οδοντογλυφίδα αραιωμένη σε νερό" :)

8. gennu

gennu PB New Member

Δεν ξερω οταν κοιταξα ηταν ολοι μεσα κ το αρσενικο... Τωρα μετα απο αφτο καθεται το αρσενικο με το μωρο το μεγαλο εξω...

Ο πατερας μπορι να ταιζει τοσα μικρα; φοβαμαι μην παθει κατι κ αυτος απο στεναχωρια... Τι να τα κανω να τα βγαλω να τα ταισω; διστηχως δουλεβω το πρωι..

9. maria p

Άρα τα ανέλαβε το αρσενικό. Χαμήλωσε το φως τέτοια ώρα που είναι να κοιμηθούν σιγά-σιγά. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αφού τα ανέλαβε ο πατέρας τους.

Μπορεί να τα ταΐσει. Εσύ να έχεις επάρκεια τροφής και ζεστό το δωμάτιο. Πέρα απ' αυτά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

10. gennu

gennu PB New Member

Οκ και ο θεος βοηθος ευχαριστω πολυ. ;)))

11. maria p

Ναι, μακάρι να πάνε όλα καλά. Όταν γυρίσεις αύριο ενημέρωσε.

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πως είναι σήμερα η ορφανή παρέα σου?

13. gennu

gennu PB New Member

Καλημερα...;)) ολα οκ δεν πηγα δουλια εκατσα με τα πουλακια μου.... ;) απο το βραδυ μπηκε ο αρσενικος μεσα την μικρουλα του και τα ζεστενουν κ τα ταιζουν... Κριμα για την θυλικια... Απο εξαντληση παιθανε..;( αλλα οκ τωρα συνεχειζουν μια χαρα

IMG_20151207_120110.jpg

14. maria p

Ευτυχώς βρε παιδί μου. Σκέψου να μην ξαναγύριζε ο αρσενικός, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. Κρίμα η κακομοίρα. Άσε να μεγαλώσουν τα μωρά και συζητάμε τι μπορεί να έφταιξε με το θηλυκό. Αν είχε προετοιμαστεί αρκετά κτλ.

15. gennu

gennu PB New Member

Πηρα τηλ. Στο πετ που τα Αγορασα. Μου πε αφου τα φροντηζει ο αρσενικος δεν υπαρχει προβλημα. Τι να πο!! Κριμα. ;) IMG_201512341_1217.jpeg IMG_201512341_1217.jpeg

Το μικρο με πατερα...;)))

16. YannisK

YannisK PB Known Member

Μια χαρά πάνε! Θα τα καταφέρει ο αρσενικός. Βοήθησε τον διατροφικά, τι τα ταΐζεις;

17. gennu

gennu PB New Member

Αυγοτροφη κ σπορια για εκσοτικα μικρα ειναι δεν ξερω πως λεγοντε... Να παρω κατι αλλο;

18. YannisK

YannisK PB Known Member

Χρειάζονται. Να τους βάλεις τσαμπιά κεχριού (millet spray), σουπιά, όστρακα, σπασμένα τσόφλια αυγού, καλοβρασμένο αυγό καθημερινά αν μπορείς, είναι πολύ καλύτερο από την αυγοτροφή. Ποια αυγοτροφή χρησιμοποιείς;
    Φρέσκο και καθαρό νερό κάθε μέρα.

Όταν ξεπεταχτούν μπορείς να δοκιμάσεις φρούτα και λαχανικά όπως μπρόκολο, καλαμπόκι, μήλο.
    Διάβασε τα θέματα διατροφής, είναι πολύ σημαντικό να σιτίζονται σωστά. https://petbirds.gr/forums/Διατροφή-Εξωτικών-Πουλιών.42/
    Αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος που πέθανε το θηλυκό.

Tσαμπιά κεχριού:
    upload_2015-12-7_12-57-20.jpeg

19. gennu

gennu PB New Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...