Πεθαναν και οι 5 νεοσσοι

Συζήτηση με θέμα Πεθαναν και οι 5 νεοσσοι, που ξεκίνησε από ΑΝΤΩΝΗΣ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Απρ 2009.

1. ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ PB New Member

Σημερα βρηκα 5 μικρα νεκρα.Η θυλικια ηταν μονη της να τα μεγαλωσει καθως ο αρσενικος ηταν με αλλη θυλικια .Τι λαθος εκανα?

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αχ Αντώνη ...:( Νομιζω πως το έπαθες όπως την παροιμια : Οποιος θέλει τα πολλά , χάνει και τα λίγα...:(

Εβγαλες τον αρσενικό για να τον χρησιμοποιήσεις και σε άλλη γεννα και η θυληκιά μόνη της δεν καταφερε να ανταπεξέλθει της καταστασης...:(

3. ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ PB New Member

το εχω ξανακανει και με αλλη θυλικια και τα καταφερε.Τωρα πως εγινε αυτο δεν μπορω να καταλαβω.

4. pougas

pougas PB New Member

Αντώνη είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις τις ανάγκες που έχει ενα καναρίνι όταν έχει την υποχρέωση να καταφέρει να μεγαλώσει 5 μικρά. Ότι έγινε μια φορά δεν σημαίνει ότι θα μπορούσε και δεύτερη φορά μόνη της. Μπορεί να εγκατέλειπε πιο συχνά την φωλιά για φαγητό ενώ αν είχε τον αρσενικό θα την ταιζε και ετσι θα γινόταν πιο σωστά το κλώσιμα. Τώρα λογικά μπορεί να οφείλετε και σε παράγοντες που σχετίζονται με την αλλαγή της συμπεριφορά της χωρίς τον αρσενικό. Εγώ πάντα τα έχω μαζί και ποτέ δεν τα χωρίζω.

5. sainer

sainer PB New Member

εμειναν αταιστα και πεθαναν η εχει συμβει κατι αλλο?κοιταξες να δεις στο λαιμο τους αν ειχαν τροφη?ποσων ημερων ηταν?

6. ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ PB New Member

ηταν4-5 ηνερων αλλα μια φορα την επαθα και δεν το ξανακανω.Δεν προσεξα καλα αλλα μου φανηκε πως νταν αταιστα

7. jonny812

jonny812 PB New Member

Φίλε Αντώνη πες μας λίγο πιο αναλυτικά αν θές τις συνθήκες γιατί είναι πολύ παράξενο και τα 5 μικρά να πέθαναν την ίδια μέρα ,μήπως συμβαίνει κάτι άλλο ;

8. ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ PB New Member

Οχι δεν το κοιταξα και τους νεοσους τους πεταξα μαζι με το νημα.Δυστιχως δεν μπορουμε να βρουμε ακρη

9. kostelidis

kostelidis PB New Member

φιλε μου κοιταξες μηπως το επαθες απο ψηρες? στα κοναρινια πηγαινουν πολυ ευκολα κ κρυβονται κατω απο το νημα. χθες κ εγω εχασα 4 νεοσους. ημουν αρρωστος κ δεν προλαβα να ασχολιθω με το κοιταγμα κ τον ψεκασμο αντιστοιχα. κ ετσι τα χασαμε...

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Η κανάρα κοιμήθηκε το βράδυ στην φωλιά ; Την είδες ;

11. ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ PB New Member

Ηταν μια απο τις λιγες φορες που δεν κοιταξα αν κοιμηθηκε στη φωλια.Ψιρες δεν ειχαν ,για αυτο τα κοιταξα.ΤΙ ναπω δεν πιραζει τα εχει αυτα το χομπι μας .Συνεχιζουμε.

12. ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ PB New Member

Σκεφτομαι μηπως επειδη αλλαξε λιγο οκαιρος αυτες τις μερες ξεπυρωσε και τα παρατησε αλλα
    σιγα το κρυο που κανει.Τοβραδυ εκεινο επεσε περιπου στους 10 αλλα και παλι δεν δικαιολογειται .Δεν ξερω τι να υποθεσω.

13. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αντώνη ακόμα και απο τις ατυχίες μαθαίνουμε.Μάλιστα απο αυτές
    θα έλεγα μαθαίνουμε περισσότερο αν είμαστε λίγο,αυτό που λέμε,
    "ψείρες". Αν, ο μη γέννητω, σου ξανατύχει τέτοιο επεισόδιο,
    ή αν έστω και ένα αυγό δεν εκκολαφθεί, ανάμεσα στ' άλλα
    που υπάρχουν στην φωλιά,πρέπει να το κοιτάξεις προσεκτικά
    για να καταλάβεις τί πήγε στραβά.
    Αν δεν βγάζεις άκρη ,βάζεις ένα ερώτημα εδώ, για να συζητηθεί.;)

14. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

το βραδυ η καναρα σου εβλεπε να τα ταισει?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...