Πεθαμενος νεοσσος μεσα στη φωλια

Συζήτηση με θέμα Πεθαμενος νεοσσος μεσα στη φωλια, που ξεκίνησε από kiriakos21, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 29 Απρ 2015.

1. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Παιδια η αλλη μου καναρα ειχει 4 μικρα και το εννα λογο ειχε διαφορα ημερων πεθανε. :((((( να το βγαλω απ τι φωλια δεν θελω να βαλω το χαιρι μου και να μην τα ταιζει υστερα ακουω τ να κανω απο εσας παιδια

2. Canary A

Canary A PB New Member

Nα το βγάλεις ΤΏΡΑ. Ένας νεκρός νεοσσός είναι πηγή μικροβίων.

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να βάλεις το χέρι σου και να αφαιρέσεις το νεκρό πουλάκι.
    Αποτελεί θανάσιμη πηγή κινδύνων για τη ζωή όχι μόνο των άλλων μικρών αλλά και του ζευγαριού των πουλιών. Ειδικά τώρα που οι μέρες είναι περισσότερο ζεστές υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για όλους.
    Και να ξεμπερδέψουμε κάπως τα πράγματα...
    Άλλο βγάζω και καθαρίζω τη φωλιά από σοβαρούς κινδύνους... κι άλλο κάνω κάθε τόσο "βόλτα" αυγά ή νεοσσούς... Εντελώς διαφορετικά πράγματα με εντελώς διαφορετικές τελικές συμπεριφορές από τα πουλιά.

4. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

ευχαριστω παιδια αυριο προι να το αφερεσω τωρα κοιμουνται

5. Canary A

Canary A PB New Member

kiriakos21 όχι αύριο... Σήμερα καν το... Δεν θα πάθουν τίποτα αν τα ξυπνήσεις.

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα! Επίσης πως είσαι τόσο σίγουρος ότι φταίει η διαφορά ημερών? και όχι κάτι άλλο?

7. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

επειδη τα πρωτα τρια που βγηκαν ιδια μερα ζουσαν...το ιδιο και στο αλλο ζευγαρι μου τα πλακωσαν ουεγαλοι ειχαν 2 μερες διαφορα...τα αφερεσα ελπιζω να μην πειραξει την μαμμα που πηρα τ φωλια και αφερεσα

8. xaxo4

xaxo4 PB New Member

καλησπέρα..είναι αιτία θανάτου η διαφορα στις ημέρες γέννησης νεοσών? και να ναι τι μπορούμε να κάνουμε? ευχαριστώ.

9. pyroferus

pyroferus PB New Member

Ουσιαστικά ναι.
    Υπάρχει ο κίνδυνος να το πατήσουν οι μεγαλύτεροι νεοσσοί.
    Μπορείς να αλλάξεις τα αυγά με πλαστικά.

10. xaxo4

xaxo4 PB New Member

από την ώρα που θα βρεθούν νεοσοι με διαφορά τι κάνουμε?

11. misalouris

Πολύ φαγητό στους γονείς και "προσευχή" να ζήσει.

12. pyroferus

pyroferus PB New Member

Εγώ συνήθως ταΐζω τους μικρότερους νεοσσούς.
    Μια η δυο φορές την ημέρα,ίσα-ίσα για βοήθεια.

13. misalouris

Κάποιες φορές κι εγώ.. άλλοι όχι. Απόψεις.

14. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όταν υπάρχει διαφορά ημερών εκκόλαψης, νομίζω δεν είναι θέμα άποψης είναι θέμα επιβίωσης για τον νεοσσό.

15. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Για να μη φθάσουμε εκεί, αντικαθιστούμε τα κανονικά αυγά με πλαστικά και τα επιστρέφουμε όταν κάνει το 4ο...αλλιώς κάνεις το σταυρό σου η ταίζεις κι εσύ επικουρικά ( δεν συνιστάται σε αρχάριους) μέχρι να αναπτυχθεί το τελευταίο η τα τελευταία και πιο αδύναμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...