Παρουσίαση χειροποίητης κλούβας

Συζήτηση με θέμα Παρουσίαση χειροποίητης κλούβας, που ξεκίνησε από billdere, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 8 Ιουν 2015.

1. billdere

billdere PB Member

Μερικές φωτογραφίες από τις κλούβες μου.
    Οι κλούβες είναι φτιαγμένες από κουνελόσυρμα με άνοιγμα 2χ1, και είναι ραμένες με σύρμα κουλούρας παντού.
    η κλούβα αυτή είναι 90χ40χ50 με σταθερό χώρισμα στους 45 πόντους.
    Και η άλλη κλούβα είναι 70χ40χ30.
    Μέχρι 6 φωτογραφίες μπορούσα να ανεβάσω...... :(

rsz_11rsz_20150404_140453.jpg rsz_2rsz_img-1432624891309-v.jpg rsz_3rsz_120150608_165851.jpg rsz_4rsz_20150608_170028.jpg rsz_15rsz_20150608_170034.jpg

Παιδιά όποιος επιχειρήσει να πλέξει το σύρμα να αγοράσει γάντια, γιατί μέτα θα έχει πρόβλημα με τα χέρια του από το τράβα τράβα το σύρμα ακόμα και αν χρησιμοποιήση πένσα!

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Bασίλη , αν χρησιμοποιούσες ένα ξύλινο η μεταλλικό πλαίσιο, θα είχες αποφύγει πολύύύ κόπο .
    Ωραία δουλειά πάντως !

3. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

........αν πρόκειται να φτιάξεις κι άλλες κλούβες, πάρε ένα ταναλάκι και τσέρκια για κουνελόσυρμα να γλυτώσεις.......

[​IMG] [​IMG]

4. billdere

billdere PB Member

Παιδια εγω λογο οτι τα κρεμαω στον τοιχο δεν με βολευει να το φτιαξω σε βαση γιατι θα ειναι ναρη..κ ετσι την δενω μονο σε συρμα και δεν ειναι τρεμαμενη ουτε κουνιεται!
    Την πετας απο την ταρατσα και μενει οπως ητανε!

5. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Aφου εχεις δυο ταναλακια .Εννοεις να σου παρει ο Βασιλης το ενα?

6. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

........εγώ ένα έχω........η εικόνα είναι από κατάστημα που τα πουλάει και δείχνει ταναλάκι για τσέρκια 4mm και για 5mm......

7. George98

George98 PB Active Member

Υπάρχει πιο εύκολη, πιο απλή και πιο γερή λύση ! Θα κόψεις το κουνελόσυρμα στις άκρες έτσι ώστε να δημιουργηθούν σιδεράκια που να προεξέχουν και με αυτά θα δέσεις τις πλευρές μεταξύ τους όπως είναι περίπου οι αγοραστές κλουβες
    δεσ αυτό το βίντεο που βρήκα και θα καταλάβεις πόσο πιο εύκολα μπορείς να κάνεις αριστουργήματα !

8. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

.......εγώ επιμένω.......τσέρκια.......ευκολα, απλά, κομψά.......:)

9. George98

Δες λίγο το βίντεο και μετά πες μου... αν τα τσέρκια είναι πιο εύκολα και πιο κομψά;)

10. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Ενταξει βρε Δημητρη,ετσι οπως ειδα τα δυο ιδια ,''νομιζα''(πλακα κανω) οτι προσφερεις το αλλο.Μου βγηκε απο την εικονα.Ο εχων δυο ταναλακια προσφερει το ενα που λενε.

11. billdere

billdere PB Member

καλα το βιντεακι ειναι φανταστικο!

12. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

το είδα........και πάλι τσέρκια........εχω φτιάξει πολλές......
    σου λέω και την σειρά πως γίνετε..........κόβεις το κουνελόσυρμα με τροχό για να μην προεξέχουν τα σύρματα και σού σκίζουν μετά τα χέρια........βάζεις τσέρκια κάθε 10 πόντους......τέλος! οση ώρα κάνει αυτός να φτιάξει μία πλευρά έχω φτιάξει όλη την κλούβα .........τσέρκια λοιπόν.......

13. George98

Όπως θέλει ο καθένας :)

14. billdere

billdere PB Member

Ελάτε να σας δείξω παιδιά για να μην τσακώνεστε! :p
    Ο καθενας ειναι πως την εχει βρει..εγω θελω να την πλεκω με συρμα, να της τραβαω και μια κλοτσια απο την ταρατσα και να την βλεπω κατω στο δρομο οπως την εφτιαξα στην ταρατσα!

15. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

εννοείτε.......

16. George98

Να ρωτήσω κάτι λιγο άσχετο... τι τιμή έχει περίπου η λαμαρίνα που κάνατε του συρτάρι ? (γιατί εγω έκανα ένα συρτάρι απο κόντρα πλακέ ντυμένο με πλαστικό και θέλω να το κάνω μεταλλικό γιατί μου φαίνεται πιο καλό)

17. billdere

billdere PB Member

Πηγα σε μαγαζι που κανει στρατζα ψαλιδι καταρχην..
    Λοιπον..Για το ταψι με διαστασεις 92χ42 ειναι μαζι με τον αερα αριστερα και δεξια.. συν 4 ποδια 30 ποντους εδωσα 10 ευρω με καλη λαμαρινα ανοξειδωτη και τα ποδια παλι λαμαρινα χοντρη 3 χιλιοστων

18. George98

Ωραία :)
    θα πάω να πάρω ένα κομμάτι λαμαρίνα να φτιάξω ενα συρταράκι της προκοπής για το κλουβί μου :D

19. billdere

billdere PB Member

Αν δεν σε ενδιαφερει η ομορφια του πατιου και της κλουβας καντο μονο σου..αλλα να ξερεις οτι δεν ερχεται ευκολα και δεν θα σου κανει γωνια στο τσακισμα της λαμαρινας

20. George98

καλά θα δω τι θα κάνω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...