Παρουσίαση των κλουβιών που κατασκεύασα

Συζήτηση με θέμα Παρουσίαση των κλουβιών που κατασκεύασα, που ξεκίνησε από glafkos, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 26 Μαρ 2008.

1. glafkos

glafkos PB New Member

Καλημέρα σε όλους χτές το απόγευμα τελείωσα την κατασκεύη τών κλουβιών μου απο ιδεές που πήρα απο εδώ είναι 2μετρα ύψος 114 πλάτος και 38 βάθος.Χωρίζεται σε 6 κλουβιά διαστάσεων 57χ40χ38 που μπορούνε να χρησημοποιηθούνε και σαν ζευγαρώστες και έχω αφήσει στο κάτω μέρος ενα άνοιγμα 114χ80χ38 που σε πρώτη φάση θα είναι αποθηκευτικός χώρος . Την έβγαλα φωτογραφίες και σας την δείχνω μήπως και προτείνεται κάτι άλλο που δεν είδα εγώ . Μου κόστησε περίπου 120 ευρώ και έκανα να την κατασκευάσω περίπου 10 ωρες αλλά μου πήρε περισσότερο να σκεφτώ πώς θα είναι λειτουργική και για εμένα αλλά και για τα πουλιά μου

Το μόνο που μένει τώρα να βρώ είναι κάποιον με λαμαρίνες να κατασκευάσω τα ταψάκια για τους πάτους.
    Οποιαδήποτε παρατήρηση είναι δεκτή και την περιμένω με χαρά

Συνημμένα Αρχεία:

2. Δοκίμασε τις ''λαμαρίνες'' που βάζουν οι επιπλοποιοι στη βάση του ντουλαπιού κατω απο τον νεροχύτη.Δεν ξέρω εάν την έχεις δει.Πωλείται στα είδη επιπλοποίας.

3. glafkos

glafkos PB New Member

Τις έχω δει απλά δεν ξέρω όταν τίς γεμίζω άμμο απο το βάρος θα αντέξουνε μέχρι να τις τοποθετήσω?

4. καλά πόσο άμμο θα βάλεις;
    ένα λεπτό στρώμα άμμου είναι αρκετό.

5. glafkos

glafkos PB New Member

σκέψου ότι το ταψάκι θα είναι 50χ38 όταν το γεμίσω άμμο θα αντέξει??

6. Μία δοκιμή θα σε πείσει δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.Εγω την χρησιμοποιώ σε ζευγαρώστρα.

7. glafkos

glafkos PB New Member

ρώτησα και μου είπανε 9 ευρώ το κομμάτι και εγω πρέπει να πάρω 6 τεμ μην τα πάρω και μετα τα πετάξω γιαυτο το ψάχνω λίγο παραπάνω ισως πάρω ένα για δοκιμή και μετά αποφασήζω

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πολύ καλή η προσπάθεια που έκανες Άκη και μάλλον πρέπει να είναι καλό και το αποτέλεσμα. Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καθαρές για να διακρίνουμε λεπτομέρειες. Αν θέλεις κράτα μας ενήμερους στη συνέχεια με τις παρατηρήσεις σου, για να ξέρουμε τι να αποφεύγουμε.

9. glafkos

glafkos PB New Member

τις τραβηξα χτες το βραδυ και επιδη το εχω στο μπαλκονι δεν βγηκανε καλες θα βγάλω νεες καλυτερες φωτογραφιες και θα ξαναβάλω

10. sakis_40

sakis_40 PB New Member

φιλε μου εγω πηγα σε βιοτεχνια που φιαχνουν ταψια για φουρνουs τουs εδωσα τιs διαστασηs και μου τα κανανε δεν ξερω για κανονικη τιμη γιατι ηταν φιλοs για 40 ταψια ανοξιδοτα μου πηρε 200 Ευρω μπορειs να κανειs με απλη λαμαρινα θα σε βγει πολυ λιγοτερο φιλικα σακιs_40

11. valantis1

valantis1 PB New Member

Μπορεις να πας σε ενα σιδεραδικο που εχει στρατζα και ψαλιδι για να φτιαξεις τους πατους σε οτι διαστασεις θες.

12. paris27

paris27 PB New Member

Πολυ καλη η κατασκευη σου,μπραβο σου!Με το καλο να την τελειωσεις!

13. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Έχεις μεράκι και αυτό μετράει.

14. takisdt200

takisdt200 PB New Member

γεια σου φιλε.σου ευχομαι να τα γεμισεις ΖΩΗ .εισαι κ καλος τεχνιτης.

15. glafkos

glafkos PB New Member

Ξαναέβγαλα τις φωτογραφίες ελπίζω να είναι καλύτερες γιατι τις τραβάω με το κινητό
    πορτακι.jpg

πλάγια.jpg

κλουβι.jpg

16. Smokie

Smokie PB Member

Πολύ όμορφο, πώς έφτιαξες την πόρτα και τα πορτάκια για τις ταΐστρες ?

17. glafkos

glafkos PB New Member

την πόρτα την εφτιαξα απο το ίδιο πλεγμα απλα έκοψα ενα κομάτι και το επιασα με τα πλαστικά που πιάνουν οι ηλεκτρολόγοι τα καλώδια .Για να μην ανοιγει έβαλα αυτα που κρεμμάνε τις κουρτίνες στα κουρτινοξυλα θα το βγάλω φωτογραφία αυριο και θα το βαλω εδω
    Πορτάκια για ταιστρες λεω να μην βάλω και να βάλω εσωτερικες ταίστρες

18. skytiger

skytiger PB New Member

Υπεροχη η κατασκευη σου αντε με το καλο να γεμισουνε με ζωντανια απο τους φτερωτους μας φιλους:p

19. glafkos

glafkos PB New Member

θα γεμίσουνε που θα παει φετος? του χρόνου? καποια στιγμή θα γεμίσουνε

20. takisdt200

takisdt200 PB New Member

ωραια πατεντα στα πορτακια τι εχεισ κανει πως τα εχεις κοψει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...