Παρασκευή σπιτικού Stick για πουλιά

1. Efthimis98

Efthimis98 PB New Member

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Παρασκευή σπιτικού Stick για πουλιά.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Παρασκευή σπιτικού Stick για πουλιά

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

πολύ ωραίο ευχαριστούμε! :)

3. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

μια ωραια και ευκολη συνταγη σε ευχαριστουμε πολυ ευθυμη θα το κανω συντομα

4. Efthimis98

Efthimis98 PB New Member

Το έχω κάνει δοκιμάσει και εγώ, θα γίνει ανάρπαστο, σας το εγγυώμαι! :)

5. vasilakis13

vasilakis13 PB New Member

Πολυ καλο Ευθύμη μπραβο!

6. Gardelius

Gardelius PB New Member

Πανέξυπνο. Ευχαριστούμε!

7. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Μπορεί να φτιαχτεί με σπόρους για zebra??? Αν ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βιταμίνη στην αναπαραγωγή τους???

8. maria p

Μπορείς φυσικά να το δίνεις αλλά στην προετοιμασία ενισχύουμε κυρίως τις πρωτείνες με την αυγοτροφή και με πολυβιταμινούχα σε σταγόνες στο νερό. Μην ξεχνάμε τα χορταρικά πολύ απαραίτητα.

9. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστώ!

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μπορεί να φτιαχτεί με οποιουσδήποτε σπόρους για οποιοδήποτε είδος πουλιών θέλουμε.

Οι βιταμίνες είναι χημικές ουσίες που υπάρχουν στις τροφές που καταναλώνει κάθε οργανισμός και βοηθούν σε συγκεκριμένες λειτουργίες του. Τι ακριβώς εννοείς όταν λες βιταμίνη;

11. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Εννοώ αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για τη διατροφική τους προετοιμασία.

12. Stavros

Μπορείς, αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί.

13. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Το ξέρω τους βάζω και αυγό και σουπιοκόκαλο.

14. maria p

και χόρτα . Μην ξεχνάμε τα χόρτα

15. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Αχ ναι ξέχασα να τα αναφέρω.

16. Efthimis98

Efthimis98 PB New Member

Συμφωνώ με τον Σταύρο... ! Αυτό δεν αποτελεί πλήρης διατροφή από μόνο του, ναι μεν έχει μέλι που είναι πλούσιο σε πολλά χρήσιμα θρεπτικά συστατικά, αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι και πάρα πολύ παχυντικό, κάτι που το καθιστά τελείως ακατάλληλο για μακροχρόνια χρήση, όπως δηλ. καθ' όλη την διάρκεια της αναπαραγωγής! Τόσο στον αρσενικό, όσο και στο θηλυκό που νομίζω ότι περνάει περισσότερη ώρα στην φωλιά με αποτέλεσμα όλη η τροφή να μετατρέπεται σε λίπος.... αυτός είναι ένας από τους λόγους που οι εκτροφείς σταματάνε το αυγό και την αυγοτροφή όσο τα πουλιά κλωσάν τα αυγά, προσοχή, όχι όσο γεννάει το θηλυκό τα αυγά... ! :)

17. Joy

Joy PB New Member

Απλά τέλειο!

18. Athinag

Athinag PB New Member

οταν λεμε σκονη ασβεστιου, εννοουμε άμμο απο σπασμένα κοχύλια?:confused:
    Αν ριξω μεσα και λιγη βρωμη και αποξηραμενο δυοσμο, ριγανη, βασιλικο, θυμαρι? Τα καναρινια μου τα λατρευουν:D

Θέλω να το κάνω και σε παπαγαλάκι μπάτζι. Εκτός από τους σπορους που ειναι διαφορετικοι, αλλάζω κάτι άλλο? Μπορώ πάλι να προσθέσω τα παραπάνω?
    Και κάτι ακομα....:p δεν εχω αυτο το corn soup (οχι πως εχω και ιδεα τι ειναι) και θα βαλω μελι. Ποια ειναι η ποσότητα νερού και μελιού?
    Ευχαριστω :)

19. Stavros

Είναι συμπλήρωμα ασβεστίου σε μορφή σκόνης. Το τριμμένο σουπιοκόκαλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως υποκατάστατο, όχι φυσικά ίσης διατροφικής αξίας.
    Θα σου πρότεινα τα συγκεκριμένα πρόσθετα διατροφικά συμπληρώματα να τα δίνεις ξεχωριστά, όπως ακριβώς είναι και όχι μέσα σε "λιχουδιές". Τα βότανα είναι καλό να χορηγούνται σκέτα, και σε μόνιμη βάση αν υπάρχει δυνατότητα.
    Το corn syrup είναι σιρόπι καλαμποκιού και κυκλοφορεί κυρίως στην Αμερική, εκεί που χωράει μόνο ένα άτομο σε ένα Seicento, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τις διατροφικές τους συνήθειες.

20. Athinag

Athinag PB New Member

Ευχαριστω πολυ :D Δεν εχω ευκαιρη σπουπια σημερα ή κατι αλλο να βαλω και θελω να το δοκιμασω τωρα!:p

Με το μελι και το νερο τι γινεται?:)

όταν λεμε ΚΟΥΠΑ εννοουμε του τσαγιου??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...