Παραξενη συμπεριφορα καναρου

Συζήτηση με θέμα Παραξενη συμπεριφορα καναρου, που ξεκίνησε από santzos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 16 Απρ 2009.

1. santzos

santzos PB New Member

Καλησπερα,μετα απο παροτρυνσεις των παιδιων χωρισα την μανα απο τα 2 μικρα (21 ημερων) και τα εχω σε ζευγαροστρα μαζι με τον μπαμπα,(καθως η μανα ετοιμαζεται για την δευτερη γεννα)
    Εχω παρατηρησει ομως οτι ο πατερας ενω τα ταιζει κανονικα τον πιανει που και που καποια <τρελα>και προσπαθει να βατεψει το ενα απο τα δυο:eek:,φυσικα τον χωρισα καθως δεν γνωριζω εαν ειναι κατι <φυσιολογικο>η οφειλεται σε κατι αλλο.
    Οποιος ξερει κατι θα ηταν χρησιμο.

2. sainer

sainer PB New Member

πολυ πυρωμενος ο καναρος.βαλε στην ιδια πλευρα το ζευγαρι σου και απο την αλλη τα μικρα.θα τα ταιζουν μεσα απο το χωρισμα.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Eίναι ακριβώς όπως το κατάλαβες, μόνο που αποτελεί
    μια ακίνδυνη εντελώς "επίδειξη" , μιας και αν δεν υπάρχει
    συναινετικό θηλυκό απο την άλλη πλευρά ,ουσιαστική επαφή δεν υπάρχει.

4. santzos

santzos PB New Member

Ουφ...:D
    Να'σται καλα παιδια γιατι ανησυχησα,και με εβλεπα να γυρνω κατσικι στο μπαλκονι

5. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

πρεπει ναναι τρελα πυρωμενος η μπορει να κανει επιδειξει στη θηλυκια..

6. santzos

santzos PB New Member

Οτι και να ειναι τον εχω βαλει μαζι με την θυλικια και οπως ειπαν και τα παιδια τα μικρα τα ταιζουν απο το χωρισμα.
    -Σημερα η καναρα εκανε το πρωτο αυγουλακι απο την δευτερη γεννα 17/4 αν ακολουθησει την πρωτη συνταγη θα κανει αλλα τρια,18-19-20,εδω γενιεται ενα ερωτημα,(καθως θα φυγω στις 19 και θα γυρισω στις 20)ειναι προτιμοτερο να τις βαλω τα αυγα (που θα ειναι τρια,μαζι με το αυγο τις 19)στις 19 η να την αφησω αφου παρω και αυτο απο την 19 και να τις τα δωσο στις 20 το απογευμα?:confused:
    -Αν τα βαλω στις 20 το τελευταιο δεν θα υπερτερει εναντι των αλλων,καθως θα βρισκεται στην διαδικασια κλωσηματος περισσοτερες ωρες?:confused::confused:

7. sainer

sainer PB New Member

ανδρεα μπορει και να κανει 5 αυγα.μην εισαι σιγουρος οτι θα κανει παλι 4.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...