Παραδείσια δεν ζευγαρώνουν

Συζήτηση με θέμα Παραδείσια δεν ζευγαρώνουν, που ξεκίνησε από giannis.kirp., στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 7 Μαϊ 2014.

1. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Καλησπέρα! Λοιπόν ο λόγος που δημιούργησα αυτό το θέμα είναι επειδή τα παραδείσια μου παρά την πλούσια διατροφή που τους προσφέρω ( αυγό, λαχανικά, φρούτα ) και παρά την αγάπη που δίνει το ένα στο άλλο ( καθαρίζονται κ.α.) δεν έχουν ζευγαρώσει και δεν έχουν φτιάξει φωλιά.:( Τι λέτε να φταίει???

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μήπως κάποιο από τα δύο δεν είναι ώριμο ακόμα; Ίσως ζευγαρώσουν το φθινόπωρο. Μην παρασυρόμαστε από τα καναρίνια. Τα ζεβράκια θέλουν φως ημέρας 14-16 ώρες για να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή και να βλέπει το ηλιακό φως το δωμάτιό τους κάποιες ώρες την ημέρα. Άλλο ενδεχόμενο να μην τους αρέσει η φωλιά τους. Επίσης πρέπει να την έχεις στο ψηλότερο σημείο του κλουβιού.

3. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Την φωλιά της έχω στο ψηλότερο σημείο και έχω και εξωτερική και εσωτερική. Βλέπουν μπόλικο ήλιο στο δωμάτιο που είναι και έχουν 14-16 ώρες φως την ημέρα. Όλα τα πουλιά είναι άνω του χρόνου. Τι να πω???:(

4. maria p

Να φταίει η φετεινή περίεργη χρονιά; Δεν ξέρω. Εσύ πόσο καιρό τα έχεις;

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Τα ζεμπρακια αναπαραγωνται πολυ ευκολα.. Απλα δεν ειναι τοσο φιλικα με τον ανθρωπο.. Μπορει η παρουσια σου να τα τρομαζει. Πρεπει να νιωσουν ασφαλεια, να εχουν ενα ηρεμο περιβαλλον και ολα θα γινουν. Ειναι διαφορετικου φυλου σιγουρα;

6. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Σίγουρα. Είναι αρκετά ψηλά οπότε δεν νομίζω να ενοχλούνται. Τα έχω τουλάχιστον μισό χρόνο. Άμα είναι μέσα όπως τα δικά μου τα επιρεάζει ο καιρός???

7. maria p

Όταν την μία μέρα έχει συννεφιά και υγρασία με νοτιά και την άλλη μέρα αέρα και βοριά, την τρίτη ηλιοφάνεια και 24 βαθμούς δεν επηρεάζονται;

8. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Κατάλαβα.:confused:

9. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εγω τα δικα μου τα εχω εξω.. Να ακουνε κι αλλα πουλια, να εχουν καθαρο αερα, ηλιο. Ειναι στην φυση.Μου κανουν αυγα συνεχεια.. Δεν σταματανε εε... Αλλα ο καιρος αν την μια ειναι ετσι, την αλλη γιοβετσι ειναι λογικο. Μπερδευονται. Εδω εμεις δεν ξερουμε τι εποχη εχουμε. Ο καιρος επιρρεασε την αναπαραγωγη των καναρινιων μου.. Απλα πιστευω επειδη ειναι φοβιτσιαρικα πουλια, θελουν τον χωρο τους.. Και ησυχια

10. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Σχετικά με αυτό αν τα βγάλω έξω θα κρυώσουν???

11. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Πρεπει να διαλεξεις.. Μεσα ή εξω. Αλλα αν ειναι κρυο στην Ελλαδα, ασε να φταξει λιγο ο καιρος και βγαλε τα μονιμα εξω (αν θες)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...