Παράξενο πουλί, τι είναι;

Συζήτηση με θέμα Παράξενο πουλί, τι είναι;, που ξεκίνησε από Stefan, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 29 Νοε 2008.

1. Stefan

Stefan PB New Member

Πρωσφατα καθως εκανα αναζητησεις στο google ειδα την ακολουθη εικονα με τον τιτλο παραξενος παπαγαλος!:eek:Επειδη στο google μπαινουν πολλοι ακυροι τιτλοι δεν το πηστεψα και ηλθα να σας ρωτησω.Γνωριζετε τι ειδος ειναι?

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Aγγελε ανηκει στα hornbills και νομιζω πως ειναι Rhyticerus undulatus κοινως στα αγγλικα ως wreathed hornbill. :)

δες λιγο αυτο κι αυτο οπως κι αυτο

Εαν βαλεις καποια απο τις ονομασιες του στο google (επιστημονικη η κοινη θα βρεις και πολλα ακομη )

3. Stefan

Stefan PB New Member

Ανοικουν ομως στην οικογενεια των παπαγαλων?(Αγγελε???)

4. Φοίβος

Στεφανε εννουσα... :D

Οχι δεν ανηκουν στους παπαγάλους δηλ. οικογενεια Psittacidae αλλά στην οικογένεια Bucerotidae(αν θυμάμαι καλα λέγονται και βούκεροι στα ελληνικά)

5. βουκεροι λεγονται.και ειναι τροπικα πτηνα.

6. Stefan

Stefan PB New Member

Φανταζομε δεν πολιουντε ως πτηνα συντοφιας?

7. Φοίβος

Στα hornbills ανηκουν πολλα ειδη. Εαν δεν προστατευεται το συγκεκριμενο ειδος που ρωτας απο τη συνθηκη CITES τοτε μπορει και να υπαρχει σε καποιον εκτροφεα αλλα ειναι νομιζω αρκετα ακριβα. Το πιο κοινο παντως που εχω δει ειναι το toucan.

8. Stefan

Stefan PB New Member

Το τουκαν απο οτι γνωριζω πουλιετε και ειναι αρκετα γνωστο.

9. Yasmin

Yasmin PB Member

Μου είχε πει ένας φίλος μου ότι είχε δει σε γνωστό petshop ένα τέτοιο πουλί (όχι τουκάν).. Τώρα τί να σας πω..

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τουκανοοο!

απ τις πρωτες μου λεξεις!:D

11. μια φορα που εχω δει απο κοντα ηταν στο αττικο παρκο στα σπατα(μια απο της μεγαλυτερες συλογες πτηνων στον κοσμο ,αν δεν κανω λαθος η τριτη)αλλα περασαν και 3 χρονια απο τοτε.

12. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

το τουκαν δεν ανηκει στα hornbills.

13. Mpikis

Mpikis PB New Member

Τουκάν έχω δει παλαιότερα σε ενα πετ σοπ σοπ...μάλιστα ισχυριζόταν οτι μιλάει κιολας...είνια επικινδυνο αμα είναι διπλα σου..αμα γυρησει αποτομα τρως μια ξαναστροφη...χαχα!

14. vas

vas PB New Member

Αλέξανδρε,φαντάσου να σε δαγκώσει,όλο το χέρι θα σου κόψει,ούτε ένα ούτε δύο δάχτυλα

15. zwitsas

zwitsas PB New Member

toucan ειναι αυτο που λεμε μα'ι'να?

16. anatoly

anatoly PB Member

οχι το τουκαν ειναι αυτο [​IMG]

κ η μαινα αυτο [​IMG]

17. Φοίβος

Εχεις δικιο. Απο λαθος μου θεωρησα λογω της παρομοιας φυσιογνωμιας τους οτι ανηκει εκει.

18. Steliospir

Steliospir PB New Member

ποσο κανει ενα τουκαν???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...