Παπαγαλοφωτογραφία

Συζήτηση με θέμα Παπαγαλοφωτογραφία, που ξεκίνησε από tilathan, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 23 Νοε 2008.

1. tilathan

tilathan PB New Member

Μέσα στο φόρουμ είδα ένα θέμα σχετικά με τη φωτογράφιση πουλιών με συμβουλές κλπ. Το διάβασα και μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Γενικότερα ασχολούμαι λόγω και της σχολής μου (φυσικός σπουδάζω) με την αστροφωτογραφία (φωτογράφηση γαλαξιών,νεφελωμάτων κλπ) και έχω πολύ καλή σχέση με φωτογραφικές μηχανές,φακούς αλλά και τηλεσκόπια..το αναφέρω γιατί ίσως χρειαστούν σε κάποια είδη πτηνοφωτογράφισης.

Η φωτογραφηση πουλιών και ιδιαίτερα παπαγάλων καθότι είναι πολύχρωμοι κλπ μου άρεσε ιδιαίτερα σαν ιδέα και σκέφτομαι να ασχοληθώ παραπάνω..μιας που πλέον έχω και παπαγάλο..

Υπάρχουν στο φόρουμ άλλα μέλη που να ασχολούνται συστηματικά με τη φωτογράφιση πουλιών;
    Θα μπορούσαμε να ανταλάξουμε απόψεις και ιδέες σχετικά..

υ.γ.1
    επισυνάπτω μια πρώτη προσπάθεια για κοντινή λήψη πουλιών, με την canon EOS 400D και 55 mm φακό.
    Μάρκος ο γλυκούλης..

υ.γ.2
    έχω υπόψιν μου για τη φωτογραφία του μήνα στο petbirds, πολύ καλή ιδέα, και απο ότι είδα έχουν βγει και μικρά αριστουργήματα.

Συνημμένα Αρχεία:

• markos.jpg
      markos.jpg
      File size:
      27 KB
      Προβολές:
      92
  2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

η φωτο ειναι τελεια!μπραβο σου!

εμενα μου αρεσει αρκετα η φωτογραφιση αλλα τα παπαγαλια μου δεν συνεργαζονται(!)

η σκυλιτσα μου ομως ειναι αρκετα συνεργασιμη!

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

https://petbirds.gr/misc/contact Εδώ θα βρείς αυτό που ζητάς ;)

4. tilathan

tilathan PB New Member

ωωω πολύ ωραία.. ευχαριστώ..

η προηγούμενη φώτο σε ψηλή ανάλυση..
    sexing java finches
    Thanks Αγγελε, και μένα μ αρεσε..

5. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Τηλέμαχε super φωτογραφία! Δεν γίνεσαι φωτογράφος;:p;)

6. panvagil

panvagil PB New Member

Πολύ ωραία και καθαρή μακροφωτογράφηση, συγχαρητήρια:)

Ασχολούμουν πολύ κι εγώ με τη φωτογραφία όταν ήμουν φοιτητής, τώρα που χρόνος για τέτοια:(

7. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Τηλέμαχε καταπληκτική η φωτογραφία.Συγχαρητήρια.

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Παρα πολυ ωραια φωτογραφια...και κουκλακι το κοκατιλ σου!μου θυμιζει πολυ την φωτογραφια του Παρη στον προηγουμενο διαγωνισμο φωτογραφιας!

9. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ωραία φωτογραφία και πανέμορφο το κοκατιλάκι σου.:)

10. tilathan

tilathan PB New Member

Εγω και ο Μάρκος σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια..:D

11. Tania

Tania PB New Member

Συγχαρητηρια για τη φωτο!Πρωτη φορα βλεπω φωτο παπαγαλου απο τοσο κοντα!Μαλλον δευτερη φορα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...