Παπαγαλος εναντιον σκυλου

Συζήτηση με θέμα Παπαγαλος εναντιον σκυλου, που ξεκίνησε από ΘΕΜΗΣ, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 8 Σεπ 2009.

1. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

καθως χαζευα αστεια βιντεακια με παπαγαλους βρηκα ενα βιντεακι που εμενα δεν μου φενεται τοσο αστειο γιατι σε αλλη περιπτοση ο σκυλος μπορουσε ανετα να κατασπαρξει το πουλι...

2. mpampikos

mpampikos PB New Member

χαχαχα...απιστευτο!

3. fragos

fragos PB Member

πολυ αστειο βιντεο!
    δεν πιστευω να εκανε κακο ο σκυλος στο πουλι γιατι ηθελε να παιξει!

4. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ουτε εγω το θεωρω αστειο παντως... ειναι πολυ επικυνδινο ολο αυτο

ναι μια ατυχη στιγμη μεσα στο παιχνιδι και θα υπαρχουν θυματα..

5. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

το ξερω οτι δεν εκανε κακο στο πουλι απλα ειναι πολυ μεγαλοσωμος σκυλος και α δεν ειχε ορεξη μπορουσε να του επιτεθει... ιδικα αν τον δαγκωνε ο παπαγαλος...

6. GreenRed

GreenRed PB New Member

Από σχεδόν επαγγελματική θέση σας διαβεβαιώ, η έμπνευση του ιδιοκτήτη να βάλει τα συγκεκριμένα ζώα σε τέτοιο παιχνίδι είναι απαράδεκτη. Όχι, ο σκύλος δεν θα κατασπάραζε ποτέ παρουσία του ιδιοκτήτη του, ένα άλλο συμβίο ζώο-κτήμα του ιδιοκτήτη του. Θα μπορούσε με πολύ μικρές παραλλαγές αυτού που είδσμε, στα πλαίσια του παιχνιδιού να το τραυματίσει πολύ άσχημα (π.χ. αν βρισκόταν σε κατάσταση χαλάρωσης ο σκύλος ή αν ο παπαγάλος έπαιζε με μικρές πτήσεις και όχι περπατώντας και άλλα πάρα πολλά)

Το μέγεθος δεν έχει σχέση παιδιά, ένα κοκεράκι θα ήταν πολύ πιο επικίνδυνο και ένας Μολοσσός πιθανά καθόλου

7. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

η συμπεριφορα του σκυλου παιζει ρολο... απλα εννοω πως ενας μεγαλος σκυλος θα μπορουσε να το κανει μια χαμσια χωρις να απρει χαμπαρι το πουλι... αυτο το λεω απο προσωπικη μου εμποιρια... εδω εχω δει απο κοντα ενα ροτβαιλερ να βαζει στο στωμα του ενα μικροσωμο σκυλακι και παραλιγο να το καταπιει.. ειλικρινα δεν ξερω πως καταφερε και το εβγαλε ο αδερφος μου απο το στομα του.. απλα και το δικο μου τ κουταβακι πηγε να φαει το παπαγαλακι μου οταν ειχε πεσει το κοουβι και ανειξε.. μπορεσα και τα χωρισα αλλα αν εκανε το ιδιο ενα μεγαλο... μεχρι να γυρνουσα πισω θα το ειχε καταπιει...

8. GreenRed

GreenRed PB New Member

Ναι Θέμη κατάλαβα πως το λες. Εγώ έχοντας περάσει από επαγγελματικό σχολείο εκπαίδευσης σκύλων, για τον δικό μου σκύλο, λέω κατ' αρχήν, που διώχνει οτιδήποτε πουλί πλησιάζει κλούβες ή κλουβια των καναρινιών, κάνοντας από μόνος του -χωρίς εκπαίδευση για αυτό- guarding , δεν θα το έκανα ποτέ.

9. theo40gr

theo40gr PB New Member

Και μενα πολυ παρακινδυνευμενο μου φαινεται
    τις προαλλες πηγα σε ενα συνεργειο αυτοκινητων που εχει ενα ροτβαιλερ
    για φυλακα .Επειδη τα περιστερια του ετρωγαν το φαγητο και του επιναν
    το νερο ο μαγκας ειδε πως φωλιαζαν στον πανω οροφο του μαγαζιου
    και μολις το αφεντικο του του ανοιγει ορμαει στο πανω οροφο (αποθηκη)
    και κατεβαινει με ενα ασπρο πραγμα στο στομα του και καθεται σε μια γωνια
    Υπεθεσα πως ηταν παιχνιδι μετα που πλησιασα ειδα ενα δολιο περιστερι
    να αγοπεθαινει στο στομα του...

10. πολυ αφασιας κ τσαμπουκας ο παπαγαλος!

11. vas

vas PB New Member

ρε παιδιά...ενα πράγμα δεν καταλαβαίνω,είναι τόσο περίφανοι για τα ζώα τους-και για τους εαυτούς τους τους ίδιους που το επιτρέπουν- που τα ανεβάζουν κ στο youtube?

12. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

οπτικα φενεται αστειο βιντεο ομως αν γινοταν το αναποφευτο δεν νομιζω πως θα ηταν και τοσο... μπορει να με πειτε ξενερωτο η κατι τετειο... ομως εχουν δει πολλα τετεια ατυχηματα τα ματια μου... αν παθαινε κατι καποιο δικο μου ζωο δεν θα ειχα εγω τη συνηδηση μου καθαρη... γιατι στην ουσια εγω θα εφταιγα και οχι το ζωο που θα λειτουργουσε το ενστοικτο του... αντε πες το σκυλι για το δικο του λογο μπορει να εκανε κατι τετειο εμεις ομως ιποτιθεται πως ειμαστε το εξελιγμενιο ειδος...

13. vas

vas PB New Member

κάτι εντελώς οφ τοπικ αλλα πιστεύω πως αξίζει να καταγραφεί
    είπες οτι είμαστε το εξεληγμένο είδος,ή μαλλον ΥΠΟΤΗ8ΕΤΑΙ οτι είμαστε το εξεληγμένο είδος
    τραγική ειρωνία,ο σκύλος σου μπορεί να σε καταλάβει όταν δεν είσαι καλά-εμένα έρχεται κ ακουμπάει τη μουσούδα του στο πόδι μου-,καταλαβαινει οτι θελεις αγάπη,εσύ μπορείς να καταλάβεις τι θέλει ο σκύλος σου όταν σε κοιτάει με κάτι ματάκια κλαμμένα και γουρλωμένα?μπορεί να θέλει βόλτα,λιχουδιά,χάδια,παρέα κλπ κλπ,δε μπορείς να ξέρεις τι,αυτός όμως μπορει[είτε είναι σκύλος είτε καναρίνι είτε παπαγάλος,δεν έχει σημασία]

14. Ladonna

Ladonna PB New Member

Βασιάννα, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
    Εννοείς ότι τα ζώα είναι ικανότερα να καταννοούν το συναίσθημα?
    Ή ότι οι άνθρωποι θα έπρεπε να καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα από τις αντιδράσεις ενός ζώου ?

15. Victoria

Victoria PB New Member

Οπτικα ειναι οντως αστειο διοτι φαινεται οτι ο παπαγαλος να κυνηγαει τον σκυλο αλλα δεν παυει να ειναι επικινδυνο.
    Αμα δεν ηταν το αφεντικο πιστευω πως τον ειχε φαει τον παπαγαλο!

16. vas

vas PB New Member

καλά Βικτωρία μου,απο τη στιγμή που το αφεντικό αφήνει να γίνεται κάτι τέτοιο,όπως φαίνεται γι'αυτον δε θα έχει και μεγάλη σημασία αν κάποια απο τα 2 ζώα τραυματιστεί

17. manos74

manos74 PB New Member

εποικινδινα σπορ λεω εγω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...