Παπαγαλος Ζακο χανει φτερα

Συζήτηση με θέμα Παπαγαλος Ζακο χανει φτερα, που ξεκίνησε από theo40gr, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 4 Σεπ 2008.

1. theo40gr

theo40gr PB New Member

ο παπαγαλος μου βρε παιδια ειναι 1 χρονου και 2 μηνων {ζακο)
    εδω και λιγες μερες επι καθημερινης βασης βρισκω ενα απο τα μαυρα
    φτερα του πεσμενο ..ολοκληρο το φτερο..
    μπας και υπαρχει προβλημα?η ειναι κατι φυσιολογικο??
    ο πιπικος μου σημειωτεον ειναι ενας ηρεμος και χαδιαρης παπαγαλος
    χωρις ψυχολογικα προβληματα...

2. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Είναι εποχή πτερόροιας. Το ίδιο έχει και η δική μου. Βοηθησέ τον αυξάνοντας τα φρούτα και τα λαχανικά στην διατροφή του

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πρωτεΐνες και ασβέστιο επίσης :)

4. jamieo

jamieo PB Member

Όπως αναφέρθηκε Σταύρος, πρωτεΐνη είναι σημαντική για την καλλιέργεια των φτερών. Εάν ο παπαγάλος θα φάτε τους, οι λευκοί από βρασμένα αυγά είναι μια εξαιρετική πηγή πρωτεΐνης. :D

5. theo40gr

theo40gr PB New Member

ουφ...με ηρεμησατε..σας ευχαριστω ολους..θα τον πλακωσω στα σουβλακια..ασβεστιο
    παιρνει πιστευω απο μια πετρα που τουχω κρεμασμενη..καθως επισης και απο αμμο απο
    οστρακα που του ριχνω στα παλετς,λετε να χρειαζεται και τιποτα αλλο???

6. jamieo

jamieo PB Member

Ορισμένες καλές πηγές ασβεστίου από τα λαχανικά είναι:
    Μπρόκολο
    σπανάκι
    φύλλα, χόρτα όπως και γογγύλια χόρτα, Ρόκα, collard χόρτα, λάχανο, Swiss chard

Ορισμένες από αυτές μπορεί να μην είναι γνωστή σε εσάς γιατί δεν μπόρεσα να βρω ελληνικές λέξεις για όλα αυτά. Ωστόσο πολλά πράσινα φυλλώδη λαχανικά είναι καλές για το ασβέστιο.

7. Stavros

Όχι υπερβολές...

Όλα τα είδη των τροφών περιοδικά και κατα τέτοιον τρόπο ώστε να λαμβάνει την ίδια τροφή 2-3 φορές την εβδομάδα. Μιλάμε πάντα για τις "τροφές συμπληρώματα κι όχι για τις βασικές τροφές (σπόρους, πέλλετς, νερό, γκριτ).

Διαχείριση της Πτερόρροιας

8. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Theo καλημέρα, τι είναι αυτό που γράφεις και που το βρίσκουμε; Ευχαριστώ!

9. theo40gr

theo40gr PB New Member

Στο πετ που ψωνιζω ρωτησα τον εκτροφεα για το θεμα του ασβεστιου
    και μου προτεινε ενα κουτι με αμμο μεσα να του βαζω στη τροφη του ωστε να τσιμπολογα λιγο και απ αυτη...σε πρωτη ευκαιρια θα δω τη μαρκα και θα σου πω

10. Stavros

Εδώ υπάρχει ένα σχετικό θέμα https://petbirds.gr/threads/grit-minerals-Οστρακα.6554/ :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...