Παπαγαλάκι με καρκίνο

Συζήτηση με θέμα Παπαγαλάκι με καρκίνο, που ξεκίνησε από katerinoylitsa, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Απρ 2016.

1. katerinoylitsa

katerinoylitsa PB New Member

Θηλυκό παπαγαλακι 20ετών παρουσιάζει όγκο στην κοιλιακή χώρα. Το πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι έχει καρκίνο. Έχει αδυναμία στο ένα πόδι

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι παπαγάλος είναι Κατερίνα μου;

3. katerinoylitsa

Μικρό παπαγαλακι

4. maria p

Αν εννοείς budgie, δεν μπορεί να είναι 20 ετών, δεν ζουν τόσο.

5. katerinoylitsa

Και όμως είναι τόσο με μία απόκλιση δύο ετών ζουν μέχρι 18

Ουαου όχι 20καλέ 12ετών

6. maria p

Εκπληκτικό τι να πω, πρέπει να καταγραφεί ως εξαιρετική περίπτωση.
    Λογικό τότε κάτι να έχει και το σύνηθες είναι οι όγκοι σε μεγάλες ηλικίες. Δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα παρέμβασης.
    Το πόδι προφανώς πιέζεται από τον όγκο γι' αυτό παρουσιάζει πρόβλημα.

Και πάλι μεγάλο θεωρείται.
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις, να το διευκολύνεις να μην κοιμάται σε πατήθρα αλλά σε κάποιο πλάτωμα για να μην κουράζονται τα πόδια του.

7. katerinoylitsa

Την έχω μαζί μου στην τσέπη μου η στα χέρια μου από πάντα. Και τώρα ματώνει η καρδιά μου. Ο κύριος λόγος που γύρισα είναι για να δει τα παιδιά τον σκύλο και τα φιλαράκια της τα καναρινακια πίκρα μεγάλη πίκρα

8. maria p

Μην την καταδικάζεις τόσο γρήγορα. Τα μεγάλης ηλικίας πουλιά αντέχουν περισσότερο.
    Λιτή διατροφή και ξεκούραση και μπορεί να πάρει χρόνο.
    Μην στεναχωριέσαι.

Ο γιατρός πως ξέρει πως είναι καρκίνος; Πήρε υλικό για βιοψία; Αποκλείεται να είναι καλοήθης;

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πόσο καιρό είναι έτσι?

10. katerinoylitsa

Είναι τώρα κοντά στο μήνα. Ναι πήρε υλικό και έκανε βιοψία.

11. Φοίβος

Σε τι κλουβί ζεί και τι τρώει? Αποκλείεται να είναι λιπώδης ιστός?

12. katerinoylitsa

Δεν έζησε πότε σε κλουβί από μωρό την έχω μαζί μου στο σπίτι ζει μαζί με τον σκύλο δεν πέταξε ποτέ μόνο περπατάει και στα ταξίδια την έχω στην μέσα τσέπη του μπουφάν. Τρώει μόνο ότι πρέπει να φάει. Την ανάγκη της την κάνει μόνο στο σταντ που είναι δικό της.ο όγκος κάθε μέρα μεγαλώνει ενώ έχει το ελάχιστο βάρος είναι αδύνατη αρκετά

13. Φοίβος

Μην χάνεις το κουράγιο σου Κατερίνα. Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις το κάνεις αφού είσαι συνέχεια μαζί της. Ότι είναι να γίνει θα γίνει όταν είναι η ώρα του.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Εύχομαι να τα καταφέρει! Δύσκολο σε ένα παπαγαλάκι τόσο μικρό και με τέτοιο πρόβλημα να κάνεις κάτι. .. δυστυχώς. ... δωστης ακόμα πιο πολύ αγάπη τώρα την έχει πιο πολύ ανάγκη!

15. katerinoylitsa

Παρατήρησα ότι την ημέρα που την δίνω στο νερό χυμό από φύλλα ελιάς και μια σταγόνα προπολη είναι πιο κινητική. Από εχτές το βράδυ αρνείται να φάει το μόνο που θέλει είναι ψωμί ολικής.

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μεγάλο σε ηλικία πουλάκι, εύχομαι το καλύτερο γι αυτό...Ποιος γιατρός το εξέτασε Κατερίνα; σου έδωσε κάποιο παυσίπονο ή κάτι άλλο;

17. katerinoylitsa

Δημήτρης Σαντοριναιος είναι θεσσαλονικη και είναι καλός. Επέμβαση δεν γίνεται ?

18. maria p

Δεν έχω λόγια Κατερίνα μου γι' αυτό που περνάτε...

19. melagio80

melagio80 PB Member

Μήπως να πήγαινες και σε άλλο κτηνιατρο;

20. katerinoylitsa

Δεν είναι κτηνίατρος αλλά πτηνιατρος. Είναι καλός και είναι ότι καλύτερο σε πτηνά. Την έχω πλακώσει σε χυμό ελιάς και άρχισε και τρώει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...