Πρόσφατα

Παπαγαλάκια Budgie (Budgerigar)

Georgina

Honored Member
PBCP Contributor
Θεματοθέτης #1
Δημοσίευση Άρθρου: Παπαγαλάκια Budgie (Budgerigar)

Απόσπασμα Άρθρου είπε:
Τα παπαγαλάκια budgie προέρχονται από την μακρινή Αυστραλία. Το όνομά Budgerigar που μεταφράζεται ως "καλό φαΐ", προήλθε από τους αυτόχθονες ιθαγενείς οι οποίοι...
Η συνέχεια του Άρθρου: Παπαγαλάκια Budgie (Budgerigar)

Συζήτηση - Σχολιασμός Άρθρου
Ακολουθούν ερωτήσεις ή απορίες με θέμα τους Παπαγαλάκια. Για παρατηρήσεις που αφορούν στο άρθρο ή για να συμπληρώσετε τις πληροφορίες του, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τα σχόλια του άρθρου.

Tweety

PB New Member
Τι φοβερα πουλακια ειναι αυτα!Πως τα εκπαιδευουν ετσι και μπορουν να μιλησουν?Τους δινουν καποια σκευασματα ωστε να μιλησουν ή τα εκπαιδευουν απο πολυ μικρα?Εαν καποιος γνωριζει ας μου πει...

Νεκτάριε αν τα έχεις από μικρά και τους λες διάφορες λέξεις μπορεί να μιλήσουν αλλά χρειάζεται αρκετή υπομονή και προσπάθεια. ;) Παίζει ρόλο και το πουλί! :)

https://petbirds.gr/threads/%CE%9C%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%B2%CE%B3%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC.9907/

Tweety

PB New Member
Σωστα!Οσο και να προσπαθει ο δασκαλος, αν ο μαθητης ειναι μπουμπουνας δεν θα μαθει γραμματα.Παντως πολυ ενδιαφερον το συγκεκριμμενο παπαγαλακι.Ενδιαφερομαι να παρω και εγω ωστε να το εκπαιδευσω.Ποσο κοστιζει ενα τετοιο παπαγαλακι?

Παιδιά εμένα είναι ολόιδιο με αυτό του βίντεο αν ασχοληθώ τόσο θα μάθει κι μένα να λέει λεξούλες έστω;
Δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση αλλά με την δική σου σωστή και συνεπή προσπάθεια και κάπως με την προδιάθεση και το χαρακτήρα του πουλιού.
Πολλά κυρίως αρσενικά λένε λεξούλες και κάνουν χαριτωμένα παιχνίδια αλληλεπίδρασης με το φροντιστή τους.

Αν τα εχεις σε εσωτερικο χωρο και δε κανει και κρυο ναι μπορεις! Για κλουβι οσο το μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο!

Top Bottom