Παπαγαλάκια και εκπαίδευση

Συζήτηση με θέμα Παπαγαλάκια και εκπαίδευση, που ξεκίνησε από gianhnsthess, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Ιαν 2008.

1. gianhnsthess

gianhnsthess PB New Member

Τα παπαγαλάκια – Budgerigar είναι από τα πιο χαριτωμένα κατοικίδια. Αν κάποιος από εσάς έχει η θέλει να αποκτήσει ένα παπαγαλάκι, το παρακάτω κείμενο θα το βρει ιδιαίτερα χρήσιμο.

Τα παπαγαλάκια είναι πτηνά συντροφιάς και δένονται πολύ εύκολα με τους ανθρώπους. Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί χρωμάτων, αλλά τα πιο κοινά χρώματα είναι το πράσινο-κίτρινο και το μπλε – μαύρο.

Εάν έχετε σκοπό και είστε σε θέση να ασχοληθείτε αρκετές ώρες με το πουλί, μπορείτε να πάρετε μόνο ένα, ενώ αν δεν έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο πρέπει να πάρετε δύο τουλάχιστον ώστε να μην νιώθει ποτέ μοναξιά.

Σε ποια ηλικία εκπαιδεύονται τα παπαγαλάκια

Όσο πιο μικρό σε ηλικία είναι το παπαγαλάκι τόσο πιο εύκολα μπορεί να εκπαιδευτεί. Ωστόσο και τα μεγαλύτερα παπαγαλάκια μπορούν να εκπαιδευτούν με λίγο χρόνο παραπάνω.

Για να ξεκινήσετε την εκπαίδευση σωστά θα πρέπει πρώτα απ’ όλα να σας εμπιστεύεται. Για να το καταφέρεται αυτό θα πρέπει να του μιλάτε συνέχεια, και να πάτε κοντά στο κλουβί του ήρεμα, χωρίς άγαρμπες κινήσεις και χωρίς να βάζετε το χέρι σας μέσα στο κλουβί.. Με τον καιρό θα δείτε πως το παπαγαλάκι σας θα είναι ήρεμο, θα τρώει, θα φροντίζει τα φτερά του ακόμη και αν είστε εσείς μπροστά του. Από εκεί και πέρα τα πράγματα γίνονται ευκολότερα.

Αφού πλέον το παπαγαλάκι σας, σας έχει εμπιστευτεί μπορείτε να βάλετε το χέρι σας μέσα στο κλουβί, αλλά πάντα με αργές κινήσεις.

Προσπαθήστε να το κάνετε να ανέβει στο δάχτυλο σας. Θέλει χρόνο και υπομονή αλλά αξίζει τον κόπο. Τα αποτελέσματα θα σας συναρπάσουν. Από εκεί και πέρα μπορείτε να το μάθετε πολλά κόλπα, όπως να δίνει το ποδαράκι του κ.α. Μπορείτε επίσης να το βγάλετε και έξω από το κλουβί του για να γυμνάζετε λιγάκι.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πολύ χρήσιμο θέμα Γιάννη, ευχαριστούμε πολύ.

Μιλάμε για παπαγαλάκια Budgerigar έτσι;

3. Pigaki

Pigaki PB New Member

Μπραβο που το λες, αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Η μιση δουλεια στην εξημερωση ειναι οι ηρεμες και απαλες κινησεις.

4. gianhnsthess

Ναι, για παπαγαλάκια Budgerigar μιλάμε. :)

5. noulipatra

noulipatra PB New Member

γεια σου γιαννη,

πολυ καλες οι συμβουλες σου. που μπορω να κατεβάσω βιντεο με εκπαιδευση παπαγάλων burgerigar?
    τέτοια εχω και εγω. συμφωνα με την εικόνα που εχεις εκει.
    εψαχνα και τι ράτσα ειναι...
    αν εισαι και Θεσσαλονίκη, θα τα λεμε και απο κοντα.

ευχαριστω.

6. Katerina

Katerina PB Member

Σταυρο.. δε διαβαζεις προσεκτικα...
    "παπαγαλάκια - Budgerigars είναι από τα πιο χαριτωμένα κατοικίδια" λεει ο ανθρωπος τι τον ξαναρωτας;:D

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Και πού να δεις σε λίγα χρόνια που θα πρέπει να συνδέσω τον υπολογιστή με home cinema για να βλέπω τα γράμματα.

8. Katerina

Katerina PB Member

ελα βρε...σε πειραζω...:D

9. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

10. gianhnsthess

Κατερίνα τον τίτλο τον άλλαξα μετά για να λυθεί η παρεξήγηση.:D

11. gianhnsthess

Απ' ότι κατάλαβες και με 17'' καλά είσαι. :D

12. gianhnsthess

Θα ανεβάσω εγώ μερικά στο youtube μόλις βρω χρόνο.

Υ.Γ. Θεσσαλονίκη είμαι.

Αυτά είναι τα παπαγαλάκια μου.

Η ποιότητα είναι φτωχή αλλά θα γράψω με την camera και θα τα ανεβάσω, βήμα προς βήμα πως μπορείς να τα εκπαιδεύσεις.

13. zxvt

zxvt PB New Member

Πολύ γλυκά! Να τα χαίρεσαι! Επίσης μου άρεσε και η "παιδική χαρά" που τους έχεις. Θέλω να πάρω κάτι παρόμοιο. Δείτε και αυτό:

Πολύ γέλιο!

14. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ

Κατάγεται από τις στέπες και τις σαβάνες της Αυστραλίας. Η Αυστραλία είναι η πρώτη πατρίδα των μικρών παπαγάλων. Εκεί ζουν σε μεγάλα σμήνη. Το 1840 ο Άγγλος φυσιοδίφης John Gould έφερε το πρώτο ζευγάρι στην Ευρώπη. Από τότε τα φιλικά πουλιά της οικογένειας των μικρών παπαγάλων απολαμβάνουν παγκοσμίως την αγάπη όλων των ανθρώπων. Τα ενήλικα παπαγαλάκια διακρίνονται εύκολα ως προς το φύλο τους, από το δέρμα του ράμφους. Στο αρσενικό το σημείο πάνω από το ράμφος (“κυρωμένο” δέρμα) έχει έντονο μπλε χρώμα, ενώ στο θηλυκό είναι ανοικτό μπεζ. Η διάκριση είναι λίγο δυσκολότερη στα πιο νεαρά πουλιά, επειδή και τα δύο φύλα έχουν ακόμη ένα ανοιχτό μπεζ ή ροζ δέρμα επάνω από το ράμφος τους.

Περισσότερα: INTERPET

15. Wind-sa

Wind-sa PB Member

LOL! Auto to papagalaki einai miso anthropos! :D

16. marie

marie PB New Member

φοβερο ειναι!μα τι λεει???χαχαχαχαχαχα ειχε πολυ πλακα

17. Tweety

Tweety PB New Member

Τι παπαγαλακια ειναι αυτα!Εχω εντυπωσιαστει!Αφου σκεφτομαι να παρω και εγω.Ειναι υπεροχα!

18. Tweety

Tweety PB New Member

Σχετικα με την εκπαιδευση

Πως τα εκπαιδευεις και μιλανε?Μου φαινεται περιεργο ενα τοσο μικρο σε μεγεθος παπαγαλακι να μιλαει.
    Γενικα πες μου τι ειδους εκπαιδευση τα κανεις?:)

19. Tweety

Tweety PB New Member

Σχετικα με την εκπαιδευση

Ξερω οτι πρεπει να τα παρεις απο πολυ μικρα για να τα εκπαιδευσεις.Δηλαδη ποσο μικρα,απο την φωλια τους?Πολυ με ενδιαφερει να ξερω.Σε παρακαλω στειλε youtube να δουμε.

20. constadinos

constadinos PB New Member

Εγω θελω να κανω την εξης ερωτηση,ενα τετοιο 'παρκο' που θα βρω?Ειναι πολυ ωραιο και θελω να παρεχω και στα δικα μου παπαγαλακια μια τετοια διασκεδαση.Α και πολυ ωραιο το αρθρο σου.Μπραβο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...