Παπαγάλοι, πως μαθαίνουν να μην κουτσουλάνε εκτός κλουβιού;

Συζήτηση με θέμα Παπαγάλοι, πως μαθαίνουν να μην κουτσουλάνε εκτός κλουβιού;, που ξεκίνησε από vasileia, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Φεβ 2009.

1. vasileia

vasileia PB New Member

ξέρει κανείς πως εκπαιδεύουν τους παπαγάλους να μην κουτσουλάνε έξω απο το κλουβί τους. Εχω δει παπαγάλους που είναι σχεδον όλη μέρα εκτός κλουβιού και ούτε μια κουτσουλιά στο πάτωμα.:confused::confused::confused::confused:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν ειναι οτι δεν κουτσουλανε ποτε εκτος κλουβιου απλως μαθαινουν να το κανουν με εντολη. Ετσι μπορεις να το ελεγχεις αλλα πρεπει να εχεις το νου σου στο πουλι καθε 15-20 λεπτα διοτι ενα πουλι που εξαρταται απο εσενα σε αυτο το θεμα θα εχει προβλημα αν το ξεχασεις. ;)

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

4. roulavla

roulavla PB New Member

Παιδιά ο blue fonted που είχα στο πατρικό μου όταν ήθελε να κουτσουλίσει πήγαινε στο κλουβί του αλλά ο δικός μου (orange winged) τα κάνει παντού συνήθως για να με εκδικηθεί όταν δεν του δίνω να φάει ή δεν τον παίζω. Πανέξυπνα πουλιά!

5. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

βρηκα ενα ξενο site που διαθετουν ...κουστουμια για τα πουλια. ενας τυπος "κουστουμιου" δεν αφηνει τα πουλια να λερωσουν με τις κουτσουλιες τους. The Baby Bird Farm, home of sweet handfed baby Quakers and other parrots - Flight Suits μονο μην με ρωτησετε ποσο κανει και πως το παραγγελνεις

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κάτι σαν pampers δηλαδή?? Και καλά δεν τα αφηνει να λερώσουν το πάτωμα, όμως δεν λερώνουν το φτερωμα τους απο τις ίδιες τους τις κενώσεις?? και μετα με τί καθαριζουν το λερωμένο πουλι??:rolleyes:

7. theo40gr

theo40gr PB New Member

εγω μετα απειρες παρακλησεις και παρατηρησεις στον πιπικο
    εχω φτασει στο σημειο να μην τα κανει πλεον πανω μου και να την κοπανα
    σε μια ακρουλα και να τα αμολα..αρεσκεται στο να τα αμολα απο ψηλα και να παρατηρει ποτε θα πεσουν κατω..:eek:

8. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

κοιταξε θοδωρη, η παρατηρηση ειναι μερος της ζωης των πουλιων που ζουν στη φυση. ο πιπικος λειτουργει με το ενστικτο του.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...