Παπαγάλοι Κοκατίλ - Cockatiel (Nymphicus hollandicus)

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Κοκατίλ (Cockatiel).

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Κοκατίλ (Cockatiel)

2. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

και επειδη πολλοι στην παρεα μας εχουν οχι μονο ενα αλλα ζευγαρι κοκατιλ σας παραθετω μια πολυ απλη και ευκολη κατασκευη φωλιας για κοκατιλακια (η οποια ειναι και οικολογικη γιατι ειναι απο ανακυκλωσιμα υλικα και ανακυκλωνεται σχεδον εξ'ολοκληρου) How to Build a Nest Box for Cockatiels | eHow.com καλη επιτυχια σε οσους επιχειρησουν να φτιαξουν αυτην την κατασκευη

3. mpampikos

mpampikos PB New Member

georgina νομιζω εχεις κανει ενα λαθακι...τα αυγά των κοκατιλ εκκολαπτονται σε 21 μερες αφου γεννη9ουν και οχι 19...

4. narkissa

narkissa PB New Member

εγω για να πω την αληθεια 19 μερες ξερω και εγω...
    αμα γεννησει η ζουζουνα μου θα σας ενημερωσω

5. Georgina

Σε μια γρήγορη αναζήτηση που εκανα στο διαδύκτιο για να διαπιστώσω τυχών λάθος, επιβεβαιώνονται οι 19 ημερες επώασης .
    ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ Blog Archive Kοκατίλ / Cockatiel Αν υπάρχουν τυχών άλλες εμπειρίες ,καλο θα ηταν να αναφερθούν

6. mpampikos

mpampikos PB New Member

δεν στο λεω για να σε διωρθοσω! απλα εχω δυο βιβλία ενα για κοκατιλ και ενα που εχει ολα τα πουλια και τα δύο λενε 21 ημέρες! και απο δική μου εμπειρία επειδη μετρώ τις μερες απο την γεννηση του πρώτου αυγου,το πτώτο μικρο σκαει στν 21 ημερα...
    απλα σας λεω την δικια μου εμπειρία...

7. Georgina

Μπάμπη μου δεν σε παρεξηγω! Και φυσικά για αυτο έιμαστε εδώ για να διορθώνουμε και να συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλον χωρις να υπάρχει διάθεση παρατηρησης και παρεξηγησης!

Δυστυχώς δεν εχω κοκατιλ για να εχω προσωπική εμπειρία και έτσι οι γνώσεις μου ειναι μόνο θεωρητικές και προέρχονται απο το διαδυκτιο. Φυσικά και η γνωμη οσων εχουν την προσωπική εμπειρία είναι απόλυτα σεβαστη και αξιοπροσεκτη. Το μονο που θυμαμαι έιναι οτι όταν η θυλυκια μπαντζι μου κλωσσησε ενα αυγό κόκατιλ αυτο βγηκε στις 19 μερες αλλα δεν επεζησε ο νεοσσος.

8. mpampikos

mpampikos PB New Member

:)...ναι και σε ευχαριστούμε για το αρθρο...:D αν μπορεί καποιος με προσωπική εμπειρία ας μας διαφωτισει βρε παιδια να ξέρουμε σιγουρα! ; αν και εγω ειμαι 90% σιγουρος οτι το πρψτο δικο μου μικρο βγήκε την 21 πρωτη ημέρα! τωρα ακουμε γνώμες!

9. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οντως τα βιβλια λενε οτι τη εικοστη πρωτη ημερα σκανε τα αυγα.

Αν κρινω ομως απο τα δικα μου κοκατιλ και του Αγγελου(ΑΓΓΕΛΟΣ2) σκανε την 18η ημερα εως την 19η.

10. mpampikos

mpampikos PB New Member

:(:confused:...ε τότε θα μέτρησα λάθος! τι να πω! συγνώμη!:(

11. narkissa

narkissa PB New Member

εγω ειμαι της αποψης πως και τα πουλια οπως και ο ανθρωπος "παιζουν" με τις ημερομηνιες ..αλλο μωρακι ερχετε τον 9ο μηνα αλλο τον 8ο μηνα..αλλο πουλακι ερχετε την 19η μερα αλλο την 20η..Δεν εχω μεγαλη πειρα στο θεμα απλα φανταζομαι πως ολα τα ζωντανα πλασματα λειτουργουν παρομοια...ισως να κανω και λαθος :)

12. Steliospir

Steliospir PB New Member

19-21 μερες ειναι!ειναι αναλογα!

13. tiso

tiso PB New Member

τα δικα μου το πρωτο βγηκε σε 20 μερεσ κ το δευτερο 19

Μοιραστείτε

Φόρτωση...