Χαρίζω Παπάκι που πρέπει να είναι πρασινοκέφαλο

Συζήτηση με θέμα Παπάκι που πρέπει να είναι πρασινοκέφαλο, που ξεκίνησε από hauntedpunto, στο Forum 'Αγορά - Ζήτηση - Διάθεση Πουλιών Εξοπλισμού' του PetBirds, 12 Μαϊ 2016.

1. hauntedpunto

hauntedpunto PB New Member

Καλησπέρα σας,

Η μητέρα μου όταν είμασταν μικροί κάποιες φορές προς το Πάσχα είχε τύχει να μας πάρει παπάκια και κοτοπουλάκια από τη λαϊκή. Όταν μεγάλωναν αναγκαστικά τα δίναμε σε γνωστούς που είχαν κοτέτσια, και πάντα μετά από λίγες μέρες μαθαίναμε ότι πέθαιναν από διάφορες αιτίες............
    Τώρα που μεγαλώσαμε, αγόρασε ένα παπάκι για τα ανιψάκια μου, αλλά δυστυχώς δεν το ήθελαν και προς το παρόν το κρατάω εγώ σπίτι μου..
    Οι γονείς μου μένουν πλέον μόνιμα στο εξωτερικό, εγώ μένω μόνος μου και δουλεύω πολλές ώρες και δυστυχώς το κακόμοιρο μένει όλη μέρα μόνο του σε μια κούτα.. Του αλλάζω τις εφημερίδες όσο μπορώ/προλαβαίνω, το νερό, το φύραμα, φαγητά, το βάζω σε λεκάνες με νερό.. το βγάζω στο μπαλκόνι μου να τρέξει λίγο.... προσπαθώ, αλλά το ότι είναι σε μια κούτα όλη μέρα με στεναχωρεί... συν του ότι δεν έχω και κήπο..

Εν το μεταξύ, ψάχνοντας λίγο στο internet, καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι πρασινοκέφαλο..

Υπάρχει κάποιο μέρος που θα μπορούσα να το πάω και να ξέρω ότι θα είναι σε περιβάλλον φιλικό για πάπιες/παπάκια και ότι δε θα γίνει φαγητό;
    Υπάρχει κάποιος που να έχει κήπο και να ενδιαφέρεται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!

Συνημμένα Αρχεία:

• duck.jpg
      duck.jpg
      File size:
      69 KB
      Προβολές:
      106
  2. Ενδιαφέρομαι στηλε μου pm δηλ προσοπικο μυνημα

Μενουμε κοντα ε,ε,ε?:)

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία με το ράμφος να κοιτάζει προς την κάμερα?

Ηλιας παραδεισια μένεις σε μονοκατοικία? Έχεις άλλα οικόσιτα πτηνά, παπάκια, κοτοπουλάκια?

4. Όχι σε πολυκατοικία αλλα θέλω να το δώσω στη μαμά μου στο εξοχικό που έχει παπάκια και

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπάρχουν αρκετοί φίλοι στην παρέα μας που έχουν πάπιες και πολύ πιθανόν θα χαρούν να φιλοξενήσουν το φιλαράκι σου.
    Στην τύχη από εδώ ....
    https://petbirds.gr/forums/Γενικά-Θέματα-για-Οικόσιτα-Πτηνά.64/
    βρήκα αυτό εδώ...
    https://petbirds.gr/threads/Πάπια-και-παπάκια-muscovy-φετινή-γέννα.27269/

6. hauntedpunto

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
    Να πω καταρχήν ότι το παπάκι είναι τώρα πιο μεγάλο απ΄ ότι στη φώτο που ανέβασα..
    Εκεί ήταν 2 ημέρες απ' όταν το είχε πάρει η μητέρα μου (δηλαδή τρίτη του Πάσχα)..
    Ανεβάσω σημερινή φώτο..

Θέλω να πάει σε καλό περιβάλλον και όχι πάλι μέσα σε σπίτι, μέσα σε κούτα... διαφορετικά το κρατάω και εγώ..
    Επίσης, προσωπική χάρη, επειδή έχω ψιλοδεθεί θα ήθελα όποιος το πάρει να μου στέλνει καμιά φώτο που και που για να βλέπω ότι είναι καλά....

Φίλε Ηλίας Παραδείσια, Πειραιά μένω.. δεν ξέρω που μένεις εσύ..
    Αν μπορείς στείλε μου καμιά φώτο από το εξοχικό της μητέρας σου με τα παπάκια..

Φίλε Φοίβος σου ανεβάζω photo μπροστινή με το ράμφος.. ελπίζω να την έχω βγάλει όπως τη θες..

Συνημμένα Αρχεία:

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Νομίζω πως κάτι τέτοιο θέλεις για το φιλαράκι σου https://petbirds.gr/threads/Τα-ζώα-μου.25980/page-2#post-309782
    Περίμενε να μπει ο George98 ...

8. George98

George98 PB Active Member

Ευχαρίστως θα αναλάμβανα ένα τόσο αξιαγάπητο πλασματάκι αφού ήδη ασχολούμαι με τις πάπιες και έχω τον κατάλληλο χώρο, αλλά μένω Χαλκιδική και ο φίλος Πειραιά... ίσος να βρεθεί κάποιος πιο κοντινός

9. hauntedpunto

Καλημέρα! Όντως, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου!

Κρίμα..!

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Δεν μπορείτε να βρεθείτε κάπου στην μέση να γίνει το "προξενιό"??? Είναι κρίμα να χάσει το παπάκι τέτοια ευκαιρία!

11. Εγω μενω πετραλωνα

12. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Φίλε Ηλία το μέλος hauntedpunto σου ζήτησε εδώ κάτι

13. George98

Αλήθεια τώρα ? o_O:p sbhydtx.JPG

14. hauntedpunto

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω ούτε μέχρι Χαλκίδα που λέει ο λόγος να πάω..

Δυστυχώς φίλε Ηλία δεν εμφανίζεται η φώτο..

15. George98

μια απο τα ίδια...
    δες την URL που φαίνεται στο screenshot που ανέβασα και θα καταλάβεις

16. hauntedpunto

χαχα ναι το είδα.. αφού δεν εμφάνισε το "ΣΕΦ" πάλι καλά να λέμε.. :p

17. ianos

ianos Daily Active Member

Μήπως να εξηγήσετε και σε εμάς που δεν καταλαβαίνουμε;

18. George98

Όταν θες να βάλεις μια εικόνα στο φόρουμ σου βγαίνει ένα παράθυρο και λέει να βάλεις την διεύθυνση URL της εικόνας για να βγουν τα BB codes για την εικόνα
    π.χ.
    btfhydrt.JPG

Ο φίλος απο πάνω έβαλε διεύθυνση : https:// ΕΞΟΧΗΚΟ !!! δες :

Αυτό σημαίνει δύο πράγματα ή ότι πιστεύει πως αν γράψεις στο φόρουμ "εξοχικό " εντελώς μαγικά θα εμφανιστεί φώτο απο το σπίτι της μάνας του
    ή ότι έβαλε επίτηδες μια βλακεία για αν μας πει "
    ωχχ η εικόνα δεν φαίνεται... ενώ εγώ την ανεβάζω" και εμείς να του πούμε "αα δεν πειράζει τουλάχιστον προσπάθησες"

Κατάλαβες ?

19. ianos

ianos Daily Active Member

Περίπου κατάλαβα...αλλά αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω καθόλου είναι πως είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δλδ, ήθελε να παραπλανήσει για να πάρει το παπάκι; Κι αν ναι, και δεν υπάρχει το εξοχικό, πως γίνεται να κόβει την τύχη ενός πλάσματος; Μάλλον κάτι έχει παρεξηγηθεί σε αυτήν την φάση...δεν μπορεί...
    Ηλία, εξήγησέ μας αν θέλεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...