Παιχνιδια για cockatiel

Συζήτηση με θέμα Παιχνιδια για cockatiel, που ξεκίνησε από thanasis76, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Σεπ 2008.

1. thanasis76

thanasis76 PB New Member

σημερα που τελειωσα την κλουβα μου οπως θα ειδατε ειχα ορεξη και για να φτιαξω 2-3 παιχνιδακια... δειτε τα...
    στην πρωτη ειναι μια σκαλα...
    στην δευτερη μια κουνια για δυο...
    και στην τριτη... αυτο το κατι που βλεπετε... χιχιχιχι

Συνημμένα Αρχεία:

2. Elias_184

Elias_184 PB New Member

Αντε με το καλο να μπουν με το δεξι:p

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Παρα πολυ ωραια ειναι! :) Αλλα οπως σου εγραψα και καπου αλλου αν θελεις μπορεις να συμπληρωσεις με μερικα του εμποριου για να δωσεις και λιγο χρωμα στο κλουβι! :D

4. thanasis76

thanasis76 PB New Member

καλησπερα και παλι!
    Φοιβο το διαβασα για το χρωμα που ειπες και δεν ειναι δυσκολο να αγωρασω μερικα, απλα ετσι οπως βλεπω το κλουβι με σκουρο ξυλο και με ανοιχτοχρωμες πατηθρες και παιχνιδια πιστευω οτι το χρωμα θα το χαλασει...
    τωρα εχει μια φυσικοτητα η κλουβα...
    και παλι θα αγορασω πιο πισω να δοκιμασω...
    σημερα εφτιαξα αλλο ενα... δειτε φωτο...

πειτε μου τη γνωμη σας... σκεφτομαι οταν μπουν τα πουλια να μην εχει μεσα παιχνιδια και κουνια, επιδη θα ειναι ισως φοβησμενα και μεχρι να συνηθησουν να εχουν πολυ χωρο να μη βρισκουν τα φτερα τους οταν πετανε...
    οι πατηθρες ειναι ολες στις ακρες και στο κεντρο εχει παρα πολυ χωρο αλλα με την κουνια χανετε...
    τι λετε κι εσεις??
    σας ευχαριστω!

Συνημμένα Αρχεία:

5. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Πολύ ωραία η κατασκευή σου και πολύ ωραία και τα παιχνίδια.

Γενικά θα σου πρότεινα τα παιχνίδια να μπουν σε μέρη όπου δεν θα εμποδίζουν τα πουλιά στο πέταγμα.
    Μπορείς να αφήσεις μερικά παιχνιδάκια για τα πουλιά σου, δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

6. thanasis76

thanasis76 PB New Member

τα παιχνιδια ολα ειναι στις γωνιες τωρα... η κουνια ειναι αυτη που κοβει το χωρο στο κεντρο...
    αρα βγαζω τη κουνια μονο...

7. ShadyLady

Αν την βάλεις κάπου όπου δεν θα ενοχλεί και τόσο μπορείς να την αφήσεις μέσα.:)

8. thanasis76

thanasis76 PB New Member

σε ευχαριστω!

9. Φοίβος

Εγω ειμαι της αποψης οτι καλυτερα να τα εχεις μεσα οταν βαλεις τα πουλια. Θα ειναι η πρωτη φορα σε αυτο το κλουβι και θα το δεχτουνε οπως ειναι με τα αντικειμενα του. Εαν τα πουλια δεν ειναι εξημερωμενα ισως αγχωθουνε περισσοτερο αν μετα απο λιγο καιρο βαλεις νεα πραγματα μεσα που ισως τους φαινονται περιεργα!

Τι εννοεις θα χαλασει το χρωμα? Σαν οψη? Ισα ισα δε θα ειναι μονοτονο πιστευω!
    Κλουβι για παπαγαλους ειναι...:D και κουτσουλιες θα εχει... :D οι παπαγαλοι γενικα ελκυονται απο χρωματα και σχηματα και ισως καποια παιχνιδια τους φανουν αρκετα ενδιαφεροντα. Βεβαια η επιλογη ειναι δικη σου, εγω απλως τη γνωμη μου ειπα .

10. thanasis76

thanasis76 PB New Member

ναι για το οπτικο αποτελεσμα μιλουσα αλλα αν ειναι για το καλο το παπαγαλων θα παω να παρω...
    για τα παιχνιδια που λες, αν ειχα ας πουμε 20 παιχνιδια δεν θα μπορουσα να τα βαλω ολα... θα επρεπε λιγα λιγα...
    θα τρομαζαν παλι...
    αν παρω τη δευτερα δηλαδη παιχνιδια με χρωματα να τα βαλω κι αυτα μεσα??
    δεν πρεπει να τα βαζουμε λιγα λιγα για να τους ανανεωνουμε το ενδιαφερον??

11. ShadyLady

Δεν είναι ότι θα τρόμαζαν αλλά ο χώρος τους θα ήταν γεμάτος και δεν θα υπήρχε αρκετός χωρός για να κινηθούν.

Μπορείς να τα βάλεις αν βγάλεις μερικά άλλα που θα είχες αν δεν έπαιρνες καινούρια.
    Μην γεμίσεις όλη την κλούβα με παιχνίδια.

Πολύ σωστά! Δεν πρέπει να βάζουμε όλα τα παιχνίδια μέσα στο κλουβί γιατί αφενός δεν θα υπάρχει ελεύθερος χώρος γι' αυτά και αφετέρου θα τα βαριούνταν όλα.
    Καλό είναι να τους τα δίνουμε λίγα λίγα ώστε να τους κρατάμε το ενδιαφέρον ''ζωντανό''.

12. thanasis76

thanasis76 PB New Member

καλησπερα και παλι! καποιος μου ειπε να βαλω λιγο χρωμα στα παιχνιδια για τα cockatiel και ειπα να τον ακουσω...

οπως βλεπετε στην πρωτη φωτο αφου αγορασα 2 παιχνιδια για μωρα
    και τα καταστρεψα οπως βλεπετε στην δευτερη φωτο,
    κρατησα οτι χρειαζομουν!
    και τελικα εφτιαξα 2 παιχνιδια οπως βλεπετε στην τριτη και τεταρτη φωτο...

Συνημμένα Αρχεία:

13. Φοίβος

Πολυ ωραια Θαναση! Και ωραια χρωματα! :D;)

14. thanasis76

thanasis76 PB New Member

δεν εχεις παραπονο... αμεση ανταποκριση...:D

15. Φοίβος

Χαχα! :) Εγω μια προταση εκανα μονο...

16. thanasis76

thanasis76 PB New Member

ναι αλλα μια προταση απο εναν με μεγαλητερη πειρα κατι λεει...

17. dimitris

dimitris PB New Member

εγω δεν ειδα τα ωραια χρωματα μια και δεν ξερω απο παπαγαλους.
    αυτο που ειδα ειναι ενα ανησυχο ανθρωπο να φτιαχνει παιχνιδια απο ξυλακια και οταν ηθελε χρωμα δεν πηγε να παρει οπως ολος ο κοσμος απο ενα πετ σοπ αλλα εκανε παιχνιδια με χρωμα απο παιδικα παιχνιδια .
    μπραβο φιλε πολυ ωραιος.

18. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Μόνο αυτό λες Δημήτρη;
    Εδώ τους ετοίμασε το γεύμα πριν καν φτάσουν στο νέο τους σπίτι!
    Αλλά και το μεράκι για το κλουβί και τα παιχνίδια δεν κρύβεται!Έμεινα άφωνη κι εγω με την φαντασία και το κεφι να φτιαξει κατι νεο απο παιχνιδια για παιδια..
    Μπράβο Θανάση, πάντα τέτοια...

19. thanasis76

thanasis76 PB New Member

ειστε ολοι σας πολυ καλοι σας ευχαριστω! αλλα αυτη εδω η κοπελα με σκλαβωνει με τα λογια της...
    εκτως αν καπου αποβλεπει... :eek::D χαχαχαχαχαχα

20. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

θΑ κάνω αναφορά μηνύματος στον Σταύρο για τις κακες φημες που διαδίδεις...χαχαχα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...