Παιχνίδια λεηλασίας (foraging toys) για το ζακό μου

Συζήτηση με θέμα Παιχνίδια λεηλασίας (foraging toys) για το ζακό μου, που ξεκίνησε από pyrman, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 4 Ιαν 2015.

1. pyrman

pyrman PB New Member

Μπορεί να μην πήρα δώρο για μένα για τις γιορτές αλλα τον μικρό δεν τον άφησα ετσι... του πήρα τα δωράκια του και μπορώ να πώ οτι ο αγιος Βασίλης ήταν XL...

santaA.jpg santab.jpg

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ ωραία, με γεια του!
    Του τα έδωσες; Πως τα αντιμετώπισε; Έβαλες τρόφιμα μέσα;

3. pyrman

pyrman PB New Member

Μεχρι στιγμής του εχω δώσει μονο αυτο με τα κουτακια που φαινεται στη φωτο οτι εχει τροφη μέσα.Απο την πρώτη στιγμή του τράβηξε το ενδιαφέρον κ το τραβολογησε... την δεύτερη μερα ειχε ανοιξει κ φαει παντελώς το ένα κ είχε ανοίξει για λιγο το άλλο.

4. maria p

Πανέξυπνα πλάσματα :)

5. dadj

dadj PB New Member

Hi, εχω και εγω ενα παρομοιο παιχνιδι, του εχω βγαλει την αλυσιδα και εχω βαλει σχοινάκι, νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλες.

6. pyrman

pyrman PB New Member

Αναφέρεσαι σε αυτο με τα μπλέ συρταρακια? Το ειχα στο μυαλο μου να την βγάλω την αλυσίδα γιατι είναι και πολυ χοντρή αλλα έτι κ αλλιως δεν θα του τα βάλω ολα μαζί, οποτε έχω καιρο να το φτίαξω! Ενημερωτικά να αναφέρω οτι τα Harrison power treats τα προτιμαει 100% απο τα απλα πελλετς απλα επειδη είναι αρκετα σκληρα μολις το σπαει του πεφτουν τα 2/3. (ετσι και αλλιως δεν πρέπει να καταναλώνουν μεγάλη ποσοτητα απο αυτά.)

7. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

Ωραια παιχνίδια αυτα που θέλουν σκεψη, θέλω να πάρω και εγω.
    Απο eshop τα πηρες εσυ? Αμερική? δωσε μου ινφος οταν βρεις λιγο χρόνο.

οταν λές απλα πελετς ποια εννοεις?
    εγω του δίνω σπορια και απο πελλετς της nutribird ta P15.Ηαρρισον δεν εχω δοκιμάσει.

8. melagio80

melagio80 PB Member

Τα σχοινακια τα φοβαμαι γιατι μπορει να πιαστει το νυχακι του ή ακομα και να τυλιχτει γυρω απο το λαιμο του.
    Βεβαια ειναι και στο πουλι...εμενα που δεν καθεται δευτερολεπτο χωρις να κανει κατι ειναι πιο επιφοβο. Μαλιστα καποια στιγμη του ειχα ενα παιχνιδι με σχοινι το οποιο το βραδυ που τον σκεπασα για υπνο πηγε,επαιξε,το τυλιξε στο λαιμο του και παλι καλα που δε σταματησε να μιλαει,κατι το οποιο μου κινησε την περιεργεια και τον βρηκα με το σχοινι στο λαιμο...ισως και να μην τον εβρισκα ζωντανο το πρωι.

9. christos1948

christos1948 PB New Member

Πολυ ωραια!Απο που τα πηρες γιατι μου αρεσαν πολυ και θελω να αγορασω του ρινγκνεκ μου.

10. pyrman

pyrman PB New Member

Δυστυχώς τα πήρα απο έξω και συγκεκριμενα απο e-shop αμερικη... τα πήρα ολα μαζί επειδη τα μεταφορικα ετσουξαν και είπα τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο! Εγω τον δικο μου τον ταιζω αυτα τα οποία πλεοντα τρώει παραλληλα με μιξ σπορων φρούτα κτλ αλλα η ποσότητα εξαρτάται απο τα κεφια του, τα Harrison power treats που του πηρα τα τσακίζει... ειναι βέβαια τροφη επιβράβευσης (μικρή επιτρεπομενη ημερήσια κατανάλωση) αλλα για να πρωτομάθει τα πελλετ ειναι οτι πρέπει! Σιγουρα θα δοκιμάσω σύντομα και τα απλα πελλετ της Harrison's.

11. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

Πες μας το eshop αν θές γιατι αν μαζευτουμε 2-3 ατομα για group buy μπορει να μας συμφέρουν τα μεταφορικά.

12. pyrman

pyrman PB New Member

Αυτο είναι το e-shop

13. christos1948

christos1948 PB New Member

Το ειδα πριν 3 μηνες αυτο το e-shop αλλα το απεκλισα για τα μεταφορικα.

14. dadj

dadj PB New Member

thanks γ την πληροφορία, εγω χρησιμοποιώ σχετικά χονδρά φυσικά σχοινιά σαν αυτο της φωτό παρακάτω. Το σχοινάκι που παρολιγο να ειχατε το ατυχημα ηταν χονδρό ή πιο λεπτό σαν σπάγγος? λες κ με αυτά τα χονδρα να υπάρχει κίνδυνος? επίσης και το μηκος παιζει ρόλο, όσο πιο κόντο τόσο πιο ασφαλές. Πάντως τις αλυσίδες τις εχω αποκλείσει: στους κρίκους τους ευκολα μπλεκεται νυχι ή κ δαχτυλάκι.

2015-02-28 13.37.18.jpg

15. maria p

Κάτι που πρέπει να προσέξεις επίσης είναι μην μασουλάει και καταπίνει κομμάτια σχοινιού ή υφασμάτων. Έχω διαβάσει για πουλιά που καλύφθηκε μέρος του στομαχιού τους από τέτοια υλικά και είχαν σοβαρά προβλήματα.

16. dadj

dadj PB New Member

Ευχαριστω γ την απάντηση. Εχεις μηπως τπτ links κλπ γ να διαβάσω παραπάνω σχετικά με αυτό το θέμα? Αναφέρεται σε μικρά κομματάκια μήπως?

17. maria p

Θα ψάξω και θα στα δώσω, αναφερόταν γενικά στο παιχνίδι με πάνινα αντικείμενα, ακόμα και τις έτοιμες κούνιες με νήμα που πουλάνε τα petshops.

18. dadj

dadj PB New Member

Ευχαστώ πολύ. περιττό να πω πόσα παιχνίδια και πατιθρες εχουν τετοια στοιχεία...

19. maria p

Ναι, το ξέρω φυσικά, ούτε όλοι οι παπαγάλοι καταπίνουν τέτοια υλικά. Θα το βρω και θα στο δώσω να διαβάσεις.

20. melagio80

melagio80 PB Member

Ενταξει ειναι τα δικα σου σχοινακια,εμενα ηταν πιο λεπτο και οπως καταλαβαινεις ηταν ευκολο να το φορεσει γυρω απο το λαιμο του αρκετες φορες!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...