Παιζουν ή οχι τα κοκατιλ μου;

Συζήτηση με θέμα Παιζουν ή οχι τα κοκατιλ μου;, που ξεκίνησε από thanasis76, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 22 Νοε 2008.

1. thanasis76

thanasis76 PB New Member

καλησπερα! ειναι φυσιολογικο να ανεβενει ο αρσενικος συνεχεια στην πλατη του θυληκου και να καθετε εκει η να το πειραζει στο κεφαλι...
    δειτε και μια φωτο...

Συνημμένα Αρχεία:

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οχι...αν τελικα ειναι αρσενικο και θηλυκο αυτες ειναι προσπαθειες ζευγαρωματος...κι απο οτι φαινεται και η θηλυκια ενδιδει...) ειδικα η σταση της με το κεφαλι προς τα πανω δειχνει οτι τον αποδεχεται...

3. thanasis76

thanasis76 PB New Member

μην κοιτας που η φωτο ειναι στο μπολ με το φαγητο...
    να φαει πηγε και την στριμωξε...
    παντος μη θυληκια βγαζει μια κραβγουλα σαν να μην τον αντεχει πανω της...
    και για ζευγαρωμα δεν ειναι μικρα??
    ακομα καλα καλα δεν μαυρισε το μυτακι τους...:p

4. Ma_no_lis

Ma_no_lis PB New Member

Οταν ζευγαρωνουν το θυληκο βγαζει μια κραβγη γιατη τον αποδεχεται ως ταιρι

5. thanasis76

thanasis76 PB New Member

οποτε αν καταλαβαινουμε καλα, πρεπει να τους φτιαξω φωλια ε??
    αχ τα γλυκα μου...:p

6. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μα ειναι πολυ μικρα ακομα...πειτε παιδια τι πρεπει να κανει ο φιλος μας?αν το θηλυκο γεννισει απο τωρα αυτο δεν μπορει να την βαλει σε κυνδινο(δυστοκια)?
    μπορουν να ζευγαροσουν απο τετοια ηλικια?

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οταν τα χες παρει δεν ηταν 8 μηνων?τωρα δεν τα χεις γυρω στους 2 μηνες?αρα ειναι περιπου 10 μηνων?αν ειναι τοσο ασε να περασουν 2 μηνες και βαλε τους φωλια...συγκεκριμενα το καλυτερο θα ταν την ανοιξη αν τους βαλεις φωλια...αλλα αν μπορεσεις θυμησε μας λιγο την ηλικια τους γιατι δεν την θυμαμαι και πολυ καλα...

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ωπ λαθος...πηγα στο ποστ σου οταν τα χες αγορασει...αρα ειναι 7 μηνων τωρα...εε ειναι πολυ νωρις να ζευγαρωσουν...σε καμια περιπτωση μην βαλεις φωλια!:)

9. thanasis76

thanasis76 PB New Member

αυτο ηθελα να σου πω...
    οτι ειναι ακομα περιπου 7 μηνων...
    φαντασου οτι τωρα μαυριζει η μυτουλα τους...
    οποτε δεν βαζω φωλια...

εκτως απο το καβαλημα...
    καταιβενουν και στο ταψι και κοβουν χαρτια...
    θελουν να ετοιμασουν φωλια ε???

10. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αυτό δεν είναι απαραίτητα σημάδι ζευγαρώματος...αλλά στην περίπτωσή σου μάλλον είναι! :rolleyes:

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Τα κοκατιλ δεν βαζουν υλικα στην φωλια τους!οποτε το ενδεχομενο να ειναι σημαδι οτι θελουν φωλια το αποκλειουμε!οποτε μαλλον παιζουν μ' αυτο..

12. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

απ οσο ξερω πολα κοκατιλ βαζουν κοματακια ξυλου...γιαυτο τα περισοτερα δεχοντε το πριονιδι στη φωλια...

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Το δεχονται αλλα εγω απ αυτα που χω διαβασει σε βιβλια κι απο το φορουμ δεν τα μεταφερουν τα ιδια!:)Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι τα Budgies!μερικα δεχονται τα πριονιδια στην φωλια τους...αλλα εχεις δει εσυ ποτε Budgie να φτιαχνει φωλια?

14. kipros_k

kipros_k PB New Member

γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι και τα 2 θυληκα?εχουν και τα 2 τα ιδια χαρακτηριστικα...

15. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν νομιζω...το πανω ειναι πιο κιτρινο στο πρωσοπο..

και θα γινει ακομα πιο κιτρινο μεγαλωνοντας!

16. kipros_k

kipros_k PB New Member

εγω ξερω οτι εκτοσ απο τα προσοπα κατο στιν κοιλια τους τα φτερα για να ειναι αρσενικο ειναι μονοχρομα κ οχι οπως ειναι αφτα...εχω φοτος με τους δικους μου παπαγαλους αν ενδιαφερεσε να δεις

Μοιραστείτε

Φόρτωση...