Παίζει ρόλο το χρώμα στην αναπαραγωγή των budgie;

Συζήτηση με θέμα Παίζει ρόλο το χρώμα στην αναπαραγωγή των budgie;, που ξεκίνησε από dimitra_1980, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 21 Φεβ 2009.

1. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Καλημέρα.Σκέφτομαι να πάρω μια κοπελίτσα στον Μπάτζι μου.Όχι απαραίτητα για αναπαραγωγή.Για παρέα.Παίζει ρόλο το τι χρώμα είναι, σε περίπτωση που ζευγαρώσουν?Ο δικός μου είναι άσπρο-μπλε και σκέφτομαι να του παρω μια κίτρινη θυληκια.Υπάρχει πρόβλημα?

2. anatoly

anatoly PB Member

Τι προβλημα εννοεις Δημητρα;
    Χωρις να ειμαι ειδικη, νομιζω οτι αφου τα πουλια ειναι κοινα παπαγαλακια κ οχι εκθεσιακα, κ εσυ χομπιστας κ οχι εκτροφεας, τοτε το χρωμα των πουλιων δεν παιζει ρολο, αρκει να ειναι κ τα δυο υγιη κ ευτυχισμενα!
    Καλο ειναι να του παρεις ενα ταιρι, ειναι κοινωνικα πουλια κ θελουν παρεα, μην ξεχασεις την καραντινα κ μετα να βεβαιωθεις οτι ειναι ωριμα κ ετοιμα πριν τα βαλεις φωλια:)

3. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Πρόβλημα από άποψης υγείας (πχ. παράγοντες θνησιμότητας στα καναρίνια) δεν υπάρχει. Από κει και πέρα παίζει ρόλο το τι μικρά (χρώματα) θέλεις να βγάλεις εσύ.

4. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Ναι..αυτό εννοούσα.Μήπως δηλαδή υπάρχει πρόβλημα θνησιμότητας όπως στα καναρίνια.Αφού δεν υπάρχει, οκ.Δε με ενδιαφέρει αν βγάλουν μικρά τί χρώμα θα είναι, αρκεί να τα βρουν μεταξύ τους και να μην είναι μόνος του ο Μπάτζι μου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...