Πήγε κάτι λάθος; (lovebird)

Συζήτηση με θέμα Πήγε κάτι λάθος; (lovebird), που ξεκίνησε από Dimi, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 28 Σεπ 2008.

1. Dimi

Dimi PB New Member

Καλημέρα σας,

Συγχαρητήρια για το site σας ! Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα Lovebird που αποκτήσαμε πριν 4 ημέρες τυχαία, καθώς αυτός που το είχε δε μπορούσε να το προσέχει άλλο και ήθελε να το διώξει. Αποφασίσαμε με το σύζυγο να το πάρουμε για να μην καταλήξει κάπου που δε θα περνούσε καλά. Πήγαμε και του πήραμε κλουβί, παιχνιδάκια, τροφη και βιταμίνη και το έχουμε σχεδόν ελεύθερο μέσα στο σπίτι για να πετάει και να είναι χαρούμενο. Δεν ξέρω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, πάντως του/ της αρέσει να μασάει πράγματα (αν αυτό είναι στοιχείο). Με τροφικές ανταμοιβές έμαθε να ανεβαίνει στα χέρια μας και στους ώμους (πλεόν έρχεται όταν θέλει αυτός) αλλά μόνο όταν υπάρχει μανίκι για να πατήσει. Φοβαται το χέρι και ιδιαίτερα τα δάχτυλα τα οποία αν πλησιάσουν τα δαγκώνει. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Μάλλον επειδή έχω περάσει περισσότερη ώρα μαζι του με προτιμά, έρχεται κ κάθεται στον ώμο και δείχνει χαλαρό σε σημείο να κοιμάται και λίγο. Όμως από χθες μετά από λίγη ώρα που κάθεται πάνω μου κάνει έναν ήχο που μοιάζει σα θυμός και μοιάζει να θέλει να τσιμπήσει. Επειδή είναι κοντά στο πρόσωπο, φοβάμαι μήπως τσιμπήσει δυνατά και τον απομακρύνω. Έρχεται πάλι και αν βάλω το χέρι μου κοντά τσιμπάει τα δάχτυλα. Τι συμπεριφορά είναι αυτή? Μήπως τελικά δε με συμπαθεί? Τί τον/την πιάνει και ενώ είναι ήσυχος πάνω μου, ξαφνικά αλλάζει? Και κάτι τελυταίο. Πως μπορώ να τον βοηθήσω να εξοικειωθεί με τα χέρια και ειδικά με τα δάχτυλα? Συγγνώμη για τα πολλά λόγια !

Σας ευχαριστώ!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πιστευω πως αυτο που φταει στην περιπτωση ειναι η θεση που του δινεις πανω στον ωμο σου. Το θεωρει πλεον δικο του χωρο, ειναι θεση που του δινει υψος και μπορει και ελεγχει και τα χερια σου απο εκει για το που βρισκονται.
    Ειναι πολυ συνηθες στους παπαγαλους να φερονται ετσι εαν "σου παρουν τον αερα". Τα πουλια που παρουσιαζουν κυριαρχικη ταση δεν τα αφηνουμε να καθονται στον ωμο για το λογο που ειπες οτι το προσωπο ειναι διπλα και αν και μικρο πουλι το Lovebird το δαγκωμα στο προσωπο δεν ειναι καθολου αστειο. Να τον βαζεις να καθεται καπου πιο χαμηλα απο το επιπεδο των ματιων σου,(το ιδιο και το κλουβι του, οχι στο πατωμα ομως) οπως στο χερι σου, στο ποδι σου επανω ενω καθεσαι καπου η στο τραπεζι κτλ. Εαν θελεις να τον εχεις να καθεται πανω σου καλυτερα στο χερι σου και αν δαγκωνει δαχτυλα τοτε στον καρπο σου. ;)

3. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Poli kala pou ton exete eleytero sto spiti...tha exei mia eyxaristi zoi mazi sas pisteyo...ayto pou den sas fovate kai erxete ta xeria sas deixnei oti exei epistosini ston anthropo...oxi omos toso poli gia na kathete sta palamia...siga-siga tha ta kataferete...dokimaste kathemerina na tou dixete oti ta daxtila sas den kanoun tipota kako...doste tou fagito apo to xeri opos mporite pio sixna...kai se ligo tha anevei sto xeri.

gia to ixo...nomizo oti mporei na einai kapoio paixnidi, h ixos proidopiisis oti einai ligo kourasmeno kai den thelei na ton mpeirazeis. Pandos sigoura den simeniei oti se misei h den se theli gia parea...alios tha ixe figei apo to omo sou. :)

4. Dimi

Dimi PB New Member

Σ'ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Σκέφτηκα πως μπορεί να καταλαβαίνει πως αρχίζω να φοβάμαι και να το κάνει επίτηδες :) Πάντως μόλις με βλέπει θέλει να έρθει πάνω μου. Στην αρχή μου άρεσε πολύ αλλά τώρα δε θέλω να πιστεύω πως μπορεί να κάνει κακό. Δείχνει μήπως κάτι από τη συμπεριφορά του το φύλο του? Το πρόβλημα είναι πως δεν ελέγχω το που πάει. Με το που βγει από το κλουβί έρχεται πρώτα στο χέρι και μετά σκαρφαλώνει και κάθεται στον ώμο. Αν τον απομακρύνω , πετάει μακριά και μετά έρχεται πάλι. Λέτε να μου πήρε τον αέρα? Ήθελα να μας συνηθίσει και να μη μας φοβάται γι'αυτό όταν στην αρχή ήταν στο κλουβί του μιλούσα κιολας!:) Προβληματίζομαι γιατι δε θέλω να τον περιορίσω τον/την άμοιρη! :)

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

μπορεις πανω στα δαχτυλα σου να βαζεις τις λυχουδιες και να το αφηνεις να τα περνει μονος του!αυτος ο ηχος που λες μηπως ακουγεται σαν να τριβει το ραμφος του?το Lovebird μου οταν κοιμοταν πανω μου απο ευχαριστηση εκανε αυτον τον ηχο...

6. Dimi

Dimi PB New Member

Όχι , αυτός ο ήχος που λες τον έχω ακούσει και το κάνει πριν κοιμηθεί. Αλλά ο ήχος που κάνει πριν αρχίσει να δαγκώνει είναι έντονος και σύντομος. Πρέπει να του επιβληθώ κάπως? Να του φωνάζω δε θέλω, όταν το διώχνω φαίνεται να μην καταλαβαίνει πολλά παρά μόνο να θέλει να δαγκώσει τα δάχτυλα. Είναι λίγο καταστροφέας πάντως. Του αρέσει να δαγκώνει και τώρα δαγκώνει και το πληκτρολόγιο μαζί με τα δάχτυλα. Πως περιορίζεται/ ελέγχεται γενικά ένα Lovebird?

7. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ίσως είναι ήχος προειδοποίησης. Σαν να σου στέλνει ένα μήνυμα ότι δεν θέλω τώρα, άσε με ήσυχο

Μπορείς να κάνεις δύο πράγματα. Ή να τον απασχολείς με παιχνίδια, με λιχουδίτσες όταν τον έχεις στα χέρια σου ή να τον βάζεις αμέσως στο κλουβί και να τον αφήνεις μόνο του. Αν το κάνεις συνέχεια θα καταλάβει ότι κάνοντας αυτό το πράγμα θα μένει μόνος του και θα το κόψει σιγά-σιγά. Κανένα πουλί (άγριο ή ήμερο) δεν θέλει να μένει μόνο του;)

Δεν είναι κι ότι καλύτερο να του φωνάζεις. Θα εξακολουθεί να το κάνει για να είναι το επίκεντρο όλων σας. Έχει βρει το κόλπο, βλέπει ότι πιάνει και συνεχίζει.

Είναι ότι θέλει να επιβληθεί. Εφάρμοσε τα παραπάνω

Οι παπαγάλοι αρέσκονται να δαγκώνουν διάφορα πράγματα. Να του έχεις παιχνίδια, ώστε να διοχετεύει την ενεργητικότητά του στα παιχνίδια κι όχι κάπου αλλού.

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Tα πουλια δεν τα μαλωνουμε ποτε. Ουτε φωναζουνε ουτε τιποτα. Την κακη συμπεριφορα απλα την αγνοεις σα να μην την βλεπεις και επαινεις την καλη. Ας φυγει εαν θελει να φυγει αλλα στον ωμο σου να μην τον αφηνεις να καθεται αφου φερεται ετσι. Να προσπαθησεις να τον κανεις να μενει στο χερι σου περισσοτερη ωρα δελεαζοντας τον με λιχουδιες η με καποιο παιχνιδι.

Για το ψαλιδισμα των φτερων πτησης εχεις ακουσει? Προφανως δεν το εχετε κανει αλλα ενας καλος πτηνιατρος θα μπορουσε να του το κανει και πιστευω θα βοηθουσε στην περιπτωση αυτη.

https://petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-και-κόψιμο-φτερών-πτήσης.2478/
    https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

9. Dimi

Dimi PB New Member

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις! Ναι, το έχω ακούσει το ψαλίδισμα αλλά τον έχουμε πολύ λίγο (4-5 μέρες) και δε το έχουμε κάνει ακόμη. Όταν τον πρωτοφέραμε ήταν ανακατωμένη η ουρά του, αλλά τώρα έχει στρώσει κ είναι όμορφη. Διάβασα επίσης οτι κόβουν και τα νυχάκια τους και οτι τους αρέσει κιόλας. Διαβάζω οτι μπορώ να βρω, για να είναι καλά ο Λάμπης (έτσι τον βγάλαμε! Ελπίζω να μην είναι κορίτσι τελικά! :D )

Μοιραστείτε

Φόρτωση...