Πέθανε ο αρσενικός, νεοσσοί 25 ημερών και καναρα στη δεύτερη γέννα

Συζήτηση με θέμα Πέθανε ο αρσενικός, νεοσσοί 25 ημερών και καναρα στη δεύτερη γέννα, που ξεκίνησε από zeta68, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαρ 2015.

1. zeta68

zeta68 PB New Member

Ειμαι νεο μελος κ ηθελα να κανω ερωτησεις.ειχα ενα ζευγαρι καναρινια στις 9φεβρουαριου βγηκαν τα πουλακια κ ξαφνικα προχθες ψοφησε ο αρσενικος κ η θυληκια ξεκινησε την δευτερη γεννα της σημερα μου εκανε το δευτερο αυγο της.η θυληκια τωρα που εμεινε μονη της χωρις τον αρσενικο υπαρχει προβλημα; τα μικρα τα εχω μαζι της ακομα αλλα σημερα βλεπω οτι δεν ταιζει τα μικρα που σημερα ειναι 25 ημερων κ τσακωνονται.τι να κανω;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλώς ήρθες Ζέτα, να σου ζήσουν οι νεοσσοί και λυπάμαι για τον αρσενικό σου.
    Θα σου πουν τα παιδιά που ασχολούνται με τα καναρίνια τις επόμενες κινήσεις σου αλλά μήπως πρέπει να προβληματιστείς για τυχόν ασθένεια του αρσενικού που έχασες και τι πιθανότητες υπάρχουν να έχει κολλήσει το θηλυκό ή και τα μωρά;

3. zeta68

zeta68 PB New Member

δεν ξερω πως να διακρινω τις ασθενειες....δυστυχως αλλα ειναι ζωηρα ολα επισης κ η θυληκια κ ο αρσενικος ετσι ηταν ομως κ ξαφνικα το πρωι τον βρηκα ψοφιο.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα συνεχίσεις την τροφοδοσίας των μικρών και της μητέρας..
    Μισό αυγό καλά βρασμένο .... κομμένο στη μέση, μαζί με το τσόφλι του... 1/8 του μήλου για να τσιμπολογάνε... που και που λίγο μπρόκολο, ή γλυστρίδα αν βρεις..... και όλα θα πάνε καλά.
    Ο καβγάς που αναφέρεις είναι αναμενόμενος για τα μικρά μια και διεκδικούν τροφή είτε από τη μητέρα τους είτε από τα αδέρφια τους.
    Είναι μια δύσκολη κατάσταση... που όμως δεν θέτει σε κίνδυνο κανέναν από την παρέα σου... ειδικά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες μας.
    zeta68 (Έτσι σε λένε?) θα είσαι συνεχώς για τις επόμενες 4-5 μέρες σε συνεχή επαγρύπνηση και θα ενημερώνεις και την ομάδα για τις εξελίξεις...
    Φυσικά αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι ... εδώ είμαστε.... χιλιάδες "δάχτυλα" έτοιμα να σου γράψουν μήνυμα....

5. zeta68

zeta68 PB New Member

Σας ευχαριστω πολυ...ναι ζετα ειναι το ονομα μου.απλα η θυληκια δεν καθετε στα ψευτικα αυγα οπως καθοταν αρχικα κ ειχε τον αρσενικο να την ταιζει

6. misalouris

Θα καθίσει ....μην έχεις καμιά αμφιβολία.
    Είναι αυγά που προέρχονται από σωστό ζευγάρωμα των πουλιών θα καθίσει!

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Πριν πόσες μέρες πέθανε ο αρσενικός?? Πότε έκανε τα δύο αυγά της δεύτερης γεννας?? Τα μικρά δεν τα ταΐζει η μαμά??

8. zeta68

zeta68 PB New Member

Εχθες πεθανε ο αρσενικος...εκανε το πρωτο αυγο εχθες το πρωι κ σημερα το πρωι το αλλο.δεν τα ταιζει αποφευγει

9. misalouris

Μην σε ανησυχεί το τάισμα... σε αυτή την ηλικία δεν είναι απαραίτητο... 25 ημερών θα φάνε μόνα τους...
    Απλά να έχεις στα πουλιά όσα σου έγραψα στο 4ο post και επιπρόσθετα αυγοτροφή που τη λησμόνησα...

10. zeta68

zeta68 PB New Member

Ευχαριστω πολυ...

11. misalouris

Σιγά... τι φτεροπαρέα είμαστε?

12. zeta68

zeta68 PB New Member

Να ρωτησω...μπροκολο δεν εχω βαλει ποτε μονο μαρουλι...το μπροκολο πως τους το δινουμε;σε ταιστρα η σαν το μαρουλι,απλα το βαζουμε;

13. misalouris

Το μαρούλι δεν ξέρω εκτός από ευχαρίστηση αν έχει κάτι να προσφέρει...
    Αντίθετα το μπρόκολο...(και τα φύλλα του) είναι εξαιρετικά σε προσφορά στην υγεία του πτηνού... το ίδιο και η γλυστρίδα....
    Όποτε μπορείς, σε συχνότητα όχι πάνω από μια δυο φορές την εβδομάδα, κρεμάς λίγο ... και φυσικά θα το εξαφανίσουν..

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σε μια μικρή τροφοθήκη ή όπως αλλιώς μπορείς να το στερεώσεις στο κλουβί.

15. zeta68

zeta68 PB New Member

Σας ευχαριστω...

16. zeta68

zeta68 PB New Member

Εχω ωρα που παρατηρω το μικρο εχει καθησει στη φωλια στα αυγα κ δεν κουναει απο κει κ η μανα δεν μπορει να καθησει κ τριγυριζει γυρω γυρω.

17. misalouris

Όταν αποφασίσει να καθίσει... το μικρό δεν θα είναι το εμπόδιο σε καμία περίπτωση...

18. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

19. misalouris

Υπάρχει ανοξείδωτο σύρμα ... πολύ φτηνό και ξάνεις τη δουλειά σου..

20. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Αυτό λέω ...εγώ πήρα αργότερα τα τσιγγελάκια από το ΙΚΕΑ, αλλά με το συρματάκι, μια χαρά δουλειά γίνεται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...