RIP Πάει η καρδερίνα...

Συζήτηση με θέμα Πάει η καρδερίνα..., που ξεκίνησε από George98, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 23 Ιουλ 2015.

1. George98

George98 PB Active Member

Έλειπα για λίγες μέρες και είχα αφήσει τα πουλιά να τα προσέχει ένας φίλος μου, του είπα απλά να τους βάζει νερό (σπόρους είχα βάλει αρκετούς για όσο θα έλειπα) δεν σκέφτηκα όμως να του δώσω κάποιο προστατευτικό για τα αρπακτικά και έτσι εχθές μια κουκουβάγια(πιθανόν) σκότωσε μέσα στο κλουβί την καρδερίνα και το καρδερινοκαναρο και τραυμάτισε ενα μικρό γαρδελάκι που μόλις είχα πάρει.... απο τα 3 πουλάκια έμεινε μονο ένα το μικρό καρδερινάκι.... του βάζω μπεταντίν τωρα γιατί έχει δυο πληγές μια στο λαιμό και μια στην μια φτερούγα αλλα πιστεύω πως θα τα καταφέρει...

Το χειρότερο ήταν πως δεν ήμουν εκεί.... πήρα μεγάλη πίκρα όταν ξύπνησα το πρωί και μου τηλεφώνησαν τωρα που το είδα ένα κλουβί όλο φτερά... πεδίο μάχης...

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν θα άλλαζε τίποτα αν ήσουν εκεί, ειδικά από κουκουβάγια που είναι αθόρυβη και νυκτόβια. Το λάθος σου ήταν ότι τα άφησες απροστάτευτα και εκτεθειμένα σε εξωτερικό χώρο, αλλά ότι έγινε έγινε. Τώρα ξέρεις ότι σε απροστάτευτο κλουβί είναι θέμα χρόνο πότε θα συμβεί το μοιραίο.

3. George98

πολύ κρίμα... έχω αρχίσει ήδη να φτιάχνω μόνιμο προστατευτικό... εγω τα σκέπαζα το βράδυ αλλά δεν φαντάστηκα ότι στις λίγες μερες που έλειπα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο...

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πάντα γίνεται όταν δεν το περιμένεις, είναι κανόνας. Τις περισσότερες φορές κάποιος αφήνει το κλουβί εκτεθειμένο για ένα λεπτό ώστε να μπει στο σπίτι να πάρει κάτι που ξέχασε και γίνεται το κακό. Όταν το μέρος που βρίσκονται τα πουλιά είναι εκτεθειμένο σε αρπακτικά, πρέπει πρώτα να κατασκευάζουμε το προστατευτικό και μετά τα υπόλοιπα.

Εδώ στις ιδιοκατασκευές υπάρχουν μερικές καλές περιπτώσεις για να πάρεις ιδέες. Όταν κατασκευάσεις το δικό σου, θα περιμένουμε να ανεβάσεις έναν οδηγό κατασκευής.

5. theodr

theodr PB Member

Είμαι σίγουρος ότι θα φτιάξεις την καλύτερη κατασκευή για την προστασία τους. Από τα λάθη μας μαθαίνουμε.

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Λυπαμαι πολυ... δυστυχως το παθημα σου εγινε μαθημα...

7. George98

θα φτιάξω σήμερα κιόλας... αυτή η κουκουβάγια μου έκανε την καρδιά περιβόλι... :(

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Λυπάμαι πολύ!! :( Εύχομαι περαστικά στο μικρό γαρδελάκι!!

9. George98

Το κακόμοιρο μετά το χτύπημα έχει γίνει πολύ ανήσυχο... πρώτα έτρωγε αυγό απο το χέρι μου και τώρα μόλις πάω κοντά στο κλουβί πετάει πέρα δώθε !

10. billdere

billdere PB Member

Λυπαμαι πολυ Γιωργο.. :(
    Ειμαι σιγουρος πως θα φτιαξεις κατι καλο..Το καρδερινακι ειναι καλα? πως τα παει?

11. George98

καλά πάει προς το παρόν... πετάει μέσα στο κλουβί αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω φοβάται πολύ μετά από αυτό το σοκ...

12. billdere

billdere PB Member

Αστην λιγο να ηρεμησει..
    εχει ρειξει πουπουλα απο τον φοβο της?

13. George98

όχι ευτυχώς δεν έχει κάτι τέτοιο

14. fredy

fredy PB New Member

george εγω δεν το αφηνω ποτε τα βραδια εξω μην τον φει κοκυβαγια και αλλα πολλα πραγματα. Καλυτερα εινααι να τηρισεις αυτο το προγραμμα :thumbsup:;)

15. TheBigL

TheBigL PB Member

Η καρδερίνα που είχες πάρει και σου βγήκε θηλυκιά πέθανε ή έζησε?

16. George98

αυτή δεν τα κατάφερε...
    έτσι 'έκανα πρώτα αλλά είχα διαβάσει εδω στο φόρουμ πως τα μέσα έξω στρεσάρουν πολύ τα πουλιά

17. fredy

fredy PB New Member

σοστα διαβασες και εσυ ο καϊμενος. θα προτημουσα ομως ναα εχεις ανοιχτο το παραθυρο και να βαζεις σιτα(αμα δεν εχεις αγορασε ειναι φθυνη δεν μπαινουν και μηγες και κουνουπια κ.λ.π) θα ειναι το κααλυτερο πραγμα για το πουλακι σου

18. George98

έφτιαξα ήδη προστατευτικό με σήτα για κουνούπια

19. fredy

fredy PB New Member

εγω εχω παντος μια σιτα που δεν μπορει να μπει τιποτα και εινι δυσκολο να την ανηξεις

20. TheBigL

TheBigL PB Member

Εγώ σίτα έχω μόνο μπροστά στην πόρτα.Τριγύρω έχω πλέξει τούλι γιατί η σίτα που έβρισκα ήτανε μαύρη και έκλεινε πολύ το οπτικό πεδίο και του πουλιού και του δικού μας προς το πουλί.Είχα βρει και λευκή αλλά ήτανε αλουμινίου και σκέφτηκα δεν θα ταιριάζει.Το τούλι μέχρι στιγμής πιστεύω αξίζει και δεν φαίνεται και καθόλου.Και είναι και φθηνό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...