Ο χορός του Yugi (ringneck)

Συζήτηση με θέμα Ο χορός του Yugi (ringneck), που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 1 Μαϊ 2009.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Καλησπερα και καλο μηνα σε ολους!
    Εχω μια απορια με το Γιουτζακο μου.Το βιντεο που εχει αναρτηθει το "so you think you can dance" το εχετε δει?
    Ε,λοιπον παρατηρησα χτες για πρωτη φορα τον μικρο να κανει την ιδια κινηση με τον ρινγκνεκ του βιντεο!
    Ανοιγμα του "ωμου" του,τα ματια διεσταλμενα και χορευε σε ενα παιχνιδακι του το οποιο πειραζε και με το ραμφος του.
    Αυτη η συμπεριφορα δηλωνει κατι?Το κανουν κ τα αρσενικα και τα θηλυκα?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  2. Pigaki

Pigaki PB New Member

Τι, ειναι χανουμακι ο Γιουτζακος??:D
    Σοβαρα τωρα, μηπως ειναι κινηση φλερτ κ ζευγαρωματος?;)

3. melagio80

melagio80 PB Member

Ελα ντε!
    Και εμενα κατι τετοιο μου εχει περασει απο το μυαλο,οτι ειναι φλερτ.Αλλα ειναι κινηση αρσενικου,θηλυκου η και στα 2 γινεται αυτο?!

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Αν κανει χωρο ειναι αρσενικο.Τα αρσενικα χορευουν για να ελκυσουν τα θηλυκα με σκοπο το ζευγαρωμα.Δεν ξερω για τα ringneck συγκεκριμενα αλλα ισως ειναι αρσενικος τελικα κι εχει ορεξεις.:D

5. melagio80

melagio80 PB Member

Χμμμμμμ...
    Μακαρι να ειναι οντως ετσι!
    Απο ποια ηλικια ομως ξεκινανε την αναπαραγωγη τους?Ο δικος μου πρεπει φυσιολογικα να εχει κλεισει τον πρωτο του χρονο ( το δαχτυλιδι γραφει 08 )

6. arisvoug

arisvoug PB New Member

Καλησπέρα Ιωάννα θα σου έλεγα να κοιτάξεις αυτήν εδώ την ιστοσελίδα ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ Πάρακιτ
    Πιστεύω πως θα βοηθήσει...

7. melagio80

melagio80 PB Member

Καλησπερα Αρη και σε ευχαριστω για την απαντηση!
    Στη σελιδα αυτη εχω μπει ξανα αλλα δε λεει καπου για τον χορο...

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Aυτο που περιγραφεις ειναι κατι τετοιο?

διαβασε λιγο εδω...
    Breeding Indian Ringnecks

Δεν ειναι χορος με την εννοια που τον εννοουμε εμεις το χωρο αλλα κανει μια επιδειξη. Ειναι και η εποχη τετοια... ;)

9. melagio80

melagio80 PB Member

Nαι Ανεστη!
    Καπως ετσι εκανε ο Γιουτζι!
    Αυτο ειναι συμπεριφορα και των 2 φυλλων?

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ιωαννα η απαντηση ειναι στο λινκ που σου εδωσα. ;)
    Η επιδειξη του θηλυκου δεν ειναι ομοια. Αυτη γερνει το κεφαλι της προς τα πισω και κανει συστολη-διαστολη στις κορες των ματιων της και κανει εναν ηχο σαν να κακαριζει. (σε μια γραμμη αυτο λεει πιο πανω στα αγγλικα).
    Η επιδειξη του αρσενικου ειναι πιο εντυπωσιακη οπως αυτη στο βιντεο. Οσα βιντεο και αν ειδα στο youtube ολα τα ringnecks που εκαναν αυτον τον "χορο" ηταν αρσενικα.

11. melagio80

melagio80 PB Member

Πανω στη βιασυνη μου δεν εφτασα σε αυτο το σημειο για να το διαβασω!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...