Ο νεοσσός είναι σαν να τον φούσκωσαν

Συζήτηση με θέμα Ο νεοσσός είναι σαν να τον φούσκωσαν, που ξεκίνησε από Θανάσης Κριαράς, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 5 Απρ 2016.

Stavros
Best Answer Stavros, 6 Απρ 2016
Είναι αεροθυλάκωση και μάλιστα εκτεταμένη. Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει διαρροή των αερφόρων σακων με αποτέλεσμα αυτός ο αέρας να εγκλωβίζεται κάτω... Ολόκληρο το Post
  1. Τι μπορεί να έχει το πρωί ήταν μια χαρά και τώρα είναι έτσι λες και το φούσκωσαν!

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #316290 by Stavros, 6 Απρ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Οι γονείς το ταΐζουν ή εσύ; Αέρας έχει περάσει στο σώμα του από το τάϊσμα. Περίμενε να σε συμβουλεύσει κάποιος αν και πως μπορείς να τον αφαιρέσεις.

4. Η καναρα το ταιζει οχι εγω και μεχρι το απογευμα ηταν καλα το πουλακι!

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δώσε λίγο χρόνο.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις με μικρότερη έκταση αυτό λειτουργεί.
    Τι τους δίνεις για να ταΐσουν τα μικρά τους?

6. Καλησπέρα κυριε Γιάννη
    αυγο μήλο και αυγοτροφη τους δίνω
    λετε να σωθει το πουλακι?
    τι μπορεί να ειναι?

7. misalouris

Μη δίνεις για λίγο το μήλο. Μήπως και έχει να κάνει με ζύμωση ή κάτι παρόμοιο.
    Καλού κακού ρώτα και κάποιον ειδικό...
    Πιστεύω πως δεν θα έχει πρόβλημα

8. Μακάρι να μην εχει πρόβλημα το καημένο!
    Μήπως φταίει οτι προσπάθησε να φύγει από την φωλιά και έπεσε με δύναμη στον πάτο?

9. misalouris

Ψήφοι: 1
    Να μας πεις αύριο για την εξέλιξη της κατάστασης του μικρού.

10. Θα σας ενημερωσω αύριο!
    ενας φιλος μου ειπε να παρω νια καρφιτσα και να κανω 2 τριπουλες Οχι λαιμο . μπορει να χρειασθει κανα δυο τρυπες στο στομαχι
    ύ

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι αεροθυλάκωση και μάλιστα εκτεταμένη. Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει διαρροή των αερφόρων σακων με αποτέλεσμα αυτός ο αέρας να εγκλωβίζεται κάτω από την επιδερμίδα του πουλιού αφού πλέον έχασε την έξοδο από το στόμα και να μην μπορεί να φύγει από πουθενά.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας, αλλά με τον αέρα που υπάρχει εκεί μπορούν να αναπτυχθούν βακτήρια και μόλυνση στην περιοχή. Επομένως, χρειάζεται μόνο να προληφθεί η μόλυνση μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα της διαρροής, το οποίο τις περισσότερες φορές αποκαθιστάται πλήρως.

Μπορεί να ακούγεται κάπως, αλλά ο τρόπος για να αποφευχθεί η μόλυνση είναι να τρυπηθεί η επιδερμίδα με ένα αποστείρωμένο εργαλείο (βελόνα) για να μπορέσει να φύγει ο αέρας προς τα έξω. Μπορεί να μαζέψει τα ξανά οπότε θα πρέπει να επαναληφθεί η διαδικασία όσες φορές χρειαστεί.

Εφόσον όλα πάνε καλά, το πουλάκι θα μεγαλώσει κανονικά.

Σημείωση: Όλα αυτά τα αναφέρω για λόγους ενημέρωσης. Το τι θα κάνεις με το πουλάκι είναι δική σου απόφαση και ευθύνη.

Stavros, 6 Απρ 2016
    Best Answer
  12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ αλλά ο λόγος που δεν το ανέφερα, ήταν πρώτον γιατί δεν έχω καμιά εμπειρία πάνω σ' αυτό και δεύτερον επειδή είναι σοβαρό το θέμα της σωστής αποστείρωσης της βελόνας.
    Ευτυχώς και το ανέφερες γιατί είναι σοβαρό τυπικό παράδειγμα του προβλήματος αυτού.
    Εύχομαι να πάνε σύντομα όλα καλά για το πουλάκι.

13. misalouris

Μια καινούργια σύριγγα με ψιλή βελόνα όπως αυτές της ινσουλίνης νομίζω πως θα καλύψει και το εγχείρημα, αλλά και τα θέματα της αποστείρωσης.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Θανάση μου μην δοκιμάσεις τέτοιο εγχείρημα μόνος σου! Ή με κάποιον ειδικό που το έχει ξανακανει ή σε κάποιον κτηνίατρο! Έστω κτηνίατρο που ασχολείται με σκυλιά και γάτες! Πιο πολλά θα ξέρει από σένα..
    Εύχομαι περαστικά!!

15. YannisK

YannisK PB Known Member

Καλημέρα, το έχω ξαναδεί το φαινόμενο αυτό σε γκούλντιαν (σε μικρότερη έκταση) και θεραπεύτηκε επιτυχώς με τρυπημα με βελόνα αποστειρωμένη (υπάρχουν στα φαρμακεία σχετικά προϊόντα) και ελαφριές μαλάξεις ώστε να φύγει σιγά σιγά ο αέρας. Το τρύπημα θέλει προσοχή ώστε να περιοριστεί στην επιδερμίδα.

16. Καλησπέρα σε ολους!
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας...
    Τρύπησα το πουλακι προσεκτικά με μια αποστειρωμένη βελόνα απο σιριγκα και αδιασε τελείως.(αυτο εγινε εχθές το βράδυ )
    Σήμερα είχε μαζέψει πάλι και έκανα ξανα την ίδια διαδικασία το μεσημέρι...
    το πουλακι είναι ζωηρό τρώει κανονικά..
    πιστεύω να πάνε ολα καλά και να σωθεί!

17. misalouris

Πολύ καλά για όλους
    Φωτογραφίες δεν μπόρεσες να τραβήξεις?
    Είμαι σίγουρος πως αν τις ανεβάσεις θα αποτελέσουν μελλοντική παρακαταθήκη παρόμοιων περιπτώσεων.

18. Καλησπέρα κύριε γιαννη!
    Θα τραβήξω αύριο φωτο το πουλακι να το δείτε!

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Αχ παναγία μου πως το έκανες μόνος σου?? Και 2 φορές μάλιστα???

Αφού το πουλάκι είναι καλά τι να πω.. απλά αν ξαναγίνει ίσως χρειαστεί να το δει ειδικός...

20. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μπορεί να γίνει και δέκα ακόμη φορές. Αυτό πρέπει να είναι αναμενόμενο με βάση τη φύση του προβλήματος. Θα σταματήσει να γίνεται μόνο όταν το πουλάκι αναπτυχθεί τόσο, όσο χρειάζεται για να κλείσει το σημείο διαφυγής του αέρα από τους αερόσακους.

21. Καλησπέρα σε ολους!
    Το πουλακι σήμερα πάλι φουσκώνει συνέχεια.
    Το λυπαμει το καημένο ταλαιπωρείται πολύ.
    Ελπίζω να τελειώσουν σύντομα τα βάσανα του!
    Σας παρουσιάζω μερικές φωτογραφίες το πως είναι το πουλακι φουσκωμένο αλλά σε μικρότερο βαθμό από την πρώτη φορά και πως είναι αφού του βγάζω τον αέρα από μέσα!

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...