Ο καναρος οταν βατευει κελαιδαει;

Συζήτηση με θέμα Ο καναρος οταν βατευει κελαιδαει;, που ξεκίνησε από vasilis aegina, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Φεβ 2014.

1. vasilis aegina

vasilis aegina PB New Member

Γεια σας το ενα ζευγαρι μου εκανε σημερα το πρωτο αυγο δεν ξερω ομως εαν ειναι γονιμοποιημενο, εχω δει τον καναρο να την κυναγαει καποιες φορες χωρις να το δω ομως ολοκλημενο ζευγαρωμα.φυσικα δεν καθομαι ολη μερα να τα παρακολουθισω αλλα καπια πρωινα ακουω να ελαιδαει ομως δεν ξερω αμα ειναι αυτος(εαν παιζει ρολο στο βατεμα)η αν ειναι ο αλλος καναρος που εχω σε ενα αλλο κλουβι με την καναρα.Οποια βοηθεια πανω σε αυτο θα μου ηταν χρησιμη.ευχαριστώ εκ των προτερων.

2. Ian32

Ian32 PB New Member

Συνήθως τα καναρίνια ζευγαρώνουν πρωί, στήνεται η καναρα κελαιδαει ο καναρος κάποιες φορές και την βατευει. Κατά την ώρα του βατεματος δεν κελαιδανε συνήθως, πριν κύριως

3. vasilis aegina

Ο καναρος ειναι πυρωμενος εαν βατευι πρωι δεν ξερω διοτι παω κατα τις 10 και τα φτιαχνω το κελαιδιμα το ακουω καμια ωρα μετα.την καναρα δεν την εχω δει να στηνεται...

4. Ian32

Ian32 PB New Member

Δεν την βλέπεις συνήθως διότι αυτά γίνονται πρωί μέσα σε δύο δευτερόλεπτα συνήθως!

5. vasilis aegina

μακαρι να ειναι ετσι :rolleyes:

6. thankar

thankar PB New Member

Τον δικο μου τον εχω πετυχει την ωρα του βατεματος να κελαιδαει πολυ δυνατα,αλλα μια φορα τη μερα,τα βατεματα στη διαρκεια της υπολοιπης ημερας ηταν αθορυβα.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Συνηθως ο αρσενικος κελαιδαει πολυ εντονα για να πυρωσει την καναρα πριν ζευγαρωσουν, η καναρα στηνεται, ο αρσενικος την καβαλαει και την βατευει για 5 δευτερολεπτα και μετα καθεται και τρεμει απο την απολαυση... :p
    Εγω περσι το ενα μου ζευγαρι εβλεπα πολλα τσαπατσουλικα καβαληματα δλδ ο αρσενικος δεν ολοκληρωνε και ανεβαινε πανω της για 2 δευτερολεπτα κι ομως εκαναν μωρα! Μην τα ενοχλεις και αυτα ζευγαρωνουν! ;) μην αγχωνεσαι! Θα δεις μωρακια σε λιγο.. Με το καλο! :D

8. vasilis aegina

σε ευχασριστω αλικη εχει κανει ηδη η καναρα ενα αυγο κ αποτι ειδα πριν λιγο ειναι λιγο σκεπασμενο μ τα νηματα

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Ολα καλα εγω βλεπω να πηγαινουν... Τα αρσενικα βατευουν ακομη και με αυγα και με νεοσσους! Μην αγχωνεσαι.. Μαλλον το σκεπασε γιατι ειναι υπερπροστατευτικη η καναρα..

10. Ian32

Ian32 PB New Member

Ξεσκεπασε το το αυγο δεν κανει να ειναι κατω απο το νημα... Ισως περασει σε αλλη γεννα ή ειναι ασπρο , οτι και να ναι το ξεσκεπαζεις το αφηνεις να το κλωσσησει και την 5 μερα αν δεν ειναι γονιμο το αφαιρεις.

11. vasilis aegina

οκ ευχαριστω στο τελος 8α δειξει :rolleyes:

12. Ian32

Ian32 PB New Member

Επισης να προσθέσω οτι και μια φορα να εχουν βατευτει πριν το πρωτο αυγο η καναρα μπορει να τα βγαλει και ολα ενσπορα χωρις να ξανα ζευγαρωσει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...