Ο ζακο μου αναπνεει περιεργα

Συζήτηση με θέμα Ο ζακο μου αναπνεει περιεργα, που ξεκίνησε από Βαλεντινα07, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 15 Φεβ 2014.

1. Βαλεντινα07

Βαλεντινα07 PB New Member

Ειναι η δευτερη φορα που πετυχαινω τον παπαγαλο μου να αναπνεει βαρια δηλαδη ακουω την ανασα του και κανει νερουλα κακα και σκετο νερο μερικες φορες ! Τι εχει ?

2. arkan13

arkan13 PB New Member

μηπωσ τα κακα του οφειλωνται στη διατροφη του?φρουτα η λαχανικα?συνηθως εχουνε λιγο νερουλα κακα,αλλα επανερχωνται σχεδον αμεσως τα κακα του στην κανονικη τουσ μορφη ,μεσα στην ημερα.απο ζεστουλα πως τον εχεισ?

3. Βαλεντινα07

Δεν μου φαινεται φυσιολογικο αυτο :-/ τις καλες μερες τον βγαζω εξω στο μπαλκονι .. Και οταν το παθαινει αυτο (γιατι ειναι η δευτερη φορα που τον πετυχαινω )καθομαι μαζι του και τον παρατηρω και φαινεται να ποναει .. τωρα του περασε ομως ..

4. Τα πουλια πρεπει να ειναι μονιμα εξω η μονιμα μεσα το μεσα εξω τα βλαπτει ισως να φταιει αυτο

5. arkan13

arkan13 PB New Member

εγω τον δικο μου τωρα το χειμωνα τον βγαζω πολυ προσεκτικα εξω,πρεπει οποσδηποτε να εχει ηλιο και καποια καλη θερμοκρασια 11 και πανω.αλλα το πιο σημαντικο ειναι η διαφορα αναμεσα απο το σπιτι και το εξω να μην ειναι μεγαλυτερο απο 10 βαθμους,αν ειναι μεγαλυτερη μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα στο πουλι σου.επισησ απαγορεθται να ειναι αναμεσα απο παραθυρα που κανουνε ρευματα.οπως ποτε μπανιο και εξω,οσο ηλιο και αν εχει.

6. Οι διαρροια μπορει να οφειλετε στα χορταρικα κοψτα για λιγο και περιμενε αποτελεσματα εχεις προσεξει κατι αλλο παραξενο?

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλημέρα, έχεις παρατηρήσει αν αυτό συμβαίνει μετά από κάποιο συγκεκριμένο τρόφιμο; Γενικά τι διατροφή ακολουθείς; Τώρα είναι καλύτερα και από αναπνοή και από διάρροια;

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τα λαχανικα δεν προκαλουν καμια διαρροια οταν δινονται καθημερινα. Τα δικα μου τρεφονται κατα κυριο λογο με φρεσκα και δεν ειχαν ποτε τετοιο θεμα. Τωρα βεβαια με τη διαρροια ισως να πρεπει να τα σταματησεις για λιγες ημερες. Ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου να βγαζετε τα πουλια εξω ενω τα εχετε μεσα με θερμανση τον υπολοιπο καιρο. Το πουλακι χρειαζεται σιγουρα γιατρο και αντιβιωτικα διοτι αυτο που περιγραφεις με την αναπνοη μπορει να γινει πολυ σοβαρο. Ουτως η αλλως εχουν ευαισθητο αναπνευστικο συστημα.

9. Αν προσφατα μπηκαν στην διατροφη τους δεν επηρεαζει τις κουτσουλιες?

10. Φοίβος

Στα ενηλικα πουλια δεν δινω πολλα λαχανικα το χειμωνα, οποτε καπως "ξαφνικα" ξεκιναω την ανοιξη και αυτο που παρατηρω ειναι οτι πινουν λιγοτερο νερο και κανουν λιγο πιο υδαρεις κουτσουλιες για μερικες ημερες.

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βαλεντίνα ο Ζακό σου χρειάζεται γιατρο, άμεσα. Στην κατάσταση που βρίσκεται οι γνώμες μας δεν μπορούν να βοηθήσουν.

12. Βαλεντινα07

Σημερα οι κουτσουλιες του ειναι καλυτερα και η αναπνοη του κανονικη . Λετε να βρω γιατρο και τωρα που μου φαινεται φυσιολογικος ? Τον βγαζω εξω γιατι του αρεσει.

13. Βαλεντινα07

Λαχανικα δεν του δινω συχνα οποτε δεν πιστευω να οφειλεται σε αυτο ..

14. Φοίβος

Σιγουρα να βρεις γιατρο, αν ειναι αρρωστος αυτα δεν παιρνανε ετσι κι απο μονα τους.
    Αυτο δεν ειναι σωστη απαντηση. Αν αυτο τον αρρωστησε τι σημασια εχει τι του αρεσει?

15. Βαλεντινα07

Μα δεν τον βγαζω εξω οταν κανει κρυο τον βγαζω εξω τις ζεστες ημερες εαν αυτο ειναι που το προκαλεσε αυτο τοτε φυσικα και δεν θα τον ξαναβγαλω ..

16. Φοίβος

Αυτο σου εξηγουμε, οτι ακομη και τις ζεστες ημερες η αλλαγη ειναι μεγαλη για ενα πουλι που ζει μεσα με θερμανση. Αν εκει που τον βγαζεις εχει σκια τοτε δεν ειναι μια ζεστη ημερα οπως λες, αν τον εχεις για λιγη ωρα στον ηλιο αποκλειστικα ειναι λιγοτερο πιθανο να παθει κατι.

Οπως και να εχει τωρα σταματα να το βγαζεις εξω μεχρι να μπει για τα καλα η Ανοιξη και να φορεσεις εσυ κοντομανικα. Και ψαξε για γιατρο, οι αναπνευστικες λοιμωξεις (αν εχει τετοια) χρειαζονται απαραιτητα αντιμετωπιση και ειναι πολυ σοβαρες σε σημειο να αποβαινουν μοιραιες.

17. Βαλεντινα07

Μαλιστα,καταλαβαινω , θα βρω γιατρο και θα σας ενημερωσω ..ευχαριστω πολυ ..

18. Stefanos2014

Stefanos2014 PB New Member

Βαλεντινα μου,καλησπερα.Αυτο εχει συμβει και στο δικο μου Ζακο.Πριν πολλα χρονια,(τον εχω 10 χρονια,φαντασου..)και τοτε που το ειχα ψαξει,δεν ειχα βρει ακρη.Ειχα παει σε πολλους γιατρους και του εκανα και εξετασεις καλλιεργειας,αλλα τιποτα.Ολα εδειχναν μια χαρα και ο Ρικο ηταν μια χαρα και ειναι!

19. Βαλεντινα07

Καλησπερα ! Πηγα σε ενα pet shop να ρωτησω αν υπαρχει καποιος κτηνιατρος ειδικος για πουλια και ο ιδιοκτητης μου ειπε πως ξερει απο αυτα ,του εξηγησα και μου εδωσε ενα φαρμακο το οποιο ειναι για πνευμονια ,διαρροια κλπ. Και μου εξηγησε οπως και τα παιδια παραπανω πως οι ζακο εχουν ευαισθητο αναπνευστικο και πως ειναι νωρις ακομα να τον βγαζω εξω στο μπαλκονι καθως η διαφορα θερμοκρασιας του σπιτιου και του 'εξω' ειναι ακομα μεγαλη .. ξεκινησα σημερα με το φαρμακο και εχω ακομα 2 μερες ..και εγω τον εχω απο το 2003,τον αγαπαω πολυ και χαιρομαι που δεν ηταν κατι πιο σοβαρο ..

20. Stefanos2014

Stefanos2014 PB New Member

Χαιρομαι που ειναι ολα καλα,μπραβο!Περαστικα ειναι ολα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...